wtorek, 14 stycznia 2014

Turnie i granie Orlej Perci

Kuźnice - Kasprowy Wierch – Świnica – Kozi Wierch – Granaty – Przełęcz Krzyżne – Murowaniec – Kuźnice


Pokaż Dla twardzieli - Orla Perć na większej mapie

Poziom trudności: bardzo trudna
Czas trwania: 11,5 h
Ilość znaczących szczytów: 7
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem
Wyposażenie dodatkowe: lina, karabinek wspinaczkowy, rękawiczki

Orla Perć
Wycieczka ta jest obowiązkowym punktem dla najwytrwalszych, tatrzańskich wędrowców. Jest to najtrudniejszy szlak po polskiej stronie Tatr, którego przejście powoduje powód do dumy. Przejdziecie przez bardzo dużo dwutysięcznych szczytów i przełęczy. Obiecujemy cudowne widoki, oczywiście o ile pozwoli na nie pogoda. Wycieczka ta jest bardzo długa i męcząca, nie polecamy jej osobom niedoświadczonym. Napotkamy tu bardzo dużo łańcuchów, klamer i drabinek, które spowodują, że na pewno, nie raz poczujecie dreszczyk emocji.

Zaczynamy w Kuźnicach wcześnie rano, aby wjechać popularną kolejką górską na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Warto wjechać podczas jednego z pierwszych kursów, ponieważ z czasem robią się ogromne kolejki.

Panorama z Kasprowego Wierchu
Panorama z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego Wierchu
Po wjechaniu na szczyt ujrzymy piękną panoramę na Tatry Zachodnie oraz Wysokie z majestatyczną Świnicą. Znajduje się tu również obserwatorium astronomiczne oraz stacja narciarska.

Teraz idziemy czerwonym szlakiem na Świnicę (2301 m n.p.m.), gdzie powinniśmy dotrzeć po około 1,5 h. Przez górę przebiega granica polsko-słowacka, na uwagę zasługuje cudowny widok na wschodnią część Tatr.

Na Przełęczy Zawrat
Na Przełęczy Zawrat
Widoki z Orlej Perci
Widoki z Orlej Perci
Przed nami pierwszy trudny odcinek szlaku – zejście ze Świnicy na Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), następnie kontynuujemy trasę czerwonym szlakiem idąc aż na Kozią Przełęcz. Po drodze będziemy schodzić wąska, stalową drabinką – jest to gwarancja wzrostu adrenaliny nawet u najodważniejszych osób. Wrażenie robi widok na kolejny szczyt naszej wycieczki – Kozi Wierch (2291 m n.p.m.), wspinaczka na tą górę jest dość wymagająca i praktycznie cały czas korzystać będziemy ze sztucznych ułatwień, czyli tak licznych na całej Orlej Perci klamer i łańcuchów.
Słynna drabinka przy Koziej Przełęczy
Słynna drabinka przy Koziej Przełęczy 
Jednak widok ze szczytu wart jest każdego wysiłku, z czym zgodzi się każdy, kto tam był. Kontynuując wędrówkę czerwonym szlakiem przejdziemy przez trzy Granaty: Zadni (2240 m n.p.m.), Pośredni (2234 m n.p.m.) oraz Skrajny (2225 m n.p.m.).
Orla Perć
Orla Perć
Widok z okolic Granatów
Widok z okolic Granatów
Następnie idziemy poprzez Buczynowe Turnie aż do Przełęczy Krzyżne (2112 m n.p.m.). Wędrówka zajmie nam około dwóch godzin i będzie bardzo wymagająca. Wysiłek zrekompensuje nam widok roztaczający się na Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz najwyższe szczyty Tatr (Gerlach, Rysy, Wysoka, Mięguszowieckie Szczyty i inne). Warto odpocząć trochę na przełęczy i rozkoszować się cudownymi widokami.

Szlak na Przełęcz Krzyżne
Szlak na Przełęcz Krzyżne
Panorama z Przełęczy Krzyżne
Panorama z Przełęczy Krzyżne
Przed nami zdecydowanie najmniej przyjemna część wyprawy – zejście żółtym szlakiem, Doliną Pańszczycy aż do schroniska w Dolinie Gąsienicowej – popularnego Murowańca. Jest to bardzo długi i monotonny szlak (przejście zajmuje ponad dwie godziny). Uroku dodają liczne stawy, w tym największy – Czerwony. W schronisku warto zjeść coś ciepłego, aby następnie niebieskim szlakiem udać się do Kuźnic, skąd można busem dojechać do centrum Zakopanego.

W tym miejscu nasza wyprawa dobiega końca, jesteście niesamowicie zmęczeni, ale i bardzo dumni z przejścia tej trasy. Teraz możecie się chwalić, że przeszliście najtrudniejszy szlak po polskiej stronie Tatr. Na pewno na długo zapamiętacie liczne panoramy na to piękne pasmo górskie oraz chwile, w których wzrastał poziom adrenaliny – liczne przepaści i wąskie przejścia.

Koszt wycieczki (dane na rok 2014):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4 zł / 2 zł
Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch: 40 zł / 35 zł
Razem: 44 zł / 37 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Turnie i granie Orlej Perci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: