czwartek, 19 grudnia 2013

Turystyczne rekordy Polski

Na pewno wiele razy zastanawialiście się, gdzie w naszym kraju znajdują się obiekty najstarsze, największe, czy najmniejsze. Po lekturze tego artykułu będziecie wiedzieć m.in., gdzie są największe budowle, najstarsze kościoły, najdłuższa wieś, największy witraż, a nawet największy kaloryfer, czy wiklinowy kosz !
Nie każdy wie, że najwyższy w całości Polski szczyt to wcale nie Rysy, ale o tym dowiecie się w dalszej części tekstu.


Rekordy przyrodnicze:


1. Jeziorak – najdłuższe jezioro
Ten malowniczy akwen ma długość 27,5 km, znajduje się tu również największa wyspa śródlądowa w Polsce – Wielka Żuława (86 ha powierzchni). Jest to wymarzone miejsce dla żeglarzy i amatorów innych sportów wodnych.

Jezioro Jeziorak
2. Mińsk Mazowiecki – najstarsza sosna
Niedaleko dworca kolejowego rośnie sosna zwyczajna mająca aż 300-350 lat. Jej wymiary to 22 m wysokości i 360 cm obwodu. Obecnie drzewo rośnie w lesie, ale po rozbudowanej koronie widać, że dawniej nie było w pobliżu innych drzew.

3. Kozi Wierch – najwyższy polski szczyt
2291 metrów wystarczy, aby stać się najwyższym szczytem w całości leżącym w naszym kraju. Jest kilka wyższych szczytów, ale przez wszystkie przebiega granica polsko-słowacka. Wejście na Kozi Wierch jest stosunkowo niebezpieczne, gdyż jest to część Orlej Perci – najtrudniejszego tatrzańskiego szlaku.

Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)
4. Rysy – najwyżej położony punkt
Każdy ze szkoły wie, że jest to najwyższy punkt w Polsce, a położony jest na wysokości 2499 metrów n.p.m. i stanowi popularny punkt tatrzańskich wycieczek.
Rysy (2499 m n.p.m.)
5. Raczki Elbląskie – najniżej położony punkt
Był najwyższy punkt, teraz kolej na najniższy. Odwiedzając to miejsce znajdziemy się 1,8 metrów poniżej morza.

6. Leszno – najgrubsze drzewo
W tej mazowieckiej wsi, na miejscowym łowisku stoi popularna Topola Lesznowska, która ma aż 14 metrów obwodu przy ziemi. Wyżej drzewo rozgałęzia się na trzy pnie.
http://images.photo.bikestats.eu
Aktualizacja: niestety to piękne drzewo przestało istnieć w nocy z 4 na 5 maja 2012 roku. Na pamiatkę zamieszczam ostatnie zdjęcia:

http://kosowka.blogspot.com
7. Henryków Lubański - najstarsze drzewo
W tej niewielkiej dolnośląskiej miejscowości, od 1250 lat, rośnie cis pospolity. Ma on 512 centymetrów obwodu i 13 metrów wysokości.

Cis w Henrykowie (fot. http://pomniki-przyrody.odskok.pl)
8. Śniardwy – największe jezioro
Jezioro ŚniardwyPunkt docelowy wielu żeglarzy, akwen ma aż 113,8 km2. Turystów przyciągają tu malownicze krajobrazy i możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych.

Jezioro Śniardwy (fot. www.globtroter.pl)
9. Wielka Śnieżna - najdłuższa i najgłębsza jaskinia
Ta tatrzańska jaskinia ma aż 22,5 kilometrów długości. Różnica wniesień jest równie imponująca i wynosi 815 metrów.

10. Wielka Siklawa – największy wodospad
W tatrzańskiej Dolinie Pięciu Stawów znajduje się imponujący wodospad. Wysoki na 70 metrów robi wrażenie na każdym turyście. Dużym plusem jest jego dostępność, szlak prowadzi obok wodospadu, dając możliwość zrobienia ciekawych fotografii.

Wielka Siklawa (fot. www.mojetatry.pl)
11. Jarosławiec – najwyższy klif
Spacerując przy Morzu Bałtyckim w pobliżu Jarosławca, zobaczymy bardzo malowniczy fragment wybrzeża. Wysoki klif robi duże wrażenie i dostarcza doznań estetycznych, ciągnie się on przez 2 kilometry i ma 24 metry wysokości.

12. Jezioro Hańcza – najgłębsze jezioro
Ten polodowcowy akwen ma aż 108,5 metrów głębokości. Jest to jezioro rynnowe, które charakteryzuje się dużą czystością i przezroczystością wód.

Jezioro Hańcza (fot. wikipedia.org)
13. Wolin – największa wyspa
Wyspa WolinJest to wyspa przybrzeżna leżąca w województwie zachodniopomorskim, oddzielona cieśniną Dziwną, Zalewem Kamieńskim i Zalewem Szczecińskim oraz rzeką Świną. Jej powierzchnia to 265 km2. Każdemu polecamy wizytę w Wolińskim Parku Narodowym.

Wyspa Wolin (fot. http://igig-www.home.amu.edu.pl)

Rekordy kulturowe – zabytki:


1. Lubiąż – największy klasztor
Jest to największy zespół klasztorny w Polsce i jeden z największych w Europie. Wszystkie obiekty zajmują obszar dwa i pół razy większy niż powierzchnia słynnego zamku na Wawelu. Jest to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć.
Opactwo w Lubiążu (fot. www.archiwum.lubiaz.pl)
2. Kraków – największy średniowieczny rynek
Miejsce to jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów w naszym kraju. W sezonie spotkamy tu setki turystów podziwiających uroki dawnej stolicy Polski. Sam rynek zajmuje obszar kwadratu o boku 200 metrów i jest największy w Europie. Z wartych uwagi zabytków mieszczących się przy rynku, można wymienić Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha oraz Wieżę Ratuszową.
Rynek w Krakowie (fot. wikipedia.org, autor: Pko)
3. Tarnowo Pałuckie – najstarszy drewniany kościół
Świątynia została wybudowana w połowie XIII wieku przez cystersów. W ostatnich latach, dzięki pracom badawczym wiadomo, że fragmenty ścian kościoła pochodzą z 1373 roku. Warte uwagi są tu ciekawe polichromie.

Tarnowo Pałuckie (fot. www.galeriawielkopolska.info)
4. Rypin – największy witraż kościelny
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa można obejrzeć witraż mający aż 212 m2 powierzchni. Przedstawia on Scenę Ostatniej Wieczerzy i mieści się w prezbiterium świątyni.

5. Pułtusk – największy wybrukowany plac
W samym centrum miasta znajduje się imponujący plac, w całości wybrukowany „kocimi łbami”. Ma on aż 400 metrów długości i jest otoczony pięknymi kamienicami, bazyliką Zwiastowania NMP i św. Mateusza oraz kaplicą św. Marii Magdaleny.
Brukowany plac w Pułtusku (photos.wikimapia.org)
6. Sopot – najdłuższe molo
Jest to najdłuższe drewniane molo w Europie i ma około 0,5 kilometra długości. W sezonie spotkamy tu wielu turystów korzystających z uroków tego popularnego kurortu.
Molo w Sopocie (fot. http://otosopot.pl)
7. Gdańsk – największy pomnik
Ogromny Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 został odsłonięty 16 grudnia 1980 roku. Jest to ogromny monument przedstawiający trzy krzyże z kotwicami upamiętniający wydarzenia grudnia 1970 roku.

Pomnik Poległych Stoczniowców (fot. www.kresowicy.com)
8. Trzebnica - najstarszy ślad pobytu człowieka na ziemiach Polski
Kilkaset metrów na północ od centrum miasta (na stokach Winnej Góry) znajduje się najstarszy ślad pobytu człowieka na ziemiach polskich. Jest to dawne obozowisko łowców, które ma ogromne znaczenie dla historii.

Rekordy – zabytki techniki:


1. Gliwice – najwyższa drewniana budowla
Gliwicki maszt antenowy jest najwyższą drewnianą budowlą na świecie. Ma 110 metrów wysokości i znajduje się przy wyjeździe w kierunku Tarnowskich Gór. Jako ciekawostkę dodamy, że to właśnie ten maszt zasłynął jako miejsce rzekomego polskiego ataku na niemiecką radiostację w roku 1939, dając pretekst do najazdu na Polskę przez Hitlera.

Drewniana wieża w Gliwicach (fot. www.insilesia.pl)
2. Puławy – największy most łukowy
W tym niezwykle ciekawym mieście wybudowano most łukowy im. Jana Pawła II, o długości 1038 metrów. Rozpiętość głównego przęsła łukowego to aż 212 metrów.

3. Bóbrka – najstarszy szyb naftowy
W tej niewielkiej wsi znajduje się prawdopodobnie najstarszy szyb naftowy na świecie. Wykopano go ręcznie w 1854 roku w kopalni Ignacego Łukasiewicza – wybitnego polskiego uczonego. Kopalnia ta jest udostępniona do zwiedzania i znajduje się na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego.

Skansen w Bóbrce (fot. www.polskaniezwykla.pl)
4. Tyszowce – największe świece
Miejscowość ta słynna jest z odlewanych, z naturalnego wosku pszczelego, świec, wysokich aż na 5 metrów i ważących 50 kilogramów. Ciekawy jest proces ich produkcji – zawieszony konopny knot oblewany jest gorącym woskiem warstwowo przez cztery dni, po czym trafia do miejscowego kościoła. Tradycja ta sięga czasów Potopu Szwedzkiego i jest niezwykle atrakcyjna dla turystów.

5. Szymbark – najdłuższa deska
W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku można zobaczyć najdłuższą w Polsce deskę. Do jej produkcji użyto drewna z daglezji o długości 51,2 metrów, która ważyła aż 8 ton. Kłodę piłowało ponad 300 osób przez 9 dni. Ostateczne cięcie wykonał, w dniu 12 czerwca 2002 były prezydent – Lech Wałęsa. Deska waży 1100 kilogramów i ma aż 36,83 metrów długości, dzięki czemu wpisano ją do Księgi Rekordów Guinessa.

Deska w Szymbarku (fot. www.polskaniezwykla.pl)
6. Świnoujście – najwyższa latarnia morska
Ta imponująca budowla ma wysokość 64,80 metrów i została wybudowana w 1854 roku. Jest udostępniona dla turystów i warta zwiedzenia.

Latarnia morska w Świnoujściu (fot. www.turystycznapolska.pl)
7. Kleszczów – największa dziura w ziemi
W 1961 roku odkryto tu pokłady węgla brunatnego szerokości 3 km i długość 25 km. Z obszaru około 25 km2 wybrano ziemię, która utworzyła hałdę o wysokości 400 metrów (jest to najwyższe wzniesienie na Nizinach Środkowopolskich). Widok z tarasu widokowego robi ogromne wrażenie z uwagi na duży obszar oraz wielkie maszyny wydobywające węgiel.

Odkrywka w Kleszczowie (fot. https://mw2.google.com/mw-panoramio)
8. Nowy Tomyśl – największy kosz wiklinowy
Na rynku tego wielkopolskiego miasta można zobaczyć największy taki kosz na świecie. Ma on 20 metrów długości i został wypleciony przez 50 osób w ciągu trzech dni. Do jego produkcji wykorzystano 12 ton wikliny, obiekt ten został wpisany do księgi rekordów Guinessa.

Wiklinowy kosz w Nowym Tomyślu (fot. www.polskaniezwykla.pl)
9. Kętrzyn – największa stajnia
Zobaczymy tu kompleks z 1877 roku, który mieści 150 stanowisk dla koni. Znajduje się tu Kętrzyńskie Stado Ogierów słynące z hodowli ras zimnokrwistych.

10. Konin – najstarszy drogowskaz
Przy kościele św. Bartłomieja znajduje się kamienny słup z 1511 roku. Łacińskie napisy głoszą, że został postawiony dokładnie w połowie drogi między Kruszwicą, a Kaliszem. Po dokładnym zmierzeniu odległości okazuje się, że jest to prawda (trasa do obu miast z tego punktu wynosi 52 kilometry).

Drogowskaz w Koninie (fot. http://konin24.info)
11. Stąporków – największy kaloryfer
Przed Domem Kultury znajduje się największy grzejnik świata, wykonany w lokalnej hucie. Są to cztery żeliwne żebra o wysokości ponad 2 metrów.

Kaloryfer w Stąporkowie (fot. www.polskaniezwykla.pl)
12. Zawoja – najdłuższa wieś
Odległość pomiędzy znakami ustawionymi po obu końcach osady to 8 kilometrów w linii prostej i 12 kilometrów jadąc krętą drogą. Wieś jest znana turystom stanowiąc idealną bazę wypadową na Babią Górę.

13. Wyśmierzyce – najmniejsze miasto
Czy miejscowość licząca tylko 870 mieszkańców może być miastem? Otóż tak i Wyśmierzyce są na to idealnym przykładem. Miejsce to odzyskało prawa miejskie w 1922 roku i jest obecnie najmniejszym miastem w naszym kraju.

Wyśmierzyce (fot. http://static.panoramio.com/photos)
Posted By: Trzymaj Koło

Turystyczne rekordy Polski

15 komentarzy:

 1. A gdzie o najwyższej w Polsce budowli znajdującej się w Olsztynie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy najbliższej okazji polecamy wstąpić do Kruszwicy, jest piękna. Zapraszamy też do naszej restauracji!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy wpis. O wielu miejscach jeszcze nie wiedziałem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odwiedziłem wiele z tych miejsc. Często podróżuję po naszym pięknym kraju. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam wybrać się do skansenu w Bóbrce. Ostatnio tam byłem. Można się sporo nauczyć oglądając eksponaty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłem już w połowie przedstawionych miejsc :) Polecam się wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z wszystkich przedstawionych tu miejsc najchętniej wybrałbym się do Doliny Pięciu Stawów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe miejsca, które warto odwiedzić np. podczas weekend-u

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja w weekendy lubię najbardziej jeździć do jakiegoś Parku Narodowego. Kocham przyrodę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy wpis. O wielu miejscach wcześniej w ogóle nie słyszałem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę że to dobra lista miejsc do odwiedzenia w wakacje

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłem w większości miejsc! Mamy piękny kraj.

  OdpowiedzUsuń
 13. nasz kraj jest zdecydowanie piękny. Chyba ze względu na taką ilość rekordów, chcemy pobijać kolejne i nieustannie wspinamy się w rankingach sportowych ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiele ciekawych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń

Polecamy: