środa, 22 stycznia 2014

Kotlina Kłodzka w cieniu Szczelińca

Wambierzyce – Radków – Góry Stołowe – Kudowa Zdrój – Czermna – Homole – Duszniki Zdrój – Polanica Zdrój


Pokaż Kotlina Kłodzka w cieniu Szczelińca na większej mapie

Wycieczka ta jest jedną z dwóch naszych propozycji na odwiedzenie niezwykle urokliwej Kotliny Kłodzkiej. Poprzednio mogliśmy podziwiać jej wschodnią część. Tym razem skupimy się na jej zachodniej, równie ciekawej części, w której główną atrakcją są piękne Góry Stołowe. Zobaczycie też wiele innych fascynujących i atrakcyjnych obiektów, zapraszamy.

Góry Stołowe (fot. www.voyagertorun.pl)
Góry Stołowe (fot. www.voyagertorun.pl)
Zaczynamy w Wambierzycach, gdzie zobaczymy piękne Sanktuarium. Świątynia ta powstała w latach 1715-1724 i jest zdobiona wieloma barokowymi figurami i zdobieniami. W ołtarzu znajduje się najcenniejszy obiekt – kultowy posążek Matki Boskiej Wambierzyckiej (obiekt czci Polaków i Czechów). Co ciekawe, topografia wsi nawiązuje do Jerozolimy i miejsc z Ziemi Świętej, znajduje się tu również kalwaria z 79 stacjami. Będąc w Wambierzycach warto odwiedzić słynną zabytkową szopkę ruchomą z 800 figurkami (łatwe dojście z centrum miejscowości).

Sanktuarium w Wambierzycach (fot. Jan Mehlich)
Sanktuarium w Wambierzycach (fot. Jan Mehlich)
Radków (fot. Marcin Dąbrowski)
Radków (fot. Marcin Dąbrowski)
Następnie jedziemy do kolejnej urokliwej miejscowości – Radkowa. Przede wszystkim warto przejść się przez miejscowy rynek z renesansowym ratuszem z 1545 roku, ładnymi kamienicami z XVI wieku i popularną lipą, gdzie często przesiadywał Goethe. W mieście zobaczyć można też kościół św. Doroty z XVI wieku, kościół poewangelicki i pozostałości po murach miejskich. Radków słynie też z zalewu z ośrodkiem wypoczynkowym, który mimo swego uroku nie przyciąga tłumów turystów, dzięki czemu można tu odpocząć w spokoju.

Teraz pojedziemy słynną i malowniczą Drogą Stu Zakrętów, aż do Karłowa, gdzie po zostawieniu samochodu na parkingu odbędziemy spacer na najwyższe wzniesienie Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Jest to bardzo charakterystyczny szczyt oddający cały urok Gór Stołowych (jedynych w Polsce gór płytowych z niezwykłymi formami skalnymi).

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Skałka Małpolud
Skałka Małpolud
Skałka Wielbłąd
Skałka Wielbłąd
Wchodząc na szczyt można odnieść wrażenie błądzenia po skalnym labiryncie, a nagrodą będzie malowniczy widok z tarasu. Warto dodać, że to właśnie tu (w Piekiełku) kręcono film „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”. Wizyta na Szczelińcu pobudza wyobraźnię, ponieważ niezwykłe formy skalne każdemu przypominają coś innego i pozostawiają po sobie bajkowe wrażenie.

Błędne Skały (fot. Grisza)
Błędne Skały (fot. Grisza)
Błędne Skały (fot. Grisza)
Niedaleko znajduje się kolejne miejsce, świadczące o pięknie Gór Stołowych – rezerwat Błędne Skały, do których dotrzemy skręcając w prawo z drogi prowadzącej do Kudowy Zdrój. Jest to bardzo ciekawe „kamienne miasto”, które przypomina kolejny, niezwykły labirynt. Chwilami będziecie dosłownie przeciskać się przez wąskie przejścia między blokami skalnymi i na pewno na długo zapamiętacie to miejsce.

Kudowa Zdrój (fot. Jan Mehlich)
Kudowa Zdrój (fot. Jan Mehlich)
Po wizycie w Parku Narodowym Gór Stołowych, jeśli nie zgubiliście się w labiryntach;), jedziemy do Kudowy Zdrój, znanego polskiego uzdrowiska, charakteryzującego się najłagodniejszym klimatem w Polsce. Niewątpliwie należy udać się do Parku Zdrojowego z XVIII wieku, gdzie mieści się zabytkowa pijalnia wód oraz egzotyczne drzewa, palmy i agawy. W Kudowie można też odwiedzić Muzeum Zabawek (ul. Zdrojowa 41) oraz oryginalne i zabawne Muzeum Żaby (ul. Słoneczna 31), w którym zgromadzono wszelkie gadżety związane z tym płazem. Co ciekawe wstęp jest bezpłatny.

Kudowa Zdrój (fot. Rommanesco)
Kudowa Zdrój (fot. Rommanesco)
Kudowa - Zameczek (fot. Edriano)
Kudowa - Zameczek (fot. Edriano)
W dzielnicy Kudowy – Czermnej znajduje się bardzo osobliwa kaplica, nazywana Kaplicą Czaszek (ul. Kościuszki 12). Powstała ona na skutek działania miejscowego proboszcza – Wenzela Tomaschka, który przez wiele lat zbierał czaszki i kości, aby następnie udekorować nimi całą świątynię (zobaczymy tu aż 3 tysiące czaszek). Przy kaplicy postawiono pomnik z trójjęzycznym napisem „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914”. Wizyta w kaplicy robi na każdym piorunujące wrażenie.

Kaplica Czaszek w Czermnej (fot. Merlin)
Kaplica Czaszek w Czermnej (fot. Merlin)
Po wizycie w tym straszliwym miejscu jedziemy drogą nr 8, w kierunku Dusznik Zdrój, by po drodze zatrzymać się na przełęczy Polskie Wrota. Stąd po 20 minutowym spacerze dojdziemy do ruin zamku Homole z XIII wieku. Była to murowana warownia z 30-metrową wieżą, o dwumetrowej grubości muru. W XIX wieku była to romantyczna atrakcja dla kuracjuszy pobliskich uzdrowisk.
Muzeum Papiernictwa (fot. Pudelek)
Muzeum Papiernictwa (fot. Pudelek)
Kiedy już zwiedzimy ruiny zamku jedziemy samochodem do Dusznik Zdrój, gdzie na początku zwiedzimy piękny rynek z zabytkowymi, barokowymi i renesansowymi kamienicami. W pobliżu znajduje się barokowy kościół św. Piotra i Pawła, w którym warto zwrócić uwagę na ambonę w kształcie wieloryba z purpurową paszczą oraz barokowy, pozłacany ołtarz boczny Czternastu Orędowników z 1720 roku. Po chwili znajdziemy się w Muzeum Papiernictwa, mieszczącego się w zabytkowym, barokowym młynie z 1605 roku. Zobaczymy tu dzieje oraz technikę wytwarzania i produkcji papieru.

Na zakończenie wizyty w Dusznikach koniecznie trzeba udać się do urokliwego Parku Zdrojowego, gdzie mieści się tzw. dworek Chopina (miejsce słynnego, sierpniowego Festiwalu Chopinowskiego) oraz niezwykła fontanna ze słupem wody o wysokości 40 metrów. Jest niezwykła, ponieważ w dni wolne od pracy, w sezonie odbywają się tu pokazy iluminacji, które potrafią znakomicie zakończyć romantyczny wieczór.

Zdrojowy w Dusznikach - barometr (fot. Red81)
Zdrojowy w Dusznikach - barometr (fot. Red81)
Ostatni punkt wycieczki to kolejne uzdrowisko – Polanica Zdrój, gdzie warto przejść się urokliwą promenadą i dotrzeć do parku zdrojowego z różnymi egzotycznymi drzewami. W miejscowości działają dwa muzea: Muzeum Kamieni Szlachetnych (w pijalni wód) oraz Muzeum Misyjne (ul. Reymonta 1), gdzie zgromadzono ciekawe eksponaty etnograficzne z różnych części świata. Znajdują się tu również dwa kościoły: Królowej Pokoju i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Polanica Zdrój (fot. Iksnigo)
Polanica Zdrój (fot. Iksnigo)
Polanica Zdrój (fot. Vindicator)
Polanica Zdrój (fot. Vindicator)
Było to już ostatnie miejsce na trasie tej bardzo ciekawej wycieczki. Jesteśmy przekonani, że Kotlina Kłodzka to w Waszym odczuciu region bardzo atrakcyjny turystycznie, w którym wszystkie oglądane obiekty na długo pozostają w pamięci. Jesteśmy też pewni, że wkrótce będziecie chcieli tu wrócić.

Odległości:                 
Wambierzyce - Radków 7,4 km
Radków - Karłów 11,1 km
Karłów - Kudowa Zdrój 10,9 km
Kudowa Zdrój - Duszniki Zdrój 15 km
Duszniki Zdrój - Polanica Zdrój 11,6 km
Razem: 56,0 km


Koszt wycieczki (dane na rok 2010):        
normalny / ulgowy
Wejście na Szczeliniec Wielki: 5,00 zł / 2,50 zł
Wejście na Błędne Skały: 5,00 zł / 2,50 zł
Wstęp do Kaplicy Czaszek 4,00 zł / 2,00 zł
Wstęp do Muzeum Papiernictwa: 6,00 zł / 4,00 zł
Razem: 20,00 zł 11,00 zł

Przydatne informacje organizacyjne (dane na rok 2010):

Ruchoma szopka w Wambierzycach:
- czynne codziennie oprócz poniedziałków:
> od V do IX: 09:30 – 13:00 i 14:00 – 16:30
> od X do IV: 10:00 – 13:00 i 14:00 – 16:00

Błędne Skały:
- czynne:
> codziennie: 09:00 – 18:00
- wjazd o pełnych godzinach, zjazd o półgodzinach
- wjazd na parking górny: samochód 10zł, autokar 15zł

Muzeum Żaby:
- czynne:
> od poniedziałku do piątku: 09:00 – 17:00
> w soboty i niedziele: 09:00 – 13:00

Kaplica Czaszek w Czermnej:
- czynne codziennie oprócz poniedziałków:
> sezon letni: 09:30 – 17:00
przerwa 13:00 – 14:00
> poza sezonem: 10:00 – 16:00
przerwa 13:00 – 14:00

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach:
- czynne codziennie:
> od V do X: 09:00 – 17:00
> od IX do IV: 09:00 – 15:00 (oprócz poniedziałków)

Fontanna w Dusznikach - iluminacje:
- w dni wolne od pracy od V do IX, w godzinach:
> maj: 21:30
> czerwiec: 21:45
> lipiec: 22:00
> sierpień: 21:45
> wrzesień: 20:30 
Posted By: Trzymaj Koło

Kotlina Kłodzka w cieniu Szczelińca

1 komentarz:

  1. Uwielbiam te rejony, jest tam wiele nieodkrytych miejsc, które warto zobaczyć. Sama niedawno odkryłam Kudowę Zdrój, atrakcje są zarówno dla starszych, jak i dzieci. Te najważniejsze są wymienione, chociażby tutaj.

    OdpowiedzUsuń

Polecamy: