środa, 22 stycznia 2014

Trzebnickie ślady św. Jadwigi


Pokaż Trzebnickie ślady św. Jadwigi na większej mapie

Niedaleko stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia, znajduje się urokliwe miasto słynące z malowniczych krajobrazów i śladów obecności św. Jadwigi – patronki Śląska. Zapraszamy na wędrówkę po fascynującej Trzebnicy.


 Wzgórze Kapliczne (www.trzebnica.pl)
Zaczynamy w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi, czyli w najbardziej charakterystycznym miejscu w Trzebnicy. Bazylika pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny powstała już w XIII wieku i jest najstarszym sanktuarium na Śląsku.
Sanktuarium św. Jadwigi (www.trzebnica.pl)
Sanktuarium św. Jadwigi (www.trzebnica.pl)
Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na sklepienia krzyżowe, portal dawidowy, portal adoracji NMP oraz kryptę św. Bartłomieja pod prezbiterium. W świątyni znajdują się dwie kaplice: Świętego Jana oraz Świętej Jadwigi w stylu gotyckim, z barokowym sarkofagiem św. Jadwigi, którą zbudowano z alabastru i marmuru. Mieści się tu również alabastrowy posąg patronki wsparty kolumnami.
Klasztor
www.trzebnica.pl
Wnętrze bazyliki
www.trzebnica.pl
Niezwykle interesujący jest również klasztor, który należy do największych w Europie Środkowej. Wybudowano go w latach 1696-1726 na miejscu budynku z XIII wieku. Jest to typowa budowla dwupoziomowa z dwoma narożnym pawilonami. We wnętrzu warte uwagi są liczne rzeźby i obrazy oraz piękne refektarze.
W pobliżu Sanktuarium można jeszcze zobaczyć muzeum św. Jadwigi oraz Plac Pielgrzymkowy.

Następnie udajemy się w niezwykły spacer Dużą Ścieżką Świętej Jadwigi, dzięki czemu zobaczymy wszystkie interesujące nas miejsca w tym mieście.

Rotunda Pięciu Stołów (fot. www.trzebnica.pl)
Rotunda Pięciu Stołów (fot. www.trzebnica.pl)
Proponujemy wersję dłuższą, prowadzącą przez Kocią Górę (Winną Górę), z której roztacza się piękny widok na całą Trzebnicę. Można skorzystać też z krótszej drogi, wzdłuż murów i ogrodów klasztornych.

Pierwszy punkt na dalszej trasie to Rotunda Pięciu Stołów. Jest to budowla z cegieł i rudy darniowej z XIII wieku. Miejsce to związane było z działalnością charytatywną św. Jadwigi, która dostarczała tu m.in. żywność, leki oraz napoje potrzebującym. Podczas wielkiej epidemii w XVII wieku było to również miejsce odosobnienia chorych.
Kościółek Leśny (fot. www.trzebnica.pl)
Kościółek Leśny (fot. www.trzebnica.pl)
Droga Krzyżowa (fot. www.trzebnica.pl)
Droga Krzyżowa (fot. www.trzebnica.pl)
Teraz wkroczymy w piękny las bukowy i będziemy kontynuować spacer aż do Kościółka Leśnego, którego oficjalna nazwa to kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest to budowla neogotycka z 1886 roku, obok której znajduje się Pustelnia. W pobliżu warto zobaczyć też Grotę Matki Boskiej z Lourdes z 1926 roku, której głównym budulcem była ruda darniowa. W popularnym lesie bukowym znajduje się również ciekawa droga krzyżowa.

Kaplica św. Jadwigi (fot. www.trzebnica.pl)
Kaplica św. Jadwigi (fot. www.trzebnica.pl)
Przed nami bardzo malownicza część trasy, która poprowadzi nas na Kapliczne Wzgórze (255 m n.p.m.), gdzie według legendy wypoczywała św. Jadwiga podczas swych podróży do Wrocławia. W urokliwej Kaplicy znajduje się drewniany ołtarz z obrazem przedstawiającym Świętą. Bardzo charakterystyczna jest aleja lipowa prowadząca do Kaplicy. Ogólny urok tego miejsca został wykorzystany w filmie „Popiół i diament” oraz w serialu „Czterej Pancerni i Pies”.
Kościół św. Piotra i Pawła (fot. www.trzebnica.pl)
Kościół św. Piotra i Pawła (fot. www.trzebnica.pl)
Następnie schodzimy w kierunku miasta, aby spacerkiem dojść do kościoła św. Piotra i Pawła. Jest to charakterystyczna budowla neogotycka, którą wybudowano na miejscu pierwszego kościoła parafialnego w Trzebnicy z XII wieku.
Muzeum Regionalne (fot. www.trzebnica.pl)
Muzeum Regionalne (fot. www.trzebnica.pl)
Po wizycie w świątyni udajemy się na miejscowy rynek, gdzie w budynku ratusza mieści się Muzeum Regionalne. Znajdują się tu liczne eksponaty, takie jak: dawne zdjęcia, pocztówki, dokumenty oraz grafiki. Bardzo ważną część ekspozycji zajmuje dokumentacja odkryć wykopalisk archeologicznych na terenie Winnej Góry.
Okazuje się, że ok. 500 000 lat temu żyła tu grupa zbieracko-myśliwska (homo erectus), tak więc są to najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemiach polskich. Dodatkowo w muzeum zobaczymy też wiele zabytków z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, jak np. manierki pielgrzymie z XII wieku. Warte uwagi są również plany miasta oraz panorama Trzebnicy z Kociej Góry (Winnej Góry).

Po wizycie w muzeum udajemy się do punktu, w którym rozpoczynaliśmy nasz niezwykle interesujący spacer, czyli do Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi.

W tym miejscu kończymy już naszą wędrówkę. Mogliśmy poczuć się jak pielgrzymi odwiedzający Trzebnicę w dawnych czasach. Myślę, że spacer śladami św. Jadwigi patronki Śląska był bardzo pouczający, a położenie tego miasta dało nam też możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy
Wstęp do Muzeum Regionalnego: 2 zł / 1 zł

Przydatne informacje organizacyjne:

Muzeum kultu św. Jadwigi:
- możliwość zwiedzania po uprzednim ustaleniu daty i godziny (tel. 071 312 11 18, wew. 14)

Muzeum Regionalne:
- czynne:
> wtorki, czwartki i soboty 12:00 – 16:00
> pozostałe dni nieczynne
Posted By: Trzymaj Koło

Trzebnickie ślady św. Jadwigi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: