środa, 1 stycznia 2014

Szybkie wejście na Świnicę

Kuźnice - Kasprowy Wierch – Świnica – Przełęcz Zawrat – Czarny Staw – Murowaniec – Kuźnice


Pokaż Szybkie wejście na Świnicę na większej mapie

Poziom trudności: trudna
Czas trwania: 6 h
Ilość znaczących szczytów: 2
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem
Wyposażenie dodatkowe: rękawiczki, aparat fotograficzny

Wycieczka ta jest najszybszym sposobem wejścia na wysokość ponad 2300 metrów. Podczas wędrówki będziecie korzystać z wielu atrakcji turystycznych, a dodatkowo podziwiać będziecie przepiękne tatrzańskie panoramy. W kilku miejscach szlak jest trudny i zabezpieczony łańcuchami oraz klamrami, więc należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Zapraszamy.

Zaczynamy w Kuźnicach, rano, aby wjechać popularną kolejką górską na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Warto wjechać podczas jednego z pierwszych kursów, ponieważ z czasem robią się ogromne kolejki.

Świnica widziana z Kasprowego Wierchu
Świnica widziana z Kasprowego Wierchu
Panorama z Kasprowego Wierchu
Panorama z Kasprowego Wierchu
Po wjechaniu na szczyt ujrzymy piękną panoramę na Tatry Zachodnie oraz Wysokie z majestatyczną Świnicą, będącą naszym głównym celem. Znajduje się tu również obserwatorium astronomiczne oraz stacja narciarska.

Panorama z Kasprowego Wierchu na Tatry Zachodnie
Panorama z Kasprowego Wierchu na Tatry Zachodnie
Teraz idziemy czerwonym szlakiem na Świnicę (2301 m n.p.m.), gdzie powinniśmy dotrzeć po około 1,5 h. Przechodzić będziemy przez Suchą Przełęcz, Beskid, Przełęcz Liliowe, Pośrednią i Skrajną Turnię oraz Świnicką Przełęcz. Ze szlaku bardzo dobrze widać zarówno polską, jak i słowacką część Tatr.

Na szczycie możemy podziwiać cudowną panoramę, widać stąd jak na dłoni całe Tatry Wysokie, a w tym popularne Rysy (2499 m n.p.m.) oraz Gerlach (2655 m n.p.m.). Duże wrażenie robi spojrzenie na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i rozległe Tatry Zachodnie. Patrząc na wprost zobaczymy osławioną Orlą Perć, czyli najtrudniejszy polski szlak, ciągnący się od Przełęczy Zawrat, aż po Krzyżne.
Widok z Przełęczy Zawrat
Widok z Przełęczy Zawrat
Przełęcz Zawrat
Przełęcz Zawrat
Spojrzenie na Orlą Perć
Spojrzenie na Orlą Perć
Wspomniana Przełęcz Zawrat to kolejny cel naszej wędrówki, który powinniśmy osiągnąć po około 45 minutach. To właśnie tu znajdują się najtrudniejsze fragmenty naszej, dzisiejszej trasy. Na przełęczy warto zatrzymać się na chwilę, aby po raz kolejny podziwiać piękno naszych najwyższych gór.
Kościelec widziany znad Czarnego Stawu
Kościelec widziany znad Czarnego Stawu
Następnie szlakiem niebieskim schodzimy aż do Czarnego Stawu Gąsienicowego, mijając urokliwy Zmarzły Staw. Oba jeziora położone są w surowym, górskim otoczeniu, co tylko dodaje im uroku.

Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy
Nad Czarnym Stawem warto zatrzymać się na chwilę, aby spojrzeć na otaczający go Kozi Wierch, Kościelec i Granaty, robiące na każdym imponujące wrażenie. Po chwili przerwy, korzystając z niebieskiego szlaku schodzimy do popularnego „Murowańca”. Jest to schronisko górskie, wybudowane w latach 1921-25, które swoją nazwę zawdzięcza specyficznej architekturze.

Przed nami już ostatnia część wędrówki – powrót do Kuźnic szlakiem niebieskim, który poprowadzi nas przez Przełęcz Między Kopami (1499 m n.p.m.) oraz Skupniów Upłaz.

To już koniec tej wycieczki. Mogliście zobaczyć wiele pięknych panoram górskich oraz przejechać się najsłynniejszą w Polsce kolejką górską. Zdobyliście też Świnicę, czyli jedną z najwyższych polskich gór. To na pewno może być powodem do dumy i zachęcić Was do kolejnych tatrzańskich wędrówek.


Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch: 30 zł / 25 zł
Razem: 34,40 zł / 27,20 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Szybkie wejście na Świnicę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: