czwartek, 23 stycznia 2014

W urokliwej Kotlinie Kłodzkiej

Srebrna Góra – Bardo – Kłodzko – Złoty Stok – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie – Kletno – Międzygórze – Bystrzyca Kłodzka


Pokaż W urokliwej Kotlinie Kłodzkiej na większej mapie

Wycieczka ta jest jedną z dwóch naszych propozycji na odwiedzenie niezwykle urokliwej Kotliny Kłodzkiej. Na obszarze tym jest bardzo dużo miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć i które na długo zapadają w pamięć turystom. 
Druga część dostępna również na blogu.
Zapraszamy !
Srebrna Góra (fot. wikipedia.org, autor: Pudelek)
Srebrna Góra (fot. wikipedia.org, autor: Pudelek)
Rozpoczynamy, w ukrytej w lesie, twierdzy w Srebrnej Górze, która została wybudowana w latach 1765-1777, zgodnie z zarządzeniem ówczesnego króla Prus – Fryderyka II. Całość składa się z głównego fortu Donżon, mniejszego Ostroga, fortu Rogowego, nazywanego Harcerzem oraz wielu fortów pomocniczych.
My zwiedzimy dokładnie Fort Donżon, który składa się z czterech bastej o wysokości 30m i średnicy 60m. Duże wrażenie robią mury twierdzy, które mają aż 12 metrów grubości. Dla turystów udostępnione jest wejście na zwieńczenie twierdzy z cudownymi widokami oraz dziedziniec i ciasne wnętrza. Dla chętnych pozostaje również Fort Ostróg, w którym w okresie Wiosny Ludów więziono polskich oficerów (wstęp: 1,50zł i 1,00zł).

Twierdza w Srebrej Górze (fot. VindicatoR)
Twierdza w Srebrej Górze (fot. VindicatoR)
Następnie udajemy się do miejscowości Bardo, gdzie zobaczymy Sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej wraz z zespołem pocysterskim. W samym centrum Barda wznosi się późnobarokowa Bazylika Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny, wybudowana w latach 1686-1704, w której znajduje się słynny posążek Matki Boskiej Bardzkiej z XII wieku. We wnętrzu świątyni warto zobaczyć też organy z 3,5 tysiąca piszczałek, rokokowy prospekt Hartmanna oraz posągi św. Barbary i Walentego. Do Bazyliki dojdziemy przez zabytkowy, kamienny most z XV wieku. Warto również udać się na spacer na Górę Kalwarię, gdzie znajduje się Górska Kaplica z XVII wieku oraz trzy drogi krzyżowe: polska, niemiecka i czeska (początek niebieskiego szlaku na górę znajduje się za stacją PKP).

Kłodzko panorama (fot. Jakub Zasina)
Kłodzko panorama (fot. Jakub Zasina)
Teraz pojedziemy do najpopularniejszego miasta tego regionu – Kłodzka. Przede wszystkim udamy się na Starówkę, aby przez zabytkowy, gotycki most z XIV wieku dojść do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przechodząc przez most nie sposób zauważyć, że jest to miniaturowa kopia słynnego Mostu Karola w Pradze, ponieważ tu również stoją figury świętych. Wspomniana świątynia to kościół gotycki z XIV wieku, w którym warto zwrócić uwagę na barokowe wyposażenie: ozdobne sklepienie z XVII wieku, ławy, ambona, konfesjonały, tumba Arnoszta z Pardubic, rzeźba Madonny z Czyżykiem oraz ołtarz główny z witrażem.

Ratusz w Kłodzku (fot. Jan Mehlich)
Ratusz w Kłodzku (fot. Jan Mehlich)
Kościół MB Różańcowej (fot. Jan Mehlich)
Kościół MB Różańcowej (fot. Jan Mehlich)
Po wizycie w świątyni, przejdziemy się podziemną trasą turystyczną (wejście poniżej kościoła, 10:00-15:00). Jest to ciąg wyremontowanych i połączonych, średniowiecznych piwnic kupieckich. Każdy będzie pod wrażeniem oświetlonych czerwonym światłem narzędzi tortur i kościotrupów.
Twierdza Kłodzka (fot. Jak Mehlich)
Twierdza Kłodzka (fot. Jak Mehlich)
Wyjście z trasy znajduje się przy słynnej Twierdzy Kłodzkiej, która jest naszym następnym punktem spaceru po mieście. Warownię na pewno widzieliśmy już wcześniej, ponieważ wznosi się ona dumnie nad Kłodzkiem. Początkowo znajdował się tu gród z czasów Mieszka I, później średniowieczny zamek, aby ostatecznie stać się pruską fortecą. Do zwiedzania udostępniona jest 1/3 twierdzy: tajemniczy labirynt z bardzo niskimi przejściami, trzy dziedzińce i taras z malowniczym widokiem na górskie otoczenie. W pomieszczeniach zobaczymy dzieje zamku, twierdzy oraz sławnych ucieczek, na dziedzińcach dostępna jest również wystawa szkła. Po zwiedzeniu twierdzy schodzimy z powrotem do rynku i udajemy się w prawo na ulicę Łukasiewicza, by zobaczyć Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Poznamy tu dokładnie historię tego pięknego miasta oraz wytwory rzemiosła i szkło artystyczne.

Twierdza Kłodzka (fot. Jak Mehlich)
Twierdza Kłodzka (fot. Jak Mehlich)
Następny punkt naszej wycieczki to Złoty Stok, gdzie zwiedzimy bardzo ciekawą Kopalnię Złota, a dokładniej sztolnię Gertruda i Czarną. W pierwszej zobaczymy zabawną wystawę tablic BHP, dawne mapy i minerały, w drugiej podziemną rzeczkę, 8-metrowy wodospad, a całość dopełni zejście po stalowych schodkach 8 pięter w dół. Za dodatkową opłatą można popływać łódką po podziemnej rzeczce (10zł).

Ratusz w Lądku Zdrój (fot. Adam Czerwiński)
Ratusz w Lądku Zdrój (fot. Adam Czerwiński)
Po wizycie w kopalni jedziemy do kolejnego miasta uzdrowiskowego na naszej trasie – Lądka Zdrój, gdzie zapraszamy na uroczy spacer. Zaczynamy na renesansowym rynku, otoczonym barokowymi i renesansowymi kamienicami. Na uwagę zasługuje neorenesansowy ratusz, średniowieczny pręgierz oraz grupa wotywna Michała Klahra umieszczona w narożniku. Budowle znajdujące się na rynku posiadają piękne, zdobione fasady. Następnie przechodzimy przez późnogotycki, kamienny most św. Jana i idziemy do Zdroju, który uważa się za najstarszy w Polsce. Nasz wzrok niewątpliwie przykuje od razu zakład przyrodoleczniczy Wojciech – jest to barokowa budowla z XVII wieku z pięknymi wnętrzami i równie ciekawym otoczeniem parkowym z fontannami. W środku zobaczymy basen wykładany kolorowymi marmurami, zdobioną kopułę oraz pijalnię wód. Warto też przejść się po górskim ogrodzie botanicznym (dojście ulicą Moniuszki), gdzie na obszarze 2 hektarów rośnie 150 gatunków roślin, a całość zachęca do uroczego spaceru.

Zdrój w Lądku (fot. Grzegorz Wysocki)
Zdrój w Lądku (fot. Grzegorz Wysocki)
Przed nami jedne z najciekawszych obiektów, które zobaczymy podczas tej wycieczki, bowiem jedziemy teraz do Kletna. Po drodze przejeżdżać będziemy przez Stronie Śląskie, gdzie można zatrzymać się, by zobaczyć gotycki kościół Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa oraz dawny pałac królewny Marianny Orańskiej (obecnie Urząd Miejski).


Jaskinia Niedźwiedzia (źródło: www.jaskinia.pl, autor: Mariusz Burszta)
Jaskinia Niedźwiedzia (źródło: www.jaskinia.pl, autor: Mariusz Burszta)
Po przejechaniu kolejnych kilometrów znajdziemy się w okolicach Kletna, gdzie zapraszamy do zwiedzenia pięknej Jaskini Niedźwiedziej. Z uwagi na bogactwo szaty naciekowej jest to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce, dodatkową atrakcją jest zrekonstruowany szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Do jaskini dotrzemy z parkingu strzeżonego, po około 20 minutach spaceru. Warto również zobaczyć, znajdującą się w pobliżu jaskini, podziemną trasę turystyczną „Nieczynne Kopalnie Uranu” oraz Muzeum Ziemi.
Wodospad Wilczki w Międzygórzu
Wodospad Wilczki w Międzygórzu
Po bardzo ciekawym pobycie w okolicy Kletna jedziemy do znanego miasteczka górskiego – Międzygórza, położonego w malowniczym Masywie Śnieżnika. Ogród Bajek (fot. Ukasiu)W urokliwej wsi, gdzie większość domów utrzymana jest w stylu szwajcarskim, zobaczymy drewniany kościółek z XVIII wieku, poewangelicki kościół kamienny oraz modrzewiowy dworek księżnej Marianny Orańskiej wraz z arboretum. Najciekawsze miejsca w okolicy Międzygórza to jednak 20-metrowy wodospad Wilczki oglądany z mostku nad krawędzią oraz zabawny Ogród Bajek, położony na stokach Iglicznej. Dojdziemy tam czerwonym szlakiem od wodospadu, przez około 20 minut. Sam ogród to wyjątkowa atrakcja dla naszych najmłodszych uczestników, ponieważ zobaczyć tu można postacie prawie z każdej znanej bajki, a dla starszych uczestników będzie to niewątpliwie powrót do dzieciństwa.

Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka
Następnie jedziemy do ostatniego miasta na naszej trasie – Bystrzycy Kłodzkiej. Urok tego miejsca poznamy poprzez widok z Wieży Kłodzkiej przy ulicy Okrzei, gdzie usytuowany jest punkt widokowy. Spacerując po mieście trzeba zobaczyć wczesnogotycki kościół z 1260 roku, gdzie na uwagę zasługują: XV-wieczna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem oraz XVI wieczna kamienna chrzcielnica, jak również renesansowy rynek z ratuszem i kolumną wotywną św. Trójcy. Bardzo ciekawe jest też Muzeum Filumenistyczne (Mały Rynek 1), którego ekspozycja poświęcona jest dziejom niecenia ognia. Zobaczymy tu przeróżne zapalniczki i krzesiwa oraz 500 tysięcy etykiet zapałczanych.

W tym miejscu kończymy naszą bardzo ciekawą wycieczkę. Teraz na pewno możecie stwierdzić, że Kotlina Kłodzka jest bardzo interesującym regionem naszego kraju, bogatym w piękne miejsca i niezwykle ciekawe atrakcje turystyczne.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy
       
Wstęp na Twierdzę Donżon: 3,50 zł / 2,50 zł
Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku: 7,00 zł / 4,00 zł
Wstęp do labiryntów Twierdzy Kłodzkiej: 6,00 zł / 4,00 zł
Wstęp na Twierdzę Kłodzką: 6,00 zł / 4,00 zł
Wstęp do Muzeum Ziemi Kłodzkiej: 5,00 zł / 3,00 zł
Wstęp do Kopalni Złota w Złotym Stoku: 15,00 zł / 12,00 zł
Wstęp do pijalni wód w Lądku Zdrój: 1,00 zł / 0,50 zł
Wstęp do arboretum w Lądku Zdrój: 3,00 zł / 1,50 zł
Wstęp do Jaskini Niedźwiedziej: 16,00 zł / 11,00 zł
Podziemna trasa Nieczynne Kopalnie Uranu: 7,00 zł / 5,00 zł
Wstęp do Ogrodu Bajek: 5,00 zł / 3,00 zł
Wstęp do Muzeum Filumenistycznego: 6,00 zł / 4,50 zł
       
Razem: 80,50 zł / 56,00 zł

Odległości:            
Srebrna Góra - Bardo 14,3 km
Bardo - Kłodzko 10,6 km
Kłodzko - Złoty Stok 18,3 km
Złoty Stok - Lądek Zdrój 20,1 km
Lądek Zdrój - Międzygórze 27,1 km
Międzygórze - Bystrzyca Kłodzka 17,9 km      
Razem: 183 km

Przydatne informacje organizacyjne(rok 2010):

Fort Donżon w Srebrnej Górze:
- czynne codziennie od rana do zmroku

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku:
- czynne codziennie:
> od 18.04 do 31.10 10:00 – 18:00
> od 1.11 do 17.04 09:00 – 16:00

Twierdza Kłodzka:
- czynne codziennie:
> od IV do X: 09:00 – 18:00
> od XI do III: 09:00 – 16:00

Muzeum Ziemi Kłodzkiej:
- czynne:
> od środy do piątku: 10:00 – 16:00
> w soboty i niedziele: 11:00 – 17:00
- w niedziele wstęp bezpłatny

Kopalnia Złota w Złotym Stoku:
- czynne codziennie:
> od IV do X:  09:00 – 18:00
wejście co 15 minut, ostatnie – 17:30
> od XI do 15.I: 10:00 – 16:00
wejście co 45 minut, ostatnie – 15:30
> od 16.I do III: 09:00 – 16:00
wejście co 45 minut, ostatnie – 16:00

Pijalnia Wód w Lądku Zdrój:
- czynne:
> codziennie: 08:00 – 18:00

Arboretum w Lądku Zdrój:
- czynne od maja do października:
> w poniedziałki: nieczynne
> od wtorku do niedzieli: 10:00 – 18:00

Jaskinia Niedźwiedzia koło Kletna:
- czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków i czwartków:
> od V do VIII: 09:00 – 16:40
> od II do IV: 10:00 – 17:40
> od IX do XI: 10:00 – 17:40
- konieczna wcześniejsza rezerwacja pod numerem 74814 12 50

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku:
- czynne codziennie:
> II - XI: 09:00 – 17:00

Ogród Bajek w Międzygórzu:
- czynne codziennie:
> od X do IV: 10:00 – 16:00
> od V do XI: 10:00 – 18:00
- 1 listopada ogród jest nieczynny

Arboretum w Lądku Zdrój:
- czynne od maja do października:
> w poniedziałki: nieczynne
> od wtorku do niedzieli: 10:00 – 18:00

Wieża Kłodzka w Bystrzycy:
- czynne:
> od poniedziałku do piątku: 09:00 – 17:00
> w soboty: 09:00 – 15:00
> w niedziele: 10:00 – 15:00

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy:
- czynne:
> w poniedziałki: nieczynne
> od wtorku do soboty: 08:00 – 16:00
> w niedziele: 10:00 – 14:00
Posted By: Trzymaj Koło

W urokliwej Kotlinie Kłodzkiej

2 komentarze:

  1. It's truly very difficult in this active life to listen news on TV, thus I just use world wide web for that purpose, and take the hottest news. gmail.com login

    OdpowiedzUsuń
  2. The unemployment rate in Guelph is low, and you'll find numerous booming companies. canadian mortgage calculator On the counter, there is no difference between getting your mortgage coming from a bank or perhaps a broker. mortgage payment calculator

    OdpowiedzUsuń

Polecamy: