środa, 18 grudnia 2013

Romantyczny spacer po Poznaniu

Wycieczkę zaczynamy przed Parkiem Wilsona, który znajduje się 10 minut drogi od Dworca Zachodniego PKP (ulicą Głogowską w kierunku Górczyna).

Park Wilsona
Na początek proponujemy krótki spacer po Parku, w którym znajduje się wiele romantycznych miejsc: mostek nad pobliskim stawem, grota kamienna z malutkim wodospadem oraz ławeczki przy fontannie przed amfiteatrem. Dużą przyjemność sprawi też karmienie kaczek, które można spotkać w parku praktycznie o każdej porze roku. Na samym końcu parku znajduje się potężna Palmiarnia Poznańska, która jest kolejnym elementem naszej wycieczki.

W Parku Wilsona
Park Wilsona
Jest to miejsce, w którym można oglądać wiele gatunków roślin (około 1100), spotykanych w odległych zakątkach świata. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja roślin tropikalnych, która jest największa w kraju. Oprócz roślin można też podziwiać ciekawą kolekcję ryb (około 170 gatunków).

Palmiarnia Poznańska
Jest to miejsce idealne na cudowną randkę, wiele ukrytych wśród roślin ławeczek, przyciemnione pomieszczenie z akwariami i ogólna atmosfera intymności tworzą niespotykany klimat.
Pod koniec spaceru wśród egzotycznej roślinności polecamy lody i kawę w przytulnej kawiarni „Palemka”, znajdującej się na terenie palmiarni. Podawane tam lody są naprawdę smaczne i warte polecenia.

Kolejny punkt wycieczki już za nami, ale to jeszcze nie koniec – czeka nas jeszcze romantyczny wieczorny spacer po poznańskiej Starówce.

Trzeba wyjść z parku tą samą drogą i wsiąść do tramwaju linii 5, kierując się w stronę Centrum. Wysiadamy na piątym przystanku (Marcinkowskiego). Plan spaceru przedstawiony jest na dołączonej mapce.

Plan spaceru po Starówce
Start oznaczono czerwonym kółkiem, koniec spaceru to kwadrat, tego samego koloru. Miejsca szczególnie warte uwagi to wykrzykniki.

Zaczynam na Świętym Marcinie, dalej ulicą Podgórną dochodzimy do ul. Za Bramką, po drodze mijamy pięknie oświetloną poznańską Farę i niewielki, ale za to bardzo romantyczny Park Chopina. Dalej docieramy do Placu Kolegiackiego, gdzie znajduje się Urząd Miasta Poznania, następnie trasa prowadzi nas urokliwą ulicą Klasztorną. Po dojściu do ulicy Wodnej skręcamy w lewo i docieramy do poznańskiego Starego Rynku. Zanim przespacerujemy po Rynku warto spojrzeć w lewo, w głąb ulicy Świętosławskiej, gdzie znajduje się fasada barokowego Kościoła Farnego – widok niesamowity.

Barokowa fasada dawnego Kolegium Jezuickiego
Ulica Klasztorna
Teraz możemy zacząć spacer po Rynku, gdzie warte uwagi są niewątpliwie budynek Ratusza wraz z pręgierzem oraz Waga Miejska. Pręgierz to miejsce, gdzie w dawnych czasach ludzie odbywali kary za różne przewinienia (jeśli partner randkowy był niegrzeczny – można go teraz ukarać :P). Obecnie jest to chyba najpopularniejsze miejsce spotkań Poznaniaków.

Biblioteka Raczyńskich
Opuszczamy już Stary Rynek i udajemy się ulicą Franciszkańską na Górę Przemysła, gdzie znajduje się kościół Franciszkanów oraz Zamek Przemysła. Następnie ulicą Paderewskiego docieramy do Placu Wolności, gdzie wzrok przykłuwają Muzeum Narodowe, budynek Biblioteki Raczyńskich oraz Bazar Poznański. Przed nami już tylko zejście ulicą Podgórną do przystanku tramwajowego przy Kupcu Poznańskim, skąd tramwajem linii nr 5 wracamy do punktu, gdzie zaczęliśmy naszą urokliwą wycieczkę.

Wariantem drugim jest kolacja na Starówce, gdzie znajduje się wiele bardzo romantycznych restauracji i pubów, ich wybór to już jednak Twoja decyzja, bo każdy lubi coś innego i każdego na coś innego stać.

Koszt wycieczki (rok 2010):

Bilet wstępu do Palmiarni: 5,50 zł
Szatnia i toaleta w Palmiarni: 0,90 zł
Kawa i lody w kawiarni Palemka: 10 zł
Dwa bilety MPK 15-minutowe: 4 zł

Razem: 20,40 zł / osoba

Przydatne informacje organizacyjne:

Palmiarnia Poznańska:
- bilety ulgowe (dzieci powyżej 3 lat, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści): 4 zł
- dzieci do lat 3: wstęp bezpłatny
- opłata za możliwość robienia zdjęć fotograficznych: 4 zł
- opłata za możliwość używania kamery wideo: 5,50 zł
- możliwość zwiedzania z przewodnikiem PTTK:
Rezerwacja pod numerem telefonu: (061) 8 658 907
Cena za grupę do 35 osób - 40 zł, powyżej 35 osób (do 50 osób) - 45 zł
- wycieczkę najlepiej zaczynać w godzinach późniejszych, tak, aby spacer po Starówce odbywał się wieczorem, gdy jest już ciemno (gwarantuje to niezapomniane, romantyczne chwile)
- zachęcamy do odwiedzenia wybranej poznańskiej restauracji lub pubu, co zagwarantuje udane zakończenie całej imprezy

MPK Poznań:
- bilety ulgowe 15 minutowe: 1zł (dokładne informacje o uprawnieniach do zniżek znajdują się na podanej poniżej stronie internetowej): Zniżki w MPK Poznań

Informacje dla dociekliwych:

1. Park Wilsona
Powstał w 1834 roku i zajmuje obszar 7,2 ha. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych poznańskich parków. To tutaj istniał, pierwszy w Poznaniu, ogród botaniczny. Na szczególną uwagę zasługują: popiersie Thomasa Wilsona z 1994 roku, murowana muszla koncertowa z 1936 roku, rzeźba Perseusza i Andromedy wraz z fontanną oraz interesującą, rzeźbioną bramę wejściową. Na terenie parku można też podziwiać pomniki przyrody: platan (obwód pnia 410 cm) i wierzbę (430 cm obwodu).

2. Palmiarnia Poznańska
Obiekt powstał w 1910 roku, ale obecną formę zawdzięcza przebudowie wykonanej w latach 80’. Zajmuje 4600 m2 powierzchni, na której skupia się około 1100 gatunków roślin. Całość składa się z pawilonów, w których można oglądać: roślinność subtropikalną i tropikalną, roślinność klimatu umiarkowanego, sukulenty Ameryki, roślinność wodną, podszycie lasu tropikalnego, kserofity starego i nowego świata oraz sawanny i akwaria (37 basenów, 170 gatunków ryb oraz około 40 gatunków roślin wodnych).

3. Park Chopina
Powstał na początku XVIII wieku i początkowo pełnił funkcję ogrodu botanicznego. Powierzchnia parku to 1,8 ha, interesujący drzewostan składa się m.in. z lipy drobnolistnej (obwód około 3m), jaworu, dębu i platanu. W centralne części parku zobaczyć można marmurowe popiersie Fryderyka Chopina.

4. Fara Poznańska (Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny)
Jest to jeden z najcenniejszych zabytków barokowych w Polsce, którego początki sięgają 1651 roku. Zarówno fasada, jak i wnętrze świątyni robią imponujące wrażenie – barokowy przepych i kolorystyka tutaj znajdują swoje potwierdzenie. Do najcenniejszych elementów wewnątrz kościoła należą niewątpliwie: figura św. Jana Franciszka Regis, obraz Chrystusa w koronie cierniowej z XVII wieku, Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz kolosalne organy Friedricha Ladegasta (w każdą sobotę o godzinie 12:15 (w sezonie letnim od poniedziałku do soboty), odbywają się koncerty organowe z udziałem wybitnych wykonawców - wstęp wolny).

5. Ratusz
Obecny wygląd zawdzięczamy Janowi Babtyście di Quadro z Lugano, który przebudował poprzednią budowlę w roku 1560 i nadał jej cudowny, renesansowy wygląd. Cechy charakterystyczne to bogato zdobiona elewacja, attyka z poczetem królów Dynastii Jagiellonów, monogram Stanisława Augusta Poniatowskiego, zabytkowy zegar i znane wszystkim Poznańskie Koziołki, które codziennie o godzinie 12:00 w południe trykają się 12 razy, tworząc popularny symbol stolicy Wielkopolski. Warte uwagi jest również wnętrze ratusza, na które składa się wiele bogato zdobionych, zabytkowych sal.

6. Wzgórze Przemysła z kościołem Franciszkanów
Na Wzgórzu znajduje się Zamek Przemysła, niegdyś siedziba namiestników królewskich – to tutaj zatrzymywali się królowie przyjeżdżający do Poznania. Ze wzgórza rozpościera się ładny widok na poznańską Starówkę.
Drugim obiektem wartym uwagi na wzgórzu jest Kościół Franciszkanów pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego, który zaczęto budować już w roku 1665. Jest to przedstawiciel sztuki barokowej, a najcenniejszym obiektem jest cudowny obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, zwanego także obrazem Pani Poznania, który mieści się w bogato rzeźbionym, barokowym ołtarzu.

7. Muzeum Narodowe (Galeria Malarstwa i Rzeźby)
Zabytkowy budynek został wybudowany w 1904 roku, w 2001 roku dobudowane zostało nowoczesne skrzydło galerii. W muzeum można oglądać wiele interesujących dzieł bardzo znanych artystów, takich jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, January Suchodolski, Jacek Malczewski i wiele innych.

8. Biblioteka Raczyńskich
Budynek został wybudowany w latach 1822-1828, elewacja wzorowana jest na francuskim Luwrze i wieczorem, kiedy jest podświetlona, wygląda cudownie. Jest to cały czas działająca biblioteka miejska, z której korzystają mieszkańcy Poznania.

9. Bazar Poznański
Jest to odrestaurowany budynek z roku 1842. Od strony ulicy Paderewskiego podziwiać można fasadę neoklasycystyczną, natomiast od strony Al. Marcinkowskiego oglądamy fasadę neobarokową. Wkrótce, w obiekcie tym, znajdować się będzie hotel.
Posted By: Trzymaj Koło

Romantyczny spacer po Poznaniu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: