środa, 22 stycznia 2014

Uroki Karpacza


Pokaż Uroki Karpacza na większej mapie

Witamy w uroczym miejscu położonym w sercu Karkonoszy, pod masywem największej góry w Karkonoszach – Śnieżki. Znajduje się tu wiele ciekawych obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jest to też idealne miejsce wypadowe dla pieszych wędrówek po karkonoskich szlakach.

Panorama z Karpacza Górnego
Panorama z Karpacza Górnego
Zaczynamy w centrum miejscowości, przy poewangelickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1908 roku. Budowla ta jest bardzo charakterystyczna z uwagi na masywną wieżę z kamienia i cztery małe wieżyczki zdobiące jej szczyt.

Kolejny punkt naszego spaceru to Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie znajduje się wiele interesujących eksponatów. Możemy tu podziwiać historyczne dokumenty i pamiątki związane ze sportem, turystyką i ochroną przyrody w Karkonoszach. Z ciekawszych eksponatów należy wymienić m.in.: ceramiczną rzeźbę Ducha Gór – Rzepiórę, wpisy z ksiąg pamiątkowych górskich schronisk, zabytkowe narty, sanki i bobsleje, trofea sportowe znanych sportowców oraz ciekawe alpinarium.
Widok na Śnieżkę
Widok na Śnieżkę
Następnie idziemy do, położonego niedaleko, kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z 1909 roku, wybudowanego na wzór świątyni barokowej. Na szczególną uwagę zasługuje masywna kopuła oraz wyposażenie wnętrza. Zobaczymy tu późnobarokowy ołtarz główny z obrazem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i bocznymi figurami św. Piotra i Antoniego, dawną polichromię, pięć witraży z postaciami świętych i motywami roślinno-kwiatowymi i wiele innych interesujących obiektów.

Następnie jedziemy drogą w górę, aż do zapory na Łomnicy. Jest to półkolista tama z granitowych bloków, wybudowana w latach 1910-1915. Całość ma długość 105 metrów i robi na każdym duże wrażenie. Zapora powstała z uwagi na liczne powodzie, zbiornik gromadzi wody opadowe oraz rumosz skalny.
Ktolina Jeleniogórska
Ktolina Jeleniogórska
Widok na Kotlinę Jeleniogórską
Widok na Kotlinę Jeleniogórską
Kolejny obiekt na naszej trasie to miejsce, na które ucieszą się wszyscy najmłodsi uczestnicy wycieczki – Muzeum Zabawek (ul. Karkonoska 5), założone przez Henryka Tomaszewskiego w 1995 roku. Znajduje się tu ogromna liczba pięknych lalek, a cała wystawa zaprojektowana została tak, jakby lalki odgrywały sceny z życia codziennego. Wykonane są one z najróżniejszych materiałów, takich jak wosk, porcelana, drewno, glina, celuloid a nawet blacha, czy liście. Wizyta w muzeum jest doskonałym treningiem wyobraźni dla dzieci, a dla dorosłych powrotem do lat dzieciństwa – pełnych marzeń i beztroski.
Świątynia Wang
Świątynia Wang
Po wizycie w tym niezwykłym muzeum jedziemy do najpopularniejszego obiektu w Karpaczu, będącym swoistym symbolem tego miasteczka – Świątyni Wang. Jest to ewangelicka świątynia, która została przeniesiona w roku 1842 z miejscowości Vang w Norwegii. Kościół ten został zbudowany z sosnowych bali, na przełomie XII i XIII wieku, jako tzw. stavkirke (kościół klepkowy) i uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
Obiekt ten jest położony w bardzo malowniczym miejscu, z którego rozpościera się panorama na Kotlinę Jeleniogórską. Świątynia została wybudowana bez użycia gwoździ, korzystano tylko z drewnianych łączy ciesielskich. Wewnątrz należy zwrócić uwagę na ciekawe rzeźby i zdobienia, w XIX wieku dobudowano też kamienną dzwonnicę, która chroni kościół przed silnymi wiatrami z gór.
Świątynia Wang
Świątynia Wang
Przed Świątynią Wang
Przed Świątynią Wang
Świątynia Wang - widok z cmentarza
Świątynia Wang - widok z cmentarza
Następnie zjeżdżamy w kierunku Karpacza Dolnego, aby skręcić w prawo, w ulicę Strażacką. Po chwili dotrzemy do miejsca, gdzie znajduje się tzn. Dziki Wodospad, powstały w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Wodospad ten ma kilka metrów wysokości i jest idealnym miejscem na letnie upały. Warto zrobić sobie tutaj pamiątkową fotografię.

Kiedy już zrobimy sobie ciekawe zdjęcie udamy się do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę (1377 m. n.p.m.). Będąc w Karpaczu po prostu trzeba odwiedzić teren Karkonoskiego Parku Narodowego, a najprostszym rozwiązaniem będzie wjazd wyciągiem właśnie na Kopę. Podczas 20 minut atrakcyjnego wjazdu krzesełkami można podziwiać przyrodę Parku, a kiedy już znajdziemy się na szczycie naszym oczom ukaże się malownicza panorama na okolicę. Ze szczytu można udać się na wędrówkę na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę (1602 m n.p.m.) lub inne, równie ciekawe szlaki turystyczne. Zimą jest to popularny ośrodek narciarski, odwiedzany przez wielu amatorów tego sportu.
Widok z Kopy (www.wikipedia.org, autor: Paweł Kuźniar)
Widok z Kopy (www.wikipedia.org, autor: Paweł Kuźniar)
Kiedy już nacieszymy się pasjonującym widokiem na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze zjeżdżamy wyciągiem z powrotem do Karpacza i jedziemy w prawo, ulicą Olimpijską. Będziemy przejeżdżać przez miejsce, gdzie często znajduje się meta najtrudniejszego etapu, znanego wyścigu kolarskiego, Tour de Pologne. Podjazd pod Orlinek zna wielu kolarzy amatorów, których można tutaj spotkać podczas sezonu.
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu (www.karpacz-noclegi.info)
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu (www.karpacz-noclegi.info)
Punktem charakterystycznym tego obszaru jest skocznia narciarska z 1912 roku, którą przebudowano w roku 1946. Niestety silne, karkonoskie wiatry zburzyły drewnianą konstrukcję, dlatego w roku 1979 wybudowano konstrukcję stalową rozbiegu. Obecnie obiekt ten ma punkt krytyczny k-85 i homologację FIS, rekordowy skok oddał tutaj Adam Małysz (94,5 metrów). Latem, skocznia wykorzystywana jest jako miejsce skoków bungee oraz punkt widokowy.

Na zakończenie wracamy do centrum Karpacza, gdzie przy ulicy Kościelnej, niedaleko kościoła rośnie tzw. Lipa Sądowa. Jest to pomnik przyrody, mający około 5 metrów obwodu i 150 lat. Dawniej przy drzewie odbywały się sądy wójtowskie, stąd nazwa tej imponującej rośliny.

W tym miejscu kończymy tą krótką, ale za to niezwykle interesującą wycieczkę po jednej z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w naszym kraju. Zobaczyliście wiele ciekawych obiektów turystycznych, podziwialiście malownicze panoramy, jechaliście wyciągiem krzesełkowym i jesteśmy pewni, że będziecie chcieli tu wkrótce wrócić.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy      
Wstęp do Muzeum Sportu i Turystyki: 5 zł / 3 zł
Wstęp do Muzeum Zabawek: 6 zł / 3 zł
Wstęp do Świątyni Wang: 6 zł / 4 zł
Wyciąg krzesełkowy na Kopę: 27 zł / 23 zł
Razem: 44 zł / 33 zł

Przydatne informacje organizacyjne (dane na rok 2010):

Muzeum Sportu i Turystyki:
- czynne:
> w poniedziałkinieczynne
> od wtorku do niedzieli09:00 – 17:00

Muzeum Zabawek:
- czynne:
> w poniedziałki nieczynne
> we wtorki 09:00 – 16:30
od maja do października 09:00 – 17:30
> od środy do piątku 09:00 – 15:30
> w soboty 10:00 – 15:30
> w niedziele 10:00 – 16:30
- 25.XII, 1.I, 11.XI, Boże Ciało - nieczynne
- możliwe są wejścia grupowe - na 10 osób - 1 opiekun

Świątynia Wang:
- czynne:
15.04 – 31.10
> codziennie 09:00 – 18:00
1.11 – 14.04
> codziennie 09:00 – 17:00
- w niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Udział w nich gości z poza kościoła jest mile widziany
- wstęp tylko na plac kościelny dorośli i dzieci 1,00 zł
- opiekunowie wycieczek szkolnych: 1 na 10 osób gratis
- możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów - 5,00 zł

Wyciąg krzesełkowy na Kopę:
- czynne:
> codziennie 08:30 – 16:00
- po godzinie 13:00  bilety są tańsze: 24 zł i 19 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Uroki Karpacza

3 komentarze:

  1. Polecam wycieczkę do Karpacza, bywam tu często z rodzina i chyba nigdy się nie znudzę tym miejscem a propos Wangu to znalazłam taki film który na pewno zachęci do przybycia w to miejsce http://www.karpacz.net/#video-swiatynia-wang

    OdpowiedzUsuń
  2. Karpacz jest fantastyczny! - przepiękne miejsce szczególnie w zimie:) wszystko wygląda jak w bajce :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Co roku jeżdżę do Karpacza na narty. W tym roku pewnie też się wybiorę, bo kupiłem niedawno nowe narty na https://www.snowshop.pl/ na wyprzedażach i fajnie byłoby pojechać w jakieś znajome miejsce na sprawdzenie możliwości sprzętu

    OdpowiedzUsuń

Polecamy: