piątek, 24 stycznia 2014

Wielkopolski Park Narodowy w pigułce

Szreniawa – Jeziory – WPN – Puszczykowo


Pokaż Wielkopolski Park Narodowy w pigułce na większej mapie

Wycieczka ta poprowadzi nas po bardzo ciekawym obszarze, na którym zachowała się rzeźba polodowcowa. Urokliwe krajobrazy i czyste jeziora to charakterystyczne cechy tutejszej przyrody. Dodatkowo czeka na Was atrakcyjna wizyta w muzeum podróżniczym, gdzie zobaczycie pamiątki z różnych, nawet najbardziej egzotycznych, krajów oraz pyszne zakończenie na deser, które przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom.
W Wielkopolskim Parku Narodowym
W Wielkopolskim Parku Narodowym
Rozpoczynamy w Szreniawie, gdzie czeka nas wizyta na wieży widokowej, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. W oddali, przy dobrej pogodzie, można oglądać zabudowania, położonego niedaleko, Poznania oraz Górę Moraską.
Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej
Sama wieża to tzw. Mauzoleum Bierbaumów, czyli miejsce spoczynku pierwszych właścicieli Szreniawy, które zostało wybudowane w 1860 roku. Jest to budowla neogotycka, wysoka na 22 metry, która została wyremontowana i obecnie stanowi obowiązkowy punkt dla osób odwiedzających Wielkopolski Park Narodowy.
Mauzoleum Bierbaumów
Mauzoleum Bierbaumów
Następnie jedziemy do Muzeum Przyrodniczego w Jeziorach. W czterech salach zobaczymy kolejno: podstawowe informacje o Wielkopolskim Parku Narodowym i pomnikach przyrody, interesującą dioramę przedstawiającą rezerwat Grabina, budowę geologiczną i geomorfologię Parku, bogatą kolekcję ptaków oraz owadów, wraz z kolekcją motyli.

Kawałek dalej zostawiamy samochód na parkingu (koszt 5 zł - rok 2010) i udajemy się na spacer wokół Jeziora Góreckiego. Po chwili dotrzemy do tego malowniczego zbiornika wodnego, cały czas zwracając uwagę na bogatą rzeźbę polodowcową.
Szlak turystyczny nad Jeziorem Góreckim
Szlak turystyczny nad Jeziorem Góreckim
Przyroda w Wielkopolskim Parku Narodowym
Przyroda w Wielkopolskim Parku Narodowym
Jezioro Góreckie
Jezioro Góreckie
Jezioro Góreckie to typowe jezioro rynnowe, w którym jest bardzo czysta woda. Ponieważ znajdujemy się na obszarze chronionym kąpiel jest tu surowo zabroniona, pozostaje, więc nam pasjonować się cudownymi krajobrazami. Po dotarciu do południowego brzegu zobaczymy rezerwat ścisły Grabina oraz głaz narzutowy przyniesiony tu ze Skandynawii przez lądolód, a następnie pójdziemy wygodną i szeroką ścieżką rowerową (szlak czerwony).

Malownicze Jezioro Góreckie
Malownicze Jezioro Góreckie
Ruiny romantycznego zamku na Wyspie Zamkowej
Po chwili spaceru skręcamy w prawo, idąc ponownie w kierunku Jeziora Góreckiego. Przy brzegu oglądać można Wyspę Zamkową z tajemniczą ruiną zameczku. Jest to prezent ślubny Tytusa Działyńskiego dla jego siostry Klaudyny, który niestety popadł w ruinę przez działania wojenne. Zamek był pierwszą w Wielkopolsce budowlą romantyczną, która przejawiała cechy gotyckie i obronne. Charakterystyczne były ostrołukowe otwory okienne, otwory strzelnicze, kamienne herby oraz okrągła wieża zakończona krenelażem. Po krótkim odpoczynku, który dał nam możliwość podziwiania pięknej panoramy z romantyczną ruiną w tle wracamy ścieżką nad jeziorem aż na parking.

Następnie jedziemy do Puszczykowa, a dokładniej do Muzeum Arkadego Fiedlera, mieszczącego się w jego dawnej pracowni literackiej. Jest to bardzo ciekawe muzeum, w którym zgromadzone zostały liczne pamiątki przywiezione z całego świata przez słynnego podróżnika.

Posąg Buddy w skali 1:9
Posąg Buddy w skali 1:9
Ekspozycja muzealna
Ekspozycja muzealna
Replika posągu z Wyspy Wielkanocnej
Replika posągu z Wyspy Wielkanocnej
Zobaczymy tu między innymi skórę boa dusiciela, żywe piranie, kolekcję motyli, owadów i pająków, liczne wydania książek Arkadego Fiedlera oraz narzędzia gospodarcze Indian i Eskimosów. Duże wrażenie robi ogród, w którym stoi między innymi replika rzeźby z Wyspy Wielkanocnej, indiańskie kanu oraz totem, posąg Buddy w skali 1:9, tajemnicza piramida oraz statek Santa Maria w skali 1:1 (na tym statku Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę).
Statek Santa Maria w skali 1:1
Statek Santa Maria w skali 1:1
Totem
Totem
Po wizycie w tym bardzo oryginalnym miejscu zapraszamy na lody w kawiarni położonej przy dworcu w Puszczykówku. Są to pyszne lody, słynne w całym Poznaniu. Ich smak przyciąga każdego, o czym najlepiej świadczą kolejki przed kawiarnią, które tworzą się w ciepłe, weekendowe dni.

Po tym smakowitym zakończeniu wycieczki, możemy udać się do domu. Na pewno na długo zapamiętacie tą podróż, która oprócz wizyty w Wielkopolskim Parku Narodowym pozwoliła zobaczyć pamiątki z wielu, bardzo egzotycznych, regionów świata. Na długo zapamiętacie rozległy widok rozpościerający się z wieży widokowej oraz wyśmienity, oparty na rodzinnej recepturze, smak lodów w Puszczykówku.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):                                                        normalny    /    ulgowy
Wstęp na Wieżę Widokową: 3 zł / 1,5 zł
Wstęp do Muzeum Przyrodniczego WPN: 5 zł / 3 zł
Wstęp do Wielkopolskiego Parku Narodowego: 5 zł / 3 zł
Wstęp do Muzeum Arkadego Fiedlera: 8 zł / 7 zł
Lody w Puszczykowie: 5 zł / 5 zł
Razem: 26 zł / 19,5 zł

Długość wycieczki:
Szreniawa - Jeziory 5,6 km
Jeziory - Puszczykowo 5,7 km
Razem : 11,3 km

Przydatne informacje organizacyjne (rok 2010):

Wieża widokowa – Mauzoleum Bierbaumów:
- czynne:
sezon zimowy (1.11 – 31.03):
> w poniedziałki: nieczynne
> od wtorku do niedzieli: 09:00 – 15:00
> od 1.12 do 15.02 tylko grupy zorganizowane po uprzednim zgłoszeniu
sezon letni (3.04 - 31.10)
> w poniedziałki: nieczynne
> od wtorku do piątku: 09:00 – 17:00
> od soboty do niedzieli: 09:00 – 18:00
- wieża jest nieczynna w dni: 01.01.,Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, 01.11., 11.11., 24-26.12., 31.12.
- wieża otwarta jest w Poniedziałek Wielkanocny

Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego:
- czynne:
> w poniedziałki: nieczynne
> od wtorku do piątku: 10:00 – 15:00
> w soboty, niedziele i święta: 10:00 – 16:00
- muzeum nieczynne jest w dni poświąteczne
- kontakt: (0-61) 813 22 06; 813 62 99; e-mail: muzeum@wielkopolskipn.pl

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie:
- czynne:
w okresie wiosenno-letnim:
> od wtorku do niedzieli: 09:00 – 18:00
w okresie jesienno-zimowym:
> od wtorku do niedzieli: 10:00 – 15:00
Posted By: Trzymaj Koło

Wielkopolski Park Narodowy w pigułce

1 komentarz:

Polecamy: