poniedziałek, 13 stycznia 2014

Czerwone Wierchy

Kiry – Dolina Kościeliska – Chuda Przełęcz – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka – Przełęcz pod Kopą – Hala Kondratowa - Kuźnice


Pokaż Czerwone Wierchy na większej mapie

Poziom trudności: umiarkowana
Czas trwania: 7,5 h
Ilość szczytów: 4
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: aparat fotograficzny

Ta wycieczka pozwoli zobaczyć piękno popularnych Czerwonych Wierchów i panoramy rozpościerające się z tych szczytów. Położenie jest na tyle interesujące, że można stąd oglądać zarówno majestatyczne Tatry Wysokie, jak i nieco bardziej rozległe, Tatry Zachodnie. Wędrówka nie posiada żadnych dodatkowych utrudnień w postaci łańcuchów itp., tak, więc z przebyciem tej trasy powinien poradzić sobie każdy dobrze zaprawiony wędrowca.

Czerwone Wierchy (fot. http://www.globtroter.pl)
Czerwone Wierchy (fot. http://www.globtroter.pl)
Zaczynamy w Kirach, gdzie można dojechać busem z Zakopanego. Tutaj wstąpimy już na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego i będziemy szli zielonym szlakiem, jedną z najsłynniejszych w Polsce dolin – Kościeliską.

Spacer doliną będzie bardzo przyjemny i pozwoli zobaczyć nam wiele ciekawych miejsc, jak na przykład Lodowe Źródło, czy Polanę Pisaną. Przed dojściem do schroniska, na rozwidleniu, skręcamy w lewo i kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem. Teraz idziemy przez Dolinę Tomanową około 90 minut, po czym skręcamy w lewo (wciąż zielone znaki) i zaczynamy już podejście w kierunku Czerwonych Wierchów.

Dolina Tomanowa
Dolina Tomanowa
Po około godzinie skręcamy w prawo i czerwonym szlakiem zaczynamy już właściwe podejście w kierunku pierwszego z dzisiejszych szczytów – Ciemniaka (2096 m n.p.m.), na który powinniśmy dotrzeć po około 20 minutach. Tutaj czeka nas zasłużony odpoczynek, podczas którego możemy podziwiać cudowne, tatrzańskie widoki.

Po chwili relaksu i zrobieniu pamiątkowych zdjęć idziemy dalej czerwonym szlakiem, dzięki czemu po kolei wejdziemy na Krzesanicę (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) oraz Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.).

Panorama z Czerwonych Wierchów
Panorama z Czerwonych Wierchów
Po wizycie na wszystkich Czerwonych Wierchach schodzimy na Przełęcz pod Kopą Kondracką, skąd szlakiem zielonym, idziemy na Halę Kondratową. Znajduje się tu ciekawe schronisko z 1947 roku, w którym można zjeść zasłużony, ciepły posiłek.

Stąd idziemy niebieskim szlakiem i po około 30 minutach powinniśmy dotrzeć do Kuźnic, skąd można busem dojechać do centrum Zakopanego.

Czerwone Wierchy (fot. http://atatry.bugs3.com)
Czerwone Wierchy (fot. http://atatry.bugs3.com)
To już koniec tej wycieczki. Odwiedziliście cztery dwutysięczniki, co powinno być powodem do dumy. Na długo zapamiętacie piękne widoki rozpościerające się z Czerwonych Wierchów i jesteśmy pewni, że nie raz będziecie chcieli tam wrócić.


Koszt wycieczki:
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Razem: 4,40 zł / 2,20 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Czerwone Wierchy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: