wtorek, 14 stycznia 2014

Na najwyższy szczyt Polski

Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko – Czarny Staw – Rysy – Morskie Oko – Palenica Białczańska


Pokaż Na najwyższy szczyt Polski na większej mapie

Poziom trudności: trudna
Czas trwania: 11,0 h
Ilość znaczących szczytów: 1
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: lina, karabinek wspinaczkowy, rękawiczki

Ta wycieczka powinna być obowiązkowym punktem dla każdego Polaka. Powód jest prosty – pobyt na najwyższym szczycie Polski – Rysach (2499 m n.p.m.). Należy zaznaczyć, że wyprawa ta jest bardzo długa i męcząca, ale wysiłek całkowicie rekompensują cudowne widoki. Polecamy zacząć wycieczkę bardzo wcześnie rano, kiedy jest mało ludzi na szlakach. Bierzmy plecak i w drogę – na dach Polski.

Zaczynamy na Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się parking oraz wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przed nami kilka kilometrów spaceru po szosie, kiedyś była to droga dojazdowa do Morskiego Oka, którą normalnie jeździły autobusy. Niestety w wyniku jednej z burz droga ta została uszkodzona w sposób uniemożliwiający przejazd autobusowy. Obecnie można skorzystać z usług powozów konnych, jednak nie polecamy tego środka lokomocji (jest to dość droga przyjemność). Dużo więcej satysfakcji daje przejście całej drogi pieszo.

Po drodze do Morskiego Oka miniemy Wodogrzmoty Mickiewicza, jeden z ładniejszych wodospadów w Tatrach. Składa się on z trzech kaskad, my zobaczymy tylko jedną z nich - tzw. Wodogrzmot Pośredni, do reszty nie ma dostępu. Kawałek dalej w kierunku Morskiego Oka, z punktu widokowego, można podziwiać najwyższy szczyt Tatr – Gerlach (2655 m n.p.m.), który później będziemy oglądać z dużo bliższej perspektywy.
 
Morskie Oko
Morskie Oko
Długa wędrówka szosą zakończy się nad najpiękniejszym polskim stawem – Morskim Okiem. Znajduje się tu urokliwe schronisko, gdzie polecamy ciepły posiłek – smaczną jajecznicę, która da nam potrzebną, na dalszą wędrówkę, energię. Warto dodać, że Morskie Oko, to jeden z nielicznych zarybionych stawów górskich w Polsce – można tu podziwiać pływające pstrągi. Bardzo duże wrażenie robi górskie otoczenie jeziora – Mięguszowieckie Szczyty i popularny Mnich (mekka taterników).

Czarny Staw i Morskie Oko
Czarny Staw i Morskie Oko
Następny punkt wędrówki to już Czarny Staw, który w godzinach rannych, gdy nie ma tu masy turystów, prezentuje się niezwykle okazale. Dalej szlak poprowadzi nas wokół jeziora, a przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zobaczyć wspinających się taterników. Po prawej stronie Czarnego Stawu znajduje się Kazalnica Mięguszowiecka (2159 m n.p.m.) – miejsce licznie odwiedzane przez wspinaczy, z uwagi na dużą trudność północno-wschodniej ściany.
Na Buli Pod Rysami
Na Buli Pod Rysami
Następnie czeka nas wejście na Bulę pod Rysami (2055 m n.p.m.), jeśli wyruszyliśmy wystarczająco wcześnie i jest słoneczna pogoda, to po spojrzeniu w kierunku Morskiego Oka, na niewielki wodospad, będziemy mogli podziwiać cudowną tęcze.

Z Buli pod rysami roztacza się piękny widok na Czarny Staw i Morskie Oko, ale spojrzenie w górę daje nam do zrozumienia, że przed nami jeszcze bardzo duży wysiłek i najtrudniejsza część wejścia na Rysy.

Stąd będziemy już pokonywać skalne podejścia, które zostały licznie wzmocnione łańcuchami i klamrami. Nie są to tak trudne fragmenty jak na osławionej Orlej Perci, ale w momencie deszczowej pogody stają się niezastąpione i bardzo pomocne w bezpiecznej wędrówce.

Panorama z Rysów
Panorama z Rysów
Panorama z Rysów
Panorama z Rysów
Po dość wymagającym i trudnym fragmencie szlaku ostatecznie dotrzemy na szczyt. Jesteśmy na najwyższym wierzchołku w Polsce, co stanowi powód do dumy dla każdego wędrowcy. Roztacza się stąd cudowna panorama na polską i słowacką część Tatr. Zobaczymy takie imponujące szczyty jak Gerlach (2655 m n.p.m.), Wysoka (2560 m n.p.m.) i inne.

Rysy - wierzchołek
Rysy - wierzchołek
Po zasłużonej chwili odpoczynku na szczycie schodzimy tą samą drogą, aż do parkingu na Palenicy Białczańskiej, aby z poczuciem dumy wrócić do Zakopanego.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Jajecznica w schronisku 8 zł / 8 zł
Razem: 12,40 zł / 10,20 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Na najwyższy szczyt Polski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: