poniedziałek, 13 stycznia 2014

Jaskinie Doliny Kościeliskiej

Kiry – Jaskinia Mroźna – Jaskinia Raptawicka – Smreczyński Staw – Schronisko Ornak – Wąwóz Kraków (Smocza Jama) – Kiry


Pokaż Jaskinie Doliny Kościeliskiej na większej mapie

Poziom trudności: łatwa
Czas trwania: 5,5 h
Ilość szczytów: 0
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy, latarka, ciepła bluza
Wyposażenie dodatkowe: aparat fotograficzny

Ta wycieczka jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią zwiedzać jaskinie, ale boją się robić to samodzielnie. W Dolinie Kościeliskiej przejdziemy się oświetloną Jaskinią Mroźną i zobaczymy dwie jaskinie, które można zwiedzać na własną rękę. Trasę tą przejdzie każdy, a dodatkowymi atrakcjami jest ładny staw górski oraz spacer malowniczym wąwozem.

Zaczynamy w Kirach, gdzie można dojechać busem z Zakopanego. Tutaj wstąpimy już na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego i będziemy szli zielonym szlakiem, jedną z najsłynniejszych w Polsce dolin – Kościeliską.

Jaskinia Mroźna
Jaskinia Mroźna
Po około 30 minutach skręcamy w lewo i szlakiem czarnym idziemy do Jaskini Mroźnej. Czeka nas zwiedzenie tego fascynującego obiektu, który ma 560 metrów długości. W środku panuje stała, niska temperatura, dlatego pamiętajmy o założeniu czegoś ciepłego. Cała jaskinia jest oświetlona, dlatego latarka nie będzie tu konieczna. Niestety nie zobaczymy tu bogatej szaty naciekowej, ale w dalszym ciągu jest to ciekawa atrakcja turystyczna.

Z jaskini schodzimy stromym zejściem z powrotem do doliny, aby po chwili skręcić w prawo i czerwonym oraz czarnym szlakiem podejść do Jaskini Raptawickiej. Aby wejść do jaskini należy zejść stalową drabinką, po czym naszym oczom ukaże się ciemna komora. Potrzebne tu będą latarki oraz ciepłe ubranie. Cała jaskinia ma 150 metrów długości, a sposób zwiedzenia obiektu pozostawiamy do Waszej decyzji. Jesteśmy pewni, że będziecie pod dużo większym wrażeniem niż podczas zwiedzania jaskini Mroźnej. Pamiętajcie jednak, aby zachować ostrożność.

Następnie schodzimy czarnym szlakiem i skręcamy w prawo idąc w kierunku schroniska. Przed samym budynkiem skręcamy w lewo i czarnym szlakiem idziemy obejrzeć Staw Smreczyński. Jezioro to jest urokliwie położone wśród terenów leśnych, na wysokości 1227 m n.p.m. i ma około 5 metrów głębokości. Warto usiąść tu na chwilę i rozkoszować się przyjemnym widokiem.

Otoczenie Doliny Kościeliskiej
Otoczenie Doliny Kościeliskiej
Po chwili relaksu docieramy z powrotem do schroniska Ornak, które wybudowano w roku 1947, na wysokości 1110 m n.p.m. Jest to bardzo ładny budynek, sprzed którego obserwować można takie szczyty jak Błyszcz (2159 m n.p.m.), Bystra (2248 m n.p.m.), Smreczyński Wierch (2066 m n.p.m.), czy Kamienista (2121 m n.p.m.).

Staw Smreczyński (fot. Łukasz Kurbiel, odkryjmalopolske.pl)
Staw Smreczyński (fot. Łukasz Kurbiel, odkryjmalopolske.pl)
Kontynuując wędrówkę Doliną Kościeliską po pewnym czasie skręcamy w prawo, aby żółtym szlakiem odbyć przyjemny spacer Wąwozem Kraków. Jest tu bardzo malowniczo, liczne wapienne skały robią duże wrażenie na każdym turyście. Punktem kulminacyjnym jest Smocza Jama, do której dotrzemy korzystając z drabinki oraz łańcuchów. Tu również przyda się nam latarka, choć jest to najkrótsza z dzisiejszych jaskiń (37 metrów) i jej dokładne zwiedzenie nie zajmie nam dużo czasu.

Po wędrówce wąwozem docieramy do Polany Pisanej, skąd szlakiem zielonym wracamy do punktu, w którym zaczynaliśmy dzisiejsza wycieczkę. Po drodze miniemy Lodowe Źródło, kapliczkę zbójnicką i wiele wapiennych bram oraz ciekawie ułożonych form skalnych.

W Kirach kończymy tą interesującą wędrówkę. Zobaczyliście trzy jaskinie tatrzańskie, malowniczy Smreczyński Staw oraz wiele pasjonujących widoków. Dzięki tej wycieczce wiecie dokładnie jak wygląda rzeźba terenu typowa dla Tatr Zachodnich, zbudowanych przede wszystkim z wapieni. Następnym razem polecamy spojrzenie na Dolinę Kościeliską z okolicznych szczytów.


Koszt wycieczki (dane na 2010 rok):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Wstęp do Jaskini Mroźnej: 3,00 zł / 2,50 zł
Razem: 7,40 zł / 4,70 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Jaskinie Doliny Kościeliskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: