środa, 22 stycznia 2014

Do malowniczej Przesieki

Stawy Podgórzyńskie – Podgórzyn - Przesieka


Pokaż Do cichej i spokojnej Przesieki na większej mapie

Witamy w sercu Karkonoszy, w miejscu niezwykłym, gdzie w odbiciu malowniczych stawów widoczne są piękne góry, które przyciągają każdego roku ogromne ilości turystów. Będziemy poruszać się w kierunku gór, podziwiając w trakcie wycieczki niezwykłe krajobrazy i wiele atrakcji.


Wycieczkę zaczynamy niedaleko Podgórzyna, gdzie znajdują się, założone jeszcze przez Cystersów, tzw. Stawy Podgórzyńskie. Jest to największy taki kompleks w tej części Europy, który idealnie komponuje się w górskie otoczenie. Warto zatrzymać się w jednej z lokalnych smażalni ryb i skosztować tutejszych specjałów.
Kościół św. Trójcy
Kościół św. Trójcy
Po smacznym posiłku jedziemy do Podgórzyna, gdzie zatrzymujemy się przy późnobarokowym kościele św. Trójcy z 1792 roku. Świątynia została wybudowana na miejscu dawnego – drewnianego kościoła z 1318 roku. Jest to budowla murowana, jednonawowa, nakryta sklepieniami krzyżowymi. Na szczególną uwagę zasługują: kamienna chrzcielnica z 1486 roku, ośmiokątna wieża oraz barokowe wyposażenie.

Kościół Najświętszej Marii Panny
Kościół Najświętszej Marii Panny
Niedaleko znajduje się druga świątynia w Podgórzynie – barokowy kościół Najświętszej Marii Panny z 1780 roku. Dawniej była to budowla ewangelicka, dziś jest parafią katolicką. Warto zwrócić uwagę na mansardowy dach oraz charakterystyczną wieżyczkę. W Podgórzynie warto pojechać też nad malownicze Jezioro Sosnówka.

Teraz będziemy poruszać się już tylko w górę, aby po kilku minutach zatrzymać się w miejscu, gdzie droga rozwidla się, prowadząc do Borowic lub Przesieki. Znajduje się tu zabytkowy wagon tramwajowy i kilka dawnych słupów trakcyjnych, będących dowodem, że aż tu dojeżdżał tramwaj miejski. Do roku 1964 znajdował się tu przystanek końcowy linii Jelenia Góra – Cieplice – Podgórzyn Górny, nazywany „Pod Skałką”. Linię tą zlikwidowano z uwagi na nierentowność, zamieniając ją na połączenie autobusowe.

Zabytkowy tramwaj w Pogórzynie
Zabytkowy tramwaj w Pogórzynie
Tablica informacyjna przy tramwaju
Tablica informacyjna przy tramwaju
Nasz następny punkt to tzw. Dziurawa Skała, która położona jest blisko jednej z serpentyn. Jest to ponad 20 metrowa grupa skał z jaskinią w jej górnej części. W dolnej części znajduje się wyrzeźbiony z drewna Dobry Duch Dziurawej Skały. Warto dodać, że nocą obiekt ten jest podświetlony.

Potok na rozwidleniu dróg
Potok na rozwidleniu dróg 
Kontynuujemy wspinaczkę górską szosą, docierając do nowo wybudowanej kaplicy. Świątynia wzorowana jest na kościele z Borowic, a jej największą zaletą jest przepiękna lokalizacja. Uważamy, że świąteczna Pasterka w takim kościółku to niezapomniane przeżycie.

Na mapie zaznaczyliśmy miejsca, w których warto się zatrzymać, z uwagi na piękne widoki. Znajdują się tam ławeczki, na których można też odpocząć przed dalszą drogą.

Po chwili znajdziemy się w miejscu nazywanym „Złoty Widok”, nie musimy tłumaczyć, że rozpościera się stąd rozległa i przepiękna panorama na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Samochód można zostawić obok sklepu Kaliniec, aby następnie szlakiem turystycznym udać się na spacer w kierunku największej atrakcji Przesieki Wodospadu Podgórnej (547 m.n.p.m.). Dojdziemy tam po około 20 minutach, korzystając z wygodnej, leśnej ścieżki.

Wodospad Podgórnej - część górna
Wodospad Podgórnej - część górna
Jest to trzeci, pod względem wysokości, wodospad w Karkonoszach, mający potrójny spad wody - w sumie aż 10 metrów. Na dole mieści się mostek, z którego rozpościera się najlepszy widok. Miejsce to nie jest położone na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dzięki czemu latem wiele osób korzysta tu z lodowatej kąpieli.

Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej
Okolice Wodosdpadu Podgórnej
Okolice Wodosdpadu Podgórnej
Kiedy wrócimy na miejsce, gdzie zostawiliśmy samochód warto przejść się kawałek dalej, by zobaczyć słynny Waloński Kamień oraz Chybotek. Są to ogromne głazy położone między remizą strażacką, a barem Pod Lipami. Na jednym widoczne jest wgłębienie w kształcie człowieka, na innych znaki krzyża i ludzkiej dłoni. Najciekawszy jest Chybotek, ponieważ jest tak dobrze zrównoważony, że daje się wprowadzić w lekki ruch, a waży aż 7 ton.

Okolice Wodosdpadu Podgórnej
W oddali słynne głazy, w tym Chybotek
Jesteśmy w górnej części Przesieki, kawałek wyżej znajduje się nieczynny już ośrodek wypoczynkowy Chybotek i szlak prowadzący na Przełęcz Karkonoską. Warto dodać, iż powyżej ośrodka szosa pnie się w górę pod bardzo ostrym kątem i aż do Przełęczy stanowi najtrudniejszy podjazd szosowy w Polsce. Dzięki temu, letnią porą spotkać tu można wielu kolarzy-śmiałków, którzy próbują wygrać z własnymi słabościami i wręcz morderczym podjazdem.

W tym miejscu kończymy naszą krótką, ale za to bardzo ciekawą wycieczkę. Jej największymi walorami były malownicze panoramy i niezwykłe atrakcje przyrodnicze. Jesteśmy pewni, że każdy, kto odwiedził Przesiekę, będzie chciał tu wrócić i raz jeszcze poczuć niezapomniany klimat tego miejsca.

Długość wycieczki:
Cała trasa to jedyne 8 kilometrów, jednak należy pamiętać, że droga wciąż pnie się w górę, często pod ostrym kątem.
Posted By: Trzymaj Koło

Do malowniczej Przesieki

1 komentarz:

Polecamy: