środa, 1 stycznia 2014

Pokonując Orlą Perć

Kuźnice – Murowaniec – Czarny Staw – Kozi Wierch – Granaty – Murowaniec – Kuźnice


Pokaż Pokonując Orlą Perć na większej mapie

Poziom trudności: bardzo trudna
Czas trwania: 10 h
Ilość szczytów: 4
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: rękawiczki, lina, karabinek, aparat fotograficzny

Ta wycieczka jest zarezerwowana dla doświadczonych, tatrzańskich turystów, ponieważ prowadzi przez najtrudniejszy szlak w Tatrach – Orlą Perć. Znajdują się tam liczne łańcuchy oraz klamry ułatwiające przejście przez trudne granie. Jednak widok rozpościerający się ze szczytów wart jest każdego wysiłku. Zapraszamy.

Zaczynamy w Kuźnicach, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Następnie idziemy niebieskim szlakiem przez Skupniów Upłaz i przechodząc pomiędzy Kopą Królowej i Kopą Magury docieramy do Doliny Gąsienicowej, gdzie znajduje się popularny „Murowaniec”. Jest to schronisko górskie, wybudowane w latach 1921-25, które swoją nazwę zawdzięcza specyficznej architekturze.

Po chwili odpoczynku idziemy szlakiem niebieskim nad Czarny Staw Gąsienicowy, o którego pięknie świadczy surowe, górskie otoczenie. Obchodzimy jezioro dookoła, cały czas wędrując szlakiem niebieskim, aż dotrzemy do dużo mniejszego – Zmarzłego Stawu. Jest to miejsce, gdzie bardzo rzadko docierają bezpośrednie promienie słoneczne, dzięki czemu woda jest tu naprawdę bardzo zimna.
Orla Perć
Orla Perć
Widoki z Orlej Perci
Widoki z Orlej Perci
Teraz idąc Kozią Dolinką dojdziemy na Kozią Przełęcz i tym samym znajdziemy się na osławionej Orlej Perci. Przed nami chyba najcięższy element wędrówki – wspinaczka na Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) czerwonym szlakiem. Trasa jest poprowadzona przez ścianę skalną, dlatego znajdziemy tu bardzo dużo różnych sztucznych umocnień, jak łańcuchy i klamry.

Wysiłek ten zostanie nam w całości zrekompensowany na szczycie, gdzie dane Wam będzie oglądać cudowną panoramę Tatr Wysokich. Zobaczycie stąd między innymi Gerlach (2655 m n.p.m.), Rysy (2499 m n.p.m.), Krywań (2494 m n.p.m.), Świnicę (2301 m n.p.m.) i wiele innych. W ramach ciekawostki dodamy, iż Kozi Wierch to najwyższa polska góra, przez którą nie przebiega granica Państwa.
Granie Orlej Perci
Granie Orlej Perci
Następnie kontynuujemy wędrówkę czerwony szlakiem, dzięki czemu będziemy zdobywać kolejne szczyty Orlej Perci: Zadni Granat (2240 m n.p.m.), Pośredni Granat (2234 m n.p.m.) oraz Skrajny Granat (2225 m n.p.m.). Wędrówka robi duże wrażenie, ponieważ cały czas będziemy szli partiami szczytowymi gór, między innymi przekraczając imponującą przepaść.

Orla Perć
Orla Perć
Po nasyceniu się widokami (podziwiać można malowniczą Dolinę Pięciu Stawów Polskich wraz z Wielką Siklawą – największym wodospadem w Polsce, który wygląda stąd jak niewielki potok) schodzimy na dół żółtym szlakiem, w kierunku Czarnego Stawu, skąd zostało już bardzo niewiele, aby dotrzeć z powrotem do Murowańca.

W schronisku robimy krótki postój i wracamy szlakiem niebieskim do Kuźnic, skąd busem można dojechać do każdej części Zakopanego.

To już koniec naszej wyprawy, możecie być z siebie dumni, gdyż zaliczyliście znaczną część najtrudniejszego szlaku w Polsce – Orlej Perci. Wędrówka dała Wam wiele okazji do wzrostu adrenaliny i pozwoliła podziwiać niecodzienne widoki na rozległą panoramę Tatr. Jesteśmy pewni, że będziecie chcieli wrócić na ten, niezwykle niebezpieczny i osławiony szlak.

Koszt wycieczki (dane na 2010 rok):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Razem: 4,40 zł / 2,20 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Pokonując Orlą Perć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: