wtorek, 14 stycznia 2014

Najpiękniejsze polskie stawy

Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko – Świstówka – Pięć Stawów Polskich – Siklawa – Roztoka - Palenica Białczańska


Pokaż Najpiękniejsze polskie stawy na większej mapie

Poziom trudności: umiarkowana
Czas trwania: 7,0 h
Ilość znaczących szczytów: 1
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: aparat fotograficzny

Ta wycieczka jest propozycją dla osób, które chcą oglądać piękne widoki Tatr Wschodnich nie wchodząc na dwutysięczne szczyty. Podczas tej wyprawy zobaczymy urokliwie położone tatrzańskie stawy i aż trzy schroniska tej części tych wspaniałych gór. Zapraszamy.

Zaczynamy na Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się parking oraz wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przed nami kilka kilometrów spaceru po szosie, kiedyś była to droga dojazdowa do Morskiego Oka, którą normalnie jeździły autobusy. Niestety w wyniku jednej z burz droga ta została uszkodzona w sposób uniemożliwiający przejazd autobusowy. Obecnie można skorzystać z usług powozów konnych, jednak nie polecamy tego środka lokomocji (jest to dość droga przyjemność). Dużo więcej satysfakcji daje przejście całej drogi pieszo.

Widok z drogi nad Morskie Oko
Widok z drogi nad Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko
Po drodze do Morskiego Oka miniemy Wodogrzmoty Mickiewicza, jeden z ładniejszych wodospadów w Tatrach. Składa się on z trzech kaskad, my zobaczymy tylko jedną z nich - tzw. Wodogrzmot Pośredni, do reszty nie ma dostępu. Kawałek dalej w kierunku Morskiego Oka, z punktu widokowego, można podziwiać najwyższy szczyt Tatr – Gerlach (2655 m n.p.m.).

Wodogrzmoty Mickiewicza
Wodogrzmoty Mickiewicza
Długa wędrówka szosą zakończy się nad najpiękniejszym polskim stawem – Morskim Okiem. Znajduje się tu urokliwe schronisko, wybudowane już w roku 1908. Warto dodać, że Morskie Oko, to jeden z nielicznych zarybionych stawów górskich w Polsce – można tu podziwiać pływające pstrągi. Bardzo duże wrażenie robi górskie otoczenie jeziora – Mięguszowieckie Szczyty i popularny Mnich (2017 m n.p.m. - mekka taterników). Dobrze widoczny jest również najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m n.p.m.).

Następnie cofamy się kawałek tą samą drogą, po czym idziemy niebieskim szlakiem przez Świstówkę Roztocką (1706 m n.p.m.) aż do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po drodze zobaczymy piękną panoramę na Czarny Staw, Mięguszowieckie Szczyty, Rysy (2499 m n.p.m.) i inne góry tego rejonu Tatr Wysokich.

Na szlaku tym trzeba zachować ostrożność, ponieważ można pomylić drogę i pójść dawnym – dużo niebezpieczniejszym szlakiem, na którym było kilka wypadków śmiertelnych.
Widok ze Świstówki Roztockiej
Widok ze Świstówki Roztockiej
Widok ze Świstówki Roztockiej
Widok ze Świstówki Roztockiej
Po dotarciu na Świstówkę naszym oczom ukaże się wspaniały widok na całą Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz jej górskie otoczenie: Świnicę, Kozi Wierch, Granaty, Buczynowe Turnie oraz Przełęcz Krzyżne.

Po chwili schodzenia znajdziemy się nad Przednim Stawem, gdzie znajduje się, położone najwyżej w Polsce, schronisko górskie (1671 m n.p.m.). Dla wielu osób budynek ten jest najładniejszy w całych Tatrach, a o jego pięknie stanowi bardzo urokliwe i malownicze położenie. Odwiedzając, wybudowane w latach 1948-1953, Schronisko Pięciostawiańskie koniecznie trzeba spróbować tutejszej specjalności – szarlotki. Smak jest doskonały, a posiłek z pięknymi stawami w tle jest nie lada atrakcją.
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Po zasłużonym odpoczynku kontynuujemy wycieczkę szlakiem niebieskim wzdłuż Wielkiego Stawu, po czym skręcamy w prawo idąc szlakiem zielonym do, największego w Polsce wodospadu, Wielkiej Siklawy. Wysokość progu to aż 64-70 metrów, ogromne wrażenie robi huk wody i piękne tęcze w słoneczne dni.

Następnie idziemy dalej, szlakiem zielonym, podziwiając Dolinę Roztoki, aż do drogi prowadzącej nad Morskie Oko, którą szliśmy na początku wędrówki. Tutaj warto zejść na dół zielonym szlakiem, by zobaczyć trzecie dziś schronisko, nazywaną Roztoką. Początki budynku to rok 1876, obecne schronisko wybudowano w 1913 roku.
Wielka Siklawa
Wielka Siklawa
Następnie wracamy tą samą drogą do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej, szosą do Palenicy Białczańskiej, gdzie zostawiliśmy samochód.

Na pewno każdy będzie zadowolony z tej wycieczki. Mogliście zobaczyć trzy piękne schroniska, malownicze stawy tatrzańskie oraz jedne z najpiękniejszych szczytów Tatr Wysokich, na czele z Gerlachem, Rysami i Mnichem. Dodatkowo mogliście poczuć potęgę przyrody, oglądając imponujący wodospad Wielka Siklawa.

Koszt wycieczki (dane na rok 2014):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4 zł / 2 zł
Szarlotka w Schronisku: 8 zł / 8 zł
Razem: 12 zł / 10 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Najpiękniejsze polskie stawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: