czwartek, 19 grudnia 2013

Rezydencje Prezydenta RP

Gdy odbywają się w Polsce wybory prezydenckie, kandydaci walczą również o prawo do korzystania z wielu pięknych rezydencji prezydenckich ulokowanych w różnych zakątkach naszego kraju. Służą one zarówno do celów oficjalnych, jak i prywatnych. Na pewno każdy z Was chciałby spędzić, choć trochę czasu w jednej z nich. Niektóre z nich dają nam taką możliwość.

1. Zameczek Prezydencki w Wiśle
Moim zdaniem jest to najładniejsza rezydencja Prezydenta RP w Polsce. Pięknie położony zamek na stokach Zadniego Gronia robi ogromne wrażenie i jest udostępniony do zwiedzania (oczywiście jeśli na miejscu nie ma Prezydenta). Początki budowli sięgają roku 1907, kiedy wybudowano tu pałacyk myśliwski Habsburgów, który niestety całkowicie spłonął. Nowa rezydencja powstała w latach 1929-1931 i składała się z Zamku Dolnego oraz Górnego. Od początku miejsce to pełniło funkcję wypoczynkową dla najważniejszych osób w Polsce. Obecnie w skład kompleksu wchodzą: Zamek Górny (właściwa rezydencja), Zamek Dolny (część konferencyjna i hotel), Zamek Dolny-Gajówka (restauracja i hotel) oraz Kaplica św. Jadwigi Śląskiej z 1909 roku. Podczas drugiej wojny światowej ośrodek zajmowany był przez niemieckie SS.
Zamek w Wiśle (fot. www.zamekwisla.pl)
Zamek w Wiśle (fot. www.zamekwisla.pl)
Zamek Górny można zwiedzać w grupach 20-osobowych po wcześniejszej rezerwacji (co najmniej 7 dni wcześniej). Turyści mogą podziwiać hal wejściowy, werandę, salon, jadalnię, pokój kominkowy, gabinet Prezydenta Mościckiego oraz łazienkę. Z bogatego wystroju wnętrz warto zwrócić uwagę na oryginalne meble, żyrandole i kinkiety.
Wspomniana wcześniej, drewniana Kaplica św. Jadwigi to przykład stylu tyrolskiego. We wnętrzu zobaczyć można barokowy ołtarz, chrzcielnicę, figurę św. Jadwigi, mały krucyfiks oraz bogato zdobione tabernakulum (dar Pani Marii Kaczyńskiej). Kaplica jest elementem szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, w której odbywają się nabożeństwa (w niedziele, w godzinach 10:30 – ewangelickie oraz 12:00 - katolickie).

2. Belweder w Warszawie
Teraz udajemy się do stolicy Polski, gdzie w uroczym położeniu, w słynnym Parku Łazienkowskim mieści się Belweder. Budowla ta pełniła funkcję siedziby prezydenckiej od roku 1994. Belweder dawniejJako rezydencja zaczęła być wykorzystywana dopiero przez Lecha Wałęsę (przeniósł on siedzibę do opisywanego wcześniej pałacu) i jest używana głównie do celów reprezentacyjnych (często przyjmowaniu są tu zagraniczni goście). Jest to przykład architektury klasycystycznej, którego początki sięgają lat 1818-1822. Najchętniej Belweder wykorzystywany jest podczas uroczystości wojskowych, takich jak wręczanie nominacji generalskich lub spotkań dyplomatycznych.

Belweder (fot. wikipedia.org, autor: Cezary p)
3. Pałac Prezydencki w Warszawie
Najbardziej znana rezydencja-siedziba najwyższej głowy w Polsce pełni swoją funkcję od 1993 roku. Jest to jeden z najpiękniejszych pałaców klasycystycznych w Warszawie. Ma on bogatą historię: budowę w stylu barokowym rozpoczęto już 1643 roku, później obiekt ten był wielokrotnie niszczony i przebudowywany aż do stanu obecnego.

Urządzono tu również ogród w stylu włoskim podzielony na trzy tarasy. Będąc w stolicy Polski jest to obowiązkowy punkt turystyczny.

Pałac Prezydencki w Warszawie (fot. www.warsawtour.pl)
4. Prezydencki ośrodek na Półwyspie Helskim
Jest to zdecydowanie najpopularniejszy, prezydencki ośrodek wypoczynkowy w Polsce. Często daje się we znaki turystom wypoczywającym na Półwyspie Helskim, z uwagi na zamykanie dla żeglugi okolicznych akwenów (tak było za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego).


Rezydencja jest położona w granicach administracyjnych Helu, a nie Juraty (jest to często popełniany błąd). Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez kolejne głowy naszego państwa podczas urlopu. Podczas swoich wizyt w Polsce przebywali tu m.in. George W. Bush oraz Angela Merkel.

5. Rezydencja w Lucieniu
W Gostyńsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, nad Jeziorem Lucieńskim mieści się prezydencki ośrodek konferencyjno-rekreacyjny. Wybudowany w latach sześćdziesiątych XX wieku został wyposażony w salę konferencyjną oraz bazę noclegową i rekreacyjną.

Do dyspozycji są tu domki wypoczynkowe oraz kort tenisowy. Główne funkcje obiektu to obsługa wizyt państwowych, spotkań, konferencji i narad. Obiekt jest dostępny dla klientów, można korzystać z bazy noclegowej, wypożyczalni sprzętu sportowego, jak również jazdy konnej.

6. Dworek w Ciechocinku
Ten ciekawy obiekt wybudowany został w latach trzydziestych XX wieku, dzięki pobytowi Ignacego Mościckiego. U zbiegu ulic Leśnej i Wojska Polskiego wzniesiono niewielki dworek, który pełnił w swojej historii wiele różnych funkcji. Rezydencją prezydencką stał się 2 maja 2003, po gruntowym remoncie. Obecnie pełni funkcje ośrodka informacyjno-edukacyjnego i jest udostępniony do zwiedzania. Na uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona Ignacemu Mościckiemu oraz historii dworku. Obiekt pełni funkcje zbliżone do ośrodka w Lucieniu. Dworek można zwiedzać beż żadnych opłat, po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem obiektu.


Dworek w Ciechocinku (fot. www.ciechocinek.pl)
7. Rezydencja Promnik w Rudzie Tarnowskiej
Znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP. Teren jest ogrodzony i strzeżony. Nie cieszy się jednak taką popularnością jak ośrodki na Półwyspie Helskim i w Wiśle.

Trzeba przyznać, że Prezydent ma do swojej dyspozycji bardzo ciekawe miejsca, do których może udać się na wypoczynek. Pobyt na Półwyspie Helskim lub w Beskidach, w tak pięknie położonych ośrodkach jest niewątpliwie powodem do dumy i stanowi duży prestiż.


Pokaż Rezydencje prezydenckie na większej mapie
Posted By: Trzymaj Koło

Rezydencje Prezydenta RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: