czwartek, 23 stycznia 2014

Kolejką po śladach naszych przodków

Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa


Wyświetl większą mapę

Opisywana wycieczka pozwoli Wam zobaczyć wiele interesujących miejsc, w których wiele lat temu żyli nasi przodkowie. Będziemy jeździć też kolejką wąskotorową, która jest wielka atrakcją turystyczną zwiedzanego regionu. Uroku wycieczce dodają też przepiękne krajobrazy (malownicze położone jeziora oraz tereny zalesione).

Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie
Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie
Wycieczkę zaczniemy w Żninie – jednym z największych miast regionu Pałuk. Na początek warto udać się na rynek, gdzie w gotyckiej wieży ratusza z XV wieku, mieści się Muzeum Ziemi Pałuckiej, w którym znajdują się dwie ekspozycje stałe: „Dzieje miasta Żnina” oraz „Wybitni ludzie Żnina”. W dawnym budynku magistratu znajduje się drugi oddział muzeum, w którym zgromadzono eksponaty świadczące o bogatej historii Pałuk i miasta. Muzeum jest bardzo ciekawe i naprawdę warte odwiedzenia. We wschodniej części miasta, na ulicy 700-lecia, zobaczyć można też kościół farny św. Floriana z XV wieku, wybudowany z kamiennych kostek, z wcześniejszej świątyni romańskiej. Na uwagę zasługują: wysoka wieża z 1910 roku, trzy barokowo-klasycystyczne ołtarze, ambona oraz późnogotycka droga krzyżowa.

Niedaleko znajduje się też klasycystyczny dworek z XVIII wieku – tzw. sufragania. Warto udać się do dzielnicy Góra (3 km od centrum), gdzie przy ulicy Pałuckiej znajduje się wczesnogotycki kościół św. Marcina z XIII /XIV wieku. Na szczególną uwagę zasługują późnorenesansowy ołtarz oraz rokokowa chrzcielnica i ambona. Warto zatrzymać się na chwilę przed świątynią, ponieważ z tego miejsca roztacza się piękny widok na miasto i okolicę. 
Żnińska Kolej Wąskotorowa (fot. http://czasdzieci.pl)
Żnińska Kolej Wąskotorowa (fot. http://czasdzieci.pl)
Po dokładnym zwiedzeniu Żnina udajemy się na stację kolejki wąskotorowej (tzw. Żnińskiej Kolei Wąskotorowej), podczas dalszej podróż korzystać będziemy właśnie z tego środka lokomocji. Jest to kolejka o najmniejszej w Polsce szerokości toru – 600 mm, która posiada wiele zabytkowych parowozów.
Rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej Żnińskiej Kolei Powiatowej

Na początku przejeżdżamy całą trasę i jedziemy aż do Gąsawy (podróż zajmie nam 55 minut). Tutaj warto zwiedzić, wykonany z modrzewia, drewniany kościół św. Mikołaja z 1674 roku, w którym znajduje się zespół pięknych, barkowych malowideł na ściennych. Warte uwagi są: renesansowa chrzcielnica z XVIII wieku, rzadko spotykany układ belek w ścianach w stylu gotyckim oraz bogato zdobione prezbiterium. Świątynie po prostu trzeba zobaczyć, z uwagi na wspomniane malowidła, które robią niesamowite wrażenie na każdym odwiedzającym kościół.

Niedaleko Gąsawy, 2 kilometry na zachód, we wsi Marcinkowo Górne, znajduje się ciekawy pomnik upamiętniający śmierć Leszka Białego, który został w tym miejscu zamordowany 24 listopada 1227 roku. Z miejsca, gdzie postawiono monument rozpościera się wspaniała panorama na Gąsawe oraz okoliczne jeziora i lasy.
Pomnik Leszka Białego w Marcinkowie Górnym
Pomnik Leszka Białego w Marcinkowie Górnym
Z Gąsawy udajemy się kolejką do jednego z najcenniejszych zabytków w naszym kraju – rezerwatu archeologicznego w Biskupinie (10 minut). Pierwotnie na tej 2-hektarowej wyspie założony był gród o owalnym kształcie, w którego wnętrzu przebiegała okrężna ulica i stało około 105 domów. Ponieważ osada umiejscowiona była poniżej poziomu jeziora, z czasem została przykryta osadami bagiennymi, które bardzo dobrze zakonserwowały jej pozostałości.
Rezerwat archeologiczny w Biskupinie

W miejscu tym, na podstawie wykopalisk, odtworzono część dawnej osady z imponującym falochronem, bramą wejściową, łamaczem kry, wałem obronnym, ulicami oraz dwoma rzędami domów. Najlepszy widok na cały obiekt roztacza się z przystani statku spacerowego „Diabeł Wenecki”. Niedaleko wejścia do rezerwatu znajduje się chata pałucka z drugiej połowy XVIII wieku, która przykuwa wzrok studnią z żurawiem i czynną pasieką.

Chata pałucka w Biskupinie
Chata pałucka w Biskupinie
W całym kompleksie rosną rośliny, które były uprawiane 2,7 tys. lat temu, wypieka się chleb, wypala ceramikę (jest to część tzw. archeologii doświadczalnej). Przy wejściu znajduje się też pawilon muzealny z wystawą „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”, prezentującą rozwój osadnictwa w Biskupinie i na Pałukach w ciągu około 10 tysięcy lat.
Chaty w osadzie
Chaty w osadzie
Po około 1,5 h zwiedzania jedziemy do Wenecji, ale nie tej we Włoszech, taką nazwę ma, bowiem pobliska, bardzo ciekawa wieś. Przede wszystkim warto zobaczyć tutaj Muzeum Kolejki Wąskotorowej z kolekcją 17 parowozów, pługiem śnieżnym oraz piaskarką. Zwiedzając muzeum nie sposób nie zauważyć leżących w pobliżu ruin zamku.

Są to pozostałości po warowni obronnej z XIV wieku, której pierwszym właścicielem był Mikołaj Nałęcz z Chomiąży, zwany Diabłem Weneckim (obecnie krąży legenda o nawiedzaniu zamku przez byłego właściciela). W Wenecji warto też zobaczyć neogotycki kościół z XIX wieku, dwór klasycystyczny z tego samego okresu, budynek dawnej kuźni z 1908 roku oraz grób odkrywcy osady w Biskupinie – Walentego Szwajcera, na miejscowym cmentarzu. Tutaj również spędzimy około 1,5 h czasu, ponieważ właśnie po takim czasie przyjedzie kolejka, która zabierze nas z powrotem do Żnina.

To już koniec wycieczki, mogliście dziś zobaczyć najciekawsze miejsca bardzo malowniczej i bogatej kulturowo krainy, jaką są Pałuki. Dzięki tej wyprawie dowiedzieliście się jak żyli nasi przodkowie wiele lat temu i odbyliście pasjonującą podróż jedyną w swoim rodzaju kolejką wąskotorową.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy
Wstęp do Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie: 6 zł / 4 zł
Podróż Żnińską Koleją Powiatową w dwie strony: 18 zł / 14 zł
Wstęp do Muzeum Kolejki Wąskotorowej: 6 zł / 4 zł
Wstęp do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie: 8 zł / 6 zł
Razem: 38 zł / 28 zł

Przydatne informacje organizacyjne (dane na rok 2010):

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie:
- czynne:
1 maj – 30 październik
> od wtorku do piątku: 09:00 – 17:00
> w soboty i niedziele: 10:00 – 15:00 
1 listopad – 30 kwiecień
> od wtorku do piątku: 09:00 – 16:00
> od soboty do poniedziałku: po uprzednim zgłoszeniu

Muzeum Sztuki Sakralnej w Żninie:
- czynne:
> od wtorku do piątku: 09:00 – 17:00
- ekspozycje muzealne są nieczynne dla zwiedzających w poniedziałki

Żnińska Kolej Powiatowa:
- rozkład jazdy (http://www.paluki.pl/ciuchcia/rozklad.htm)
- istnieje możliwość zamówienia przejazdu specjalnego
- możliwość zamówienia wielu dodatkowych atrakcji (dokładne informacje na stronie internetowej)

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie:
- czynne:
> od poniedziałku do niedzieli:     08:00 – 18:00
- w okresie zimowym czynne do zmroku
- możliwy rejs statkiem „Diabeł Wenecki” w cenie 6 zł (kwiecień - październik)
- przewodnik w języku polskim 50 zł
- przewodnik multimedialny po obiekcie 15 zł
- parking dla samochodów osobowych 5 zł
- dla dzieci do lat 7, osób niepełnosprawnych i specjalnej troski oraz ich opiekunów - wstęp bezpłatny

Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji:
- czynne:
1 maj – 30 październik
> codziennie: 09:00 – 18:00
1 listopad – 30 kwiecień
> codziennie: 10:00 – 14:00
- opłata za przewodnika 18 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Kolejką po śladach naszych przodków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: