środa, 1 stycznia 2014

Na Kościelec

Kuźnice – Murowaniec – Czarny Staw – Przełęcz Karb – Kościelec – Przełęcz Karb – Dolina Gąsienicowa - Murowaniec – Kuźnice


Pokaż Na Kościelec na większej mapie

Poziom trudności: łatwa
Czas trwania: 7 h
Ilość szczytów: 1
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: aparat fotograficzny

Jest to wycieczka, dzięki której znajdziecie się na wysokości przekraczającej 2100 metrów, w sercu Tatr Wysokich, gdzie można wejść stosunkowo łatwo – nie ma tu bowiem żadnych łańcuchów i innych sztucznych ułatwień. Ze zdobytego szczytu roztacza się piękna panorama. Zapraszamy.

Zaczynamy w Kuźnicach, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Następnie idziemy niebieskim szlakiem przez Skupniów Upłaz i przechodząc pomiędzy Kopą Królowej i Kopą Magury docieramy do Doliny Gąsienicowej, gdzie znajduje się popularny „Murowaniec”. Jest to schronisko górskie, wybudowane w latach 1921-25, które swoją nazwę zawdzięcza specyficznej architekturze.

Czarny Staw Gąsienicowy widziany z Przełęczy Karb
Czarny Staw Gąsienicowy widziany z Przełęczy Karb
Po chwili odpoczynku idziemy szlakiem niebieskim nad Czarny Staw Gąsienicowy, o którego pięknie świadczy surowe, górskie otoczenie. Przy jeziorze skręcamy w prawo, idąc szlakiem zielonym na Przełęcz Karb (1853 m n.p.m.). Jest to droga po kamiennych stopniach, dzięki czemu dość szybko nabieramy wysokości i po około 45 minutach powinniśmy dotrzeć na przełęcz.
Kościelec
Kościelec
Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym
Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym
Stąd już bardzo blisko do naszego głównego celu wyprawy, który osiągniemy w większości idąc po kamiennych stopniach, szlakiem czarnym. Z dołu góra ta wygląda bardzo niedostępnie i wydawać się może, że wejście tu jest piekielnie trudne. Nic bardziej błędnego, o czym przekonacie się podchodząc na szczyt.

Po około 50 minutach dotrzemy na Kościelec (2155 m n.p.m.), czyli cel naszej wycieczki. Roztaczają się tu cudowne widoki na Tatry oraz na Dolinę Gąsienicową, przy dobrej pogodzie można też zobaczyć wierzchołek Rysów (2499 m n.p.m.), czyli najwyższego szczytu Polski.

Po zasłużonym odpoczynku wracamy tą samą drogą na Przełęcz Karb, po czym skręcamy w lewo. Idąc szlakiem niebieskim, a następnie czarnym będziemy mogli podziwiać uroki Doliny Gąsienicowej, bogatej w urokliwe stawy, takie jak Zielony Staw, Kurtkowiec, czy Długi Staw.

Dolina Gąsienicowa
Dolina Gąsienicowa i Kasprowy Wierch w tle
Z lewej strony bardzo dobrze widoczny będzie Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) oraz kilka wyciągów narciarskich, które zimą decydują o ogromnych walorach narciarskich tego miejsca.
Świnica widziana podczas schodzenia z Przełęczy Karb
Świnica widziana podczas schodzenia z Przełęczy Karb
Po około godzinie powinniśmy dotrzeć z powrotem do Murowańca, gdzie można trochę odpocząć, a następnie szlakiem niebieskim wrócić do Kuźnic.

To już koniec naszej wędrówki, wracając do Kuźnic warto raz jeszcze spojrzeć na potężne góry, wśród których widoczny jest Kościelec, który stąd wygląda bardzo groźnie i niedostępnie. Jesteśmy pewni, że ta wycieczka zadowoliła każdego z Was i tylko dodała chęci do zdobywania kolejnych szczytów tej części Tatr.

Koszt wycieczki:
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Razem: 4,40 zł / 2,20 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Na Kościelec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: