środa, 22 stycznia 2014

Głogowski spacer


Pokaż Głogowski spacer na większej mapie

Dziś zapraszamy do odwiedzenia miasta, które przed II wojną światową uważane było za jedno z najatrakcyjniejszych na Dolnym Śląsku. Niestety, w wyniku działań wojennych miejsce to zostało doszczętnie zniszczone. Obecnie władze miasta chcą przywrócić dawną świetność, co widać chociażby po perfekcyjnie odbudowanej Starówce.
Zamek Książąt Piastowskich
Zamek Książąt Piastowskich
Zaczynamy na Ostrowie Tumskim, gdzie znajduje się Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, której początki pamiętają czasy pierwszych Piastów. Obecnie świątynia została całkowicie odnowiona, dzięki czemu możemy podziwiać piękne freski w kaplicach bocznych, stylizowane filary oraz witraże w prezbiterium. Na uwagę zasługują również trzy nowe dzwony, które znajdują się na wysokości pięćdziesięciu metrów. Ogólnie świątynia robi piorunujące wrażenie, w szczególności wieczorem, z uwagi na doskonałe podświetlenie.

Katedra w Głogowie
Katedra w Głogowie
Następnie udajemy się w kierunku centrum i po przejściu przez Most Tolerancji zatrzymujemy się przy Zamku Książąt Głogowskich, powstałego już w pierwszej połowie XII wieku. Spacerując po warowni możemy poczuć się jak Zygmunt Jagiellończyk, który rezydował tu w XV i XVI wieku. Po zniszczeniach wojennych zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe oraz fragmenty muru gotyckiego. Najbardziej charakterystyczny element, to przykuwająca wzrok, 24-metrowa, cylindryczna wieża obronna.

Dawniej mieściło się tu więzienie o grubych na 2,7 metrów ścianach. Wewnątrz zamku mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne z interesującą ekspozycją, przedstawiającą dzieje Głogowa. Na szczególną uwagę zasługują: srebrny skarb z Obiszowa, łużycki skarb ze Słoćwiny z V w. p.n.e. oraz 20 tysięcy średniowiecznych monet. Zainteresowanych zapraszamy na wystawę „Narzędzia wymiaru sprawiedliwości” – w podziemiach budynku można oglądać średniowieczne łańcuchy, dyby, itp. Przy zamku mieści się amfiteatr oraz Pomnik Dzieci Głogowskich.

Teraz idziemy w kierunku centrum, by po dłuższej chwili znaleźć się przy budynku Sądu Rejonowego.
Tutaj zaczynamy spacer po Starówce w Głogowie.

Starówka w Głogowie
Starówka w Głogowie
Na początku zobaczymy ruiny kościoła św. Mikołaja z XIII wieku. Świątynię wybudowano w stylu późnoromańskim, aby po pożarze w 1291 roku przekształcić ją w stylu gotyckim. Budowlę charakteryzowały sklepienia żebrowe, przypory, łuki tęczowe oraz wieża z bocznymi aneksami. W 1642 roku wnętrze kościoła przekształcono w stylu barokowym, a w 1758 roku dobudowano także górną kondygnację wieży. Obecny stan świątyni jest wynikiem działań wojennych, zachowały się średniowieczne mury, część sklepień, północna arkada międzynawowa oraz charakterystyczna wieża i portal wejściowy.
Ruiny kościóła św. Mikołaja
Ruiny kościóła św. Mikołaja
Następnie, ulicą Parafialną, idziemy na Rynek. Od razu rzucają się w oczy różnokolorowe kamieniczki, które, mimo iż zostały wybudowano stosunkowo niedawno, robią ogromne wrażenie i zwiększają atrakcyjność tego miejsca.
Punkt kulminacyjny Rynku to Ratusz z XIV wieku, który jest przykładem połączenia różnych stylów. Zauważyć tu można założenia klasycyzmu berlińskiego (część zachodnia) oraz styl florencki (część wschodnia). Z okresu średniowiecza zachowały się natomiast sale ze sklepieniami kryształowymi, kolebkowymi oraz sieciowymi. W latach 1994-1996 odbudowano 80-metrową wieżę wzorowaną na tej z 1710 roku.

Ratusz w Głogowie
Ratusz w Głogowie
Ratusz w Głogowie
Ratusz w Głogowie
Blisko ratusza można zobaczyć ruiny gmachu Teatru Gryphiusa z XVIII wieku, który wybudowano w stylu klasycystycznym. Na uwagę zasługuje ryzalit w centrum fasady oraz portyk na dwóch kolumnach doryckich, stanowiące dziś jedyne pozostałości po okazałej fasadzie budynku.

Następny obiekt na trasie naszej wycieczki to piękny kościół Bożego Ciała na ulicy Powstańców. Świątynię zaczęto budować w XVII wieku, dbając o elegancką formę i idealne proporcje. Fasada robi ogromne wrażenie, a bryła świątyni doskonale pasuje do otaczającej starówki. Na uwagę zasługuje, przede wszystkim, barokowe wnętrze z nagrobkiem hrabiny Heleny von Frackenberg z białego marmuru i rzeźbą św. Magdaleny. Całość uzupełnia piękny ołtarz oraz organy pochodzące z Kożuchowa. Uważam, iż jest to najpiękniejszy zabytek miasta, który po prostu trzeba zobaczyć odwiedzając Głogów.
Kościół Bożego Ciala w Głogowie
Kościół Bożego Ciala w Głogowie
Po wizycie w świątyni, ulicami Smolną oraz Staszica udajemy się wzdłuż średniowiecznych murów z powrotem pod budynek sądu.
Teraz drogą, którą szliśmy wcześniej możemy wrócić na Ostrów Tumski, gdzie nasza wycieczka dobiegnie do końca. Po drodze warto zwrócić uwagę na planty otaczające Stare Miasto, które stanowią doskonałe miejsce na spacery.

Na pewno każdy jest zadowolony z tej wycieczki. Mogliście odwiedzić wiele interesujących obiektów z różnych okresów historii. Podczas spaceru zobaczyliście, że przy odrobinie chęci i determinacji można przywrócić dawną chwałę miastu całkowicie zniszczonemu przez działania wojenne i przyciągnąć turystów.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny ulgowy
Wstęp do Muzeum Archeologiczno-Historycznego: 6 zł 2,5 zł
Razem: 6 zł 2,5 zł

Przydatne informacje organizacyjne:

Muzeum Archeologiczno-Historyczne:
- czynne:
> od środy do niedzieli: 10:00 – 17:00
- w soboty wstęp wolny
Posted By: Trzymaj Koło

Głogowski spacer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: