poniedziałek, 13 stycznia 2014

Spacerkiem po Kołobrzegu


Pokaż Kołobrzeski spacer na większej mapie

Na pewno każdy z nas odwiedził, choć raz w życiu, Morze Bałtyckie. Piękne plaże, pyszne smażone ryby i sklepy z bursztynową biżuterią kojarzą nam się z wakacjami i chwilami beztroski. Jednak, co zrobić, gdy zawiedzie nas pogoda? Zachęcamy do zwiedzenia Kołobrzegu, miasta typowo nadmorskiego, ale posiadającego wiele ciekawych i wartych zobaczenia obiektów.
Morze Bałtyckie
Morze Bałtyckie
Plaża
Plaża
Wycieczkę rozpoczynamy na dworcu kolejowym i autobusowym za razem.
Na początku idziemy ulicą Dworcową do niewielkiego, ale za to bardzo ładnie urządzonego, parku z ciekawą fontanną. Tutaj w sezonie letnim często odbywają się różne uroczystości i festiwale, przyciągając tłumy turystów.

Spacer kontynuujemy ulicą Armii Krajowej, aby po chwili znaleźć się w Muzeum Oręża Polskiego. Znajduje się tu, jedna z trzech w Polsce, wystawa metrologiczna, w której zgromadzono liczne przedmioty pomiarowe, m.in. wagi, odważniki i stare korce. Można też zobaczyć historię Kołobrzegu od wczesnego średniowiecza, aż po dzisiejsze czasy, udokumentowaną bogatą kolekcją eksponatów archeologicznych.

Następnie idziemy ulicą Dubois zwracając uwagę na pięknie odbudowaną starówkę. Odtworzono tu historyczny układ ulic, dbając o wiele szczegółów. Po chwili zobaczymy Basztę Lontową (obecnie nazywana Prochową) z XIV wieku. Jest to pozostałość po gotyckich murach miejskich, która przetrwała liczne przebudowy Twierdzy Kołobrzeg. Dziś, w jej wnętrzu znajduje się punkt informacji turystycznej.

Kontynuujemy spacer po Kołobrzeskiej Starówce docierając do neogotyckiego Ratusza z 1829-1832 roku, zbudowanego na miejscu swojego średniowiecznego poprzednika. Jest to dwukondygnacyjny budynek w kształcie litery C, z otwartym dziedzińcem.

Uroku dodają liczne wieżyczki i bogate dekorowania. Nie sposób nie zauważyć podobieństwa do średniowiecznego zamku. Najważniejszy punkt ratusza to wieża główna z zegarem i herbami polskich miast. W piwnicach zachowano detale architektoniczne z czasów średniowiecza, a wśród filarów wmurowano XVI-wieczny pręgierz (Kolumnę Adebara).

Katedra widziana z latarnii
Katedra widziana z latarnii
Niedaleko znajduje się najcenniejszy zabytek w mieście – gotycka Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Jest to świątynia pięcionawowa ozdobiona pięknym portalem i wieżą zwieńczoną trzema hełmami. Wśród sklepień krzyżowo-żebrowych i gwiaździstych podziwiać można m.in: krucyfiks z 1330 roku, gotycką menorę z 1327 roku, chrzcielnicę z brązu, z 1335 roku, ciekawe stalle rajców miejskich z XIV wieku, tablice nagrobne mieszczan oraz dwa gotyckie świeczniki (Korona Holków z 1420 roku i Korona Schlieffenów z 1523 roku).

Stateczek turystyczny na Bałtyku
Stateczek turystyczny na Bałtyku
Po dokładnym zwiedzeniu Katedry przejdziemy na ulicę Gierczak, gdzie znajduje się drugi oddział Muzeum Oręża Polskiego. Mieści się on w gotyckiej Kamienicy Schliffenów z XV wieku, który jest najstarszym domem w Kołobrzegu. Można tu zobaczyć wiele interesujących eksponatów militarnych, takich jak: mundury, odznaczenia, broń oraz panoramę przedstawiającą zdobycie miasta w 1945 roku. Naszym zdaniem najciekawsza jest jednak wystawa plenerowa, gdzie zobaczymy helikoptery, czołgi, rakiety, różnego rodzaju działa itp. Jest to wyjątkowo atrakcyjny punkt wycieczki dla najmłodszych jej uczestników.

Teraz czeka nad dłuższy spacer ulicą Rzeczną i malowniczą alejką wzdłuż rzeki Parsęty.
Wjazd do Portu
Wjazd do Portu
Widok z latarnii
Widok z latarnii
Widok z latarnii 
Kierując się w stronę Morza Bałtyckiego dotrzemy do zabudowań portowych. Uwagę każdego przykuwa słynna latarnia morska z 1946 roku, będąca pozostałością XVIII-wiecznego fortu Ujście. Wieża wysoka jest na 26 metrów, a zasięg światła to 29,6 kilometra. Zdecydowanie warto wejść na latarnię, z której rozpościera się widok na morze oraz zabudowania miejskie i port.

Okręty wojskowe
Okręty wojskowe
Zabudowania portowe
Zabudowania portowe
Będąc w tym miejscu można skorzystać z wielu atrakcji portowych. Dostępnych jest wiele rejsów wycieczkowych pozwalających poczuć prawdziwy klimat Bałtyku, a dla dzieci wielką atrakcją jest zwiedzenie okrętu podwodnego ORP Burza.
Latarnia morska w Kołobrzegu
Latarnia morska w Kołobrzegu
Z latarni widzieliśmy w oddali nadmorskie molo, które będzie naszym następnym punktem wycieczki. Dojść do niego można korzystając z ładnego Bulwaru Jana Szymańskiego. Po drodze miniemy pomnik – miejsce uroczystych zaślubin z morzem. Po chwili znajdziemy się na molo, gdzie każdy turysta robi sobie obowiązkowe zdjęcie z widokiem na latarnię i Morze Bałtyckie.
Molo w Kołobrzegu
Molo w Kołobrzegu
To już ostatni punkt naszej wędrówki. Teraz warto przespacerować się jeszcze parkiem uzdrowiskowym, w którym rośnie wiele starych dębów i buków. Kończąc zwiedzanie tego ciekawego miasta należy dodać, iż jest to miejscowość uzdrowiskowa, z uwagi na występujące tu solanki i borowiny. Wiele osób przyjeżdża tu leczyć choroby górnych dróg oddechowych, krążenia i stawów.

Na pewno warto było przespacerować się po Kołobrzegu, który łączy ze sobą funkcje typowego nadmorskiego kurortu i miejsca z wieloma interesującymi zabytkami, będących dowodem na bogatą historię tego miejsca.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010): 
normalny ulgowy 
Wstęp do obu oddziałów Muzeum Oręża Polskiego: 15 zł 10 zł 
Wstęp na Latarnię Morską: 3 zł 2 zł 
Wstęp na okręt ORP Burza: 8 zł 6 zł 
Wejście na Molo: 3 zł 2 zł 
Razem: 29 zł 20 zł 
   
Przydatne informacje organizacyjne:

Muzeum Oręża Polskiego:
- czynne codziennie:
> od 1.05 do 30.09 10:00 – 18:00
> od 1.10 do 30.04 10:00 – 16:00
- ekspozycje muzealne są nieczynne dla zwiedzających w poniedziałki od 1.10 do 30.04
- w niedzielę wystawa plenerowa udostępniona jest bezpłatnie
- opłata za przewodnika – 30zł
- opłata za fotografowanie – 5zł
- istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego (2+2) w cenie 40zł

Latarnia Morska:
- czynne:
> codziennie 10:00 – 17:00
> od lipca do sierpnia do zachodu słońca

Okręt ORP Burza:
- czynne:
> codziennie 10:00 – 17:00

Molo:
- wstęp płatny w okresie letnim
Posted By: Trzymaj Koło

Spacerkiem po Kołobrzegu

1 komentarz:

Polecamy: