piątek, 24 stycznia 2014

W kierunku mekki strażaków

Poznań – Rakoniewice – Grodzisk Wielkopolski - Poznań


Pokaż W kierunku mekki strażaków na większej mapie

Dzisiejsza wycieczka pozwoli Wam poznać uroki dwóch ciekawych miasteczek leżących w zachodniej części Wielkopolski. Jest to wycieczka, która w całości może być przejechana koleją, tak więc jej niewątpliwym atutem jest dostępność komunikacyjna dla każdego. Głównym punktem podróży będzie interesujące Muzeum Pożarnictwa.

Rynek w Rakoniewicach
Rynek w Rakoniewicach
Z Poznania jedziemy pociągiem do Rakoniewic, gdzie udajemy się na plac Powstańców Wielkopolskich, aby zobaczyć ładnie utrzymany rynek. Podziwiać tu będziemy zabytkową zabudowę (domy z lat 1877 i 1927). Naszym głównym punktem zainteresowania będzie jednak, znajdujący się w narożniku rynku, dawny, szachulcowy kościół ewangelicki z 1763 roku.

Szachulcowy kościół ewangelicki
Szachulcowy kościół ewangelicki
W opuszczonej świątyni znajduje się, bardzo ciekawe, Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa. Można tu oglądać stare wozy bojowe i sikawki konne z początków XX wieku, drewniany wóz z 1786 roku oraz drobny sprzęt, hełmy, odznaki i mundury.
Muzeum Pożarnictwa
Muzeum Pożarnictwa
Obok kościoła zgromadzono samochody bojowe z różnych lat, począwszy od 1920. Po zwiedzeniu muzeum warto zobaczyć jeszcze pseudobarokowy kościół św. Marcina i św. Stanisława z XVIII/XIX wieku, z bogatym wnętrzem (wiele obrazów oraz piękny ołtarz główny wykonany z wielokolorowego marmuru włoskiego) oraz pałac neorenesansowy z 1840 roku, znajdujący się w parku krajobrazowym.

Studnia Bernarda
Studnia Bernarda
Po wizycie w Rakoniewicach wsiadamy do pociągu i jedziemy do Grodziska Wielkopolskiego, gdzie na początek udajemy się na Stary Rynek. Tutaj obejrzeć można ratusz z XIX wieku oraz bardzo ciekawą, drewnianą studnię Bernarda. W mieście tym występuje bardzo smaczna woda gruntowa, na bazie, której w przeszłości produkowano ekskluzywne piwo i słynną w całym kraju Wodę Grodziską o różnych smakach.

Po wizycie na Rynku warto udać się na ulicę Kościelną, by zobaczyć manierystyczny kościół farny św. Jadwigi z XV wieku. Świątynia ma ciekawą architekturę łączącą ze sobą założenia manierystyczne, gotyckie. Na uwagę zasługują prezbiterium, zakrystia oraz wieża z attyką i hełmem z 1865 roku, jak również sklepienia kolebkowo-krzyżowe, łuki tęczowe i bogate dekoracje stiukowe. Na tej samej ulicy znajduje się również tzw. Organistówka z 1685 roku z późnorenesansową elewacją i sklepieniami kolebkowymi.

Kościół św. Jadwigi
Kościół św. Jadwigi
Kościół św. Jadwigi
Kościół św. Jadwigi
Kolejna ciekawa świątynia w tym mieście to kościół pobernardyński Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, który został wybudowany wraz z klasztorem w 1662 roku. Na szczególną uwagę zasługują: rokokowy ołtarz główny z XVIII wieku, dwa barokowe ołtarze boczne z drugiej połowy XVIII wieku, krata z kruchty, malowana droga krzyżowa z XVII/XVIII wieku, wiele ciekawych obrazów oraz nagrobek Wojciecha Opalińskiego z 1775 roku.

Kościół pobernardyński Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Kościół Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Z klasztoru zachowane zostało skrzydło przylegające do prezbiterium i wieży. Przed kościołem zobaczyć można też barokową figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z drugiej połowy XVIII wieku. Pozostając przy budowlach sakralnych zapraszamy na ulicę Rakoniewicką, aby zwiedzić drewniany kościół św. Ducha z 1663 roku, którego zakrystia zbudowana została z muru pruskiego. Na szczególną uwagę zasługuje polichromia wnętrza z drugiej połowy XIII wieku, ołtarz główny z obrazem św. Walentego z 1663 roku, ołtarze boczne z XVIII wieku, ambona z pierwszej połowy XVIII wieku oraz Obraz Koronacji Matki Boskiej z 1654 roku.

Budynek Urzędu Miejskiego
Budynek Urzędu Miejskiego
W całym mieście występuje ciekawy układ urbanistyczny, z charakterystycznymi kamieniczkami w stylu eklektycznym. Dla fanów sportu atrakcją będzie też odwiedzenie stadionu piłkarskiego, na którym grywały takie zespoły jak na przykład Manchester City, czy Hertha Berlin.

Obejrzeliśmy już wszystkie interesujące nas miejsca i zakończyliśmy naszą krótką, ale bardzo ciekawą podróż. Na pewno wycieczka ta była niesamowitym przeżyciem dla najmłodszych jej uczestników, mogli oni przecież zobaczyć dawne wozy strażackie. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy
Wstęp do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa: 4 zł / 3 zł
Razem: 4 zł / 3 zł

Przydatne informacje organizacyjne (dane na rok 2010):

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach:
- czynne:
> od poniedziałku do piątku 08:00 – 15:00
> w soboty i niedziele 09:00 – 13:00
- ekspozycje muzealne są nieczynne dla zwiedzających w dni poświąteczne
- istnieje możliwość zakupu biletu grupowego – normalne – 3zł, ulgowe - 2 zł/osoba
Posted By: Trzymaj Koło

W kierunku mekki strażaków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: