poniedziałek, 13 stycznia 2014

Ścieżką nad reglami z Giewontem w tle

Kuźnice – Kalatówki – Sarnia Skała – Siklawica – Dolina Strążyska – Jaskinia Dziura – Wielka Krokiew


Pokaż Ścieżką nad reglami z Giewontem w tle na większej mapie

Poziom trudności: bardzo łatwa
Czas trwania: 4,5 h
Ilość szczytów: 1
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: aparat fotograficzny

Ta wycieczka jest idealną propozycją dla osób, które właśnie przyjechały odwiedzić Tatry i chcą przejść szlak, który ich zaklimatyzuje do specyficznych, górskich warunków turystycznych. Szlak nie jest długi, ani ciężki, dlatego polecamy go każdemu turyście.

Zaczynamy w Kuźnicach, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki linowej na słynny Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Stąd pójdziemy szlakiem niebieskim na Polanę Kalatówki, gdzie znajduje się Hotel Górski, wybudowany z okazji narciarskich Mistrzostw Świata w 1938 roku.

Widoki ze Ścieżki nad Reglami
Widoki ze Ścieżki nad Reglami
Widoki ze Ścieżki nad Reglami
Widoki ze Ścieżki nad Reglami
Następnie cofamy się kawałek i skręcamy szlakiem czarnym w górę. Podczas wędrówki, często przez leśne prześwity, będziemy mogli oglądać jadące wagoniki kolejki linowej oraz otoczenie Kasprowego Wierchu. Po niedługim czasie dojdziemy na miejsce, w którym można trochę odpocząć i podziwiać piękne, tatrzańskie widoki.

Sarnie Skały z oddali
Sarnia Skała z oddali
Kontynuujemy wędrówkę szlakiem czarnym, mijając malownicze, drewniane mostki, które dodają uroku całej ścieżce. Następny punkt to już, jedyny na dzisiejszej trasie, szczyt – Sarnia Skała (1377 m n.p.m.). Roztacza się stąd piękny widok na Zakopane oraz słynny Giewont (1894 m n.p.m.), który jest tak blisko, że można dostrzec jak, tak na prawdę, wygląda masywny krzyż.

Giewont widziany z Sarniej Skały
Zbliżenie na Giewont
Zakopane widziane z Sarniej Skały
Zakopane widziane z Sarniej Skały
Po zejściu ze szczytu kontynuujemy wędrówką Ścieżką Nad Reglami, docierając do Doliny Strążyskiej. Stąd zaledwie pięć minut spaceru do wodospadu Siklawica, którego cechą charakterystyczną jest znaczna wysokość i jednolity, wąski strumień wody. Warto posiedzieć w tym miejscu na jednym z licznych głazów i zrelaksować się, wsłuchując w szum wody.

Siklawica
Siklawica
Po chwili przerwy idziemy czerwonym szlakiem, Doliną Strążyską aż do jej początku, gdzie skręcamy w prawo, idąc Ścieżką Pod Reglami. Po chwili ponownie skręcamy w prawo i czarnym szlakiem docieramy do interesującej jaskini nazywanej Dziurą. Nie jest to wielka jaskinia, ale niewątpliwie warto ją zobaczyć.
Jaskinia Dziura
Jaskinia Dziura
Następnie wracamy i kontynuując wędrówkę Ścieżką Pod Reglami docieramy do słynnej, Wielkiej Krokwi, czyli imponującej skoczni narciarskiej. Wielokrotne zwycięstwa Adama Małysza w tym miejscu były powodem do dumy każdego Polaka. Warto dodać, że każdą zimą, podczas zawodów Pucharu Świata, gromadzą się tu tłumy publiczności, które wspaniale dopingują wyczyny skoczków z całego świata.
Wielka Krokiew
Wielka Krokiew
To już koniec tej krótkiej, ale bardzo ciekawej wycieczki. Zobaczyliście wiele ciekawych miejsc i fascynujących widoków. Na pewno na długo zapadnie Wam w pamięć spacer malowniczą Ścieżką Nad Reglami, a widok na Giewont spowoduje, że już planujecie wyprawę na ten legendarny szczyt.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Razem: 4,40 zł / 2,20 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Ścieżką nad reglami z Giewontem w tle

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: