poniedziałek, 13 stycznia 2014

Na Giewont

Gronik – Dolina Małej Łąki – Przełęcz Kondracka – Giewont – Przełęcz Kondracka – Hala Kondratowa – Polana Kalatówki - Kuźnice


Pokaż Na Giewont na większej mapie

Poziom trudności: dość trudna
Czas trwania: 5,5 h
Ilość znaczących szczytów: 1
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: aparat fotograficzny

Każdy, kto choć raz pojechał odwiedzić Tatry, powinien wejść na Giewont (1894 m n.p.m.). Jest to mityczna góra, na szczycie której, w 1901 roku, postawiono 15-metrowy, stalowy krzyż. Jest to szczyt, który doskonale widać z Zakopanego, legenda głosi, że jest to śpiący rycerz i wpatrując się w górę rzeczywiście łatwo dojrzeć wyraźną twarz w masywie góry (krzyż znajduje się na miejscu ust). Zapraszamy do odbycia tej interesującej wędrówki.

Giewont (fot. www.zol.pl)
Giewont (fot. www.zol.pl)
Zaczynamy w Groniku, gdzie bez problemu dojedziemy busem z Zakopanego (jadą tu wszystkie samochody w kierunku Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej). Giewont to cel wielu turystów, dlatego polecamy rozpoczęcie wędrówki wcześnie rano – dzięki temu unikniecie kolejek na sam szczyt.

Stąd, żółtym szlakiem, przejdziemy przez całą Doliną Małej Łąki. Będzie to dość przyjemny spacer z uwagi na urokliwe położenie doliny.

Po około 90 minutach czeka nas podejście na Przełęcz Kondracką (1725 m n.p.m.), skąd Giewont wygląda już zupełnie inaczej (nie jest to już majestatyczny szczyt, jaki widać z Zakopanego).

Na przełęczy skręcamy w lewo, idąc niebieskim szlakiem. Gdy dotrzemy do kolejnego rozwidlenia ścieżek kontynuujemy wędrówkę niebieskimi znakami. Przed nami najtrudniejsza część wycieczki – wspinanie się po stromych skałach korzystając ze sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów. Należy pamiętać, że przy pogorszeniu pogody należy jak najszybciej zejść w kierunku jednej z dolin, ponieważ krzyż na szczycie to naturalny magnes dla wyładowań atmosferycznych (wiele osób straciło przez to życie).

Ostatnie metry podejścia na Giewont (fot. http://fotopolska.files.wordpress.com)
Ostatnie metry podejścia na Giewont (fot. http://fotopolska.files.wordpress.com)
Po około 25 minutach znajdziemy się Giewoncie (1894 m n.p.m.). Teraz możecie przyjrzeć się z bliska krzyżowi, który wcześniej był widoczny z Zakopanego. Ma on aż 15 metrów wysokości i został postawiony w 1901 roku. Na uwagę zasługuje również cudowny widok na okoliczne szczyty i, przede wszystkim, na leżące u podnóża góry – Zakopane.

Po chwili odpoczynku wracamy szlakiem niebieskim na Przełęcz Kondracką, po czym idziemy w lewo i schodzimy do schroniska na Hali Kondratowej (cały czas niebieskie znaki). Budynek ten został wybudowany w roku 1947, warto tu zjeść zasłużony, ciepły posiłek.

Hala Kondratowa (fot. http://wikipedia.org, autor: Jerzy Opioła)
Hala Kondratowa (fot. http://wikipedia.org, autor: Jerzy Opioła)
Następnie, wygodną ścieżką idziemy do Kuźnic, gdzie powinniśmy dotrzeć po około 30 minutach. Stąd dojedziemy busem do centrum Zakopanego, gdzie warto spojrzeć na majestatyczny Giewont i zobaczyć gdzie byliśmy jeszcze kilka godzin temu.

To już koniec tej wędrówki. Byliście na szczycie, na którym znaleźć powinien się każdy turysta odwiedzający Tatry. Trzeba przyznać, że jest to chyba najpopularniejszy szczyt, a świadczą o tym kolejki ludzi wchodzących na górę, które tworzą się codziennie. Teraz możecie opowiadać innym, jak wygląda ogromny krzyż na szczycie z bliska.

Koszt wycieczki:
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Razem: 4,40 zł / 2,20 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Na Giewont

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: