czwartek, 23 stycznia 2014

Uroki Kotliny Kłodzkiej

Wambierzyce – Radków – Góry Stołowe – Kudowa Zdrój – Czermna – Homole – Duszniki Zdrój – Polanica Zdrój – Bystrzyca Kłodzka - Międzygórze - Kletno - Stronie Śląskie - Lądek Zdrój - Złoty Stok - Kłodzko – Bardo - Srebrna Góra


Pokaż Kotlina Kłodzka w cieniu Szczelińca na większej mapie

Wycieczka ta jest jedną z naszych propozycji na odwiedzenie niezwykle urokliwej Kotliny Kłodzkiej. Zobaczycie wiele fascynujących i atrakcyjnych obiektów kulturowych i przyrodniczych, zapraszamy.

Góry Stołowe (fot. www.voyagertorun.pl)
Góry Stołowe (fot. www.voyagertorun.pl)

DZIEŃ I

Zaczynamy w Wambierzycach, gdzie zobaczymy piękne Sanktuarium. Świątynia ta powstała w latach 1715-1724 i jest zdobiona wieloma barokowymi figurami i zdobieniami. W ołtarzu znajduje się najcenniejszy obiekt – kultowy posążek Matki Boskiej Wambierzyckiej (obiekt czci Polaków i Czechów). Co ciekawe, topografia wsi nawiązuje do Jerozolimy i miejsc z Ziemi Świętej, znajduje się tu również kalwaria z 79 stacjami. Będąc w Wambierzycach warto odwiedzić słynną zabytkową szopkę ruchomą z 800 figurkami (łatwe dojście z centrum miejscowości).

Sanktuarium w Wambierzycach (fot. Jan Mehlich)
Sanktuarium w Wambierzycach (fot. Jan Mehlich)
Radków (fot. Marcin Dąbrowski)
Radków (fot. Marcin Dąbrowski)
Następnie jedziemy do kolejnej urokliwej miejscowości – Radkowa. Przede wszystkim warto przejść się przez miejscowy rynek z renesansowym ratuszem z 1545 roku, ładnymi kamienicami z XVI wieku i popularną lipą, gdzie często przesiadywał Goethe. W mieście zobaczyć można też kościół św. Doroty z XVI wieku, kościół poewangelicki i pozostałości po murach miejskich. Radków słynie też z zalewu z ośrodkiem wypoczynkowym, który mimo swego uroku nie przyciąga tłumów turystów, dzięki czemu można tu odpocząć w spokoju.

Teraz pojedziemy słynną i malowniczą Drogą Stu Zakrętów, aż do Karłowa, gdzie po zostawieniu samochodu na parkingu odbędziemy spacer na najwyższe wzniesienie Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Jest to bardzo charakterystyczny szczyt oddający cały urok Gór Stołowych (jedynych w Polsce gór płytowych z niezwykłymi formami skalnymi).

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Skałka Małpolud
Skałka Małpolud
Skałka Wielbłąd
Skałka Wielbłąd
Wchodząc na szczyt można odnieść wrażenie błądzenia po skalnym labiryncie, a nagrodą będzie malowniczy widok z tarasu. Warto dodać, że to właśnie tu (w Piekiełku) kręcono film „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”. Wizyta na Szczelińcu pobudza wyobraźnię, ponieważ niezwykłe formy skalne każdemu przypominają coś innego i pozostawiają po sobie bajkowe wrażenie.

Błędne Skały (fot. Grisza)
Błędne Skały (fot. Grisza)
Błędne Skały (fot. Grisza)
Niedaleko znajduje się kolejne miejsce, świadczące o pięknie Gór Stołowych – rezerwat Błędne Skały, do których dotrzemy skręcając w prawo z drogi prowadzącej do Kudowy Zdrój. Jest to bardzo ciekawe „kamienne miasto”, które przypomina kolejny, niezwykły labirynt. Chwilami będziecie dosłownie przeciskać się przez wąskie przejścia między blokami skalnymi i na pewno na długo zapamiętacie to miejsce.

Kudowa Zdrój (fot. Jan Mehlich)
Kudowa Zdrój (fot. Jan Mehlich)
Po wizycie w Parku Narodowym Gór Stołowych, jeśli nie zgubiliście się w labiryntach;), jedziemy do Kudowy Zdrój, znanego polskiego uzdrowiska, charakteryzującego się najłagodniejszym klimatem w Polsce. Niewątpliwie należy udać się do Parku Zdrojowego z XVIII wieku, gdzie mieści się zabytkowa pijalnia wód oraz egzotyczne drzewa, palmy i agawy. W Kudowie można też odwiedzić Muzeum Zabawek (ul. Zdrojowa 41) oraz oryginalne i zabawne Muzeum Żaby (ul. Słoneczna 31), w którym zgromadzono wszelkie gadżety związane z tym płazem. Co ciekawe wstęp jest bezpłatny.

Kudowa Zdrój (fot. Rommanesco)
Kudowa Zdrój (fot. Rommanesco)
Kudowa - Zameczek (fot. Edriano)
Kudowa - Zameczek (fot. Edriano)
W dzielnicy Kudowy – Czermnej znajduje się bardzo osobliwa kaplica, nazywana Kaplicą Czaszek (ul. Kościuszki 12). Powstała ona na skutek działania miejscowego proboszcza – Wenzela Tomaschka, który przez wiele lat zbierał czaszki i kości, aby następnie udekorować nimi całą świątynię (zobaczymy tu aż 3 tysiące czaszek). Przy kaplicy postawiono pomnik z trójjęzycznym napisem „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914”. Wizyta w kaplicy robi na każdym piorunujące wrażenie.

Kaplica Czaszek w Czermnej (fot. Merlin)
Kaplica Czaszek w Czermnej (fot. Merlin)
Po wizycie w tym straszliwym miejscu jedziemy drogą nr 8, w kierunku Dusznik Zdrój, by po drodze zatrzymać się na przełęczy Polskie Wrota. Stąd po 20 minutowym spacerze dojdziemy do ruin zamku Homole z XIII wieku. Była to murowana warownia z 30-metrową wieżą, o dwumetrowej grubości muru. W XIX wieku była to romantyczna atrakcja dla kuracjuszy pobliskich uzdrowisk.
Muzeum Papiernictwa (fot. Pudelek)
Muzeum Papiernictwa (fot. Pudelek)
Kiedy już zwiedzimy ruiny zamku jedziemy samochodem do Dusznik Zdrój, gdzie na początku zwiedzimy piękny rynek z zabytkowymi, barokowymi i renesansowymi kamienicami. W pobliżu znajduje się barokowy kościół św. Piotra i Pawła, w którym warto zwrócić uwagę na ambonę w kształcie wieloryba z purpurową paszczą oraz barokowy, pozłacany ołtarz boczny Czternastu Orędowników z 1720 roku. Po chwili znajdziemy się w Muzeum Papiernictwa, mieszczącego się w zabytkowym, barokowym młynie z 1605 roku. Zobaczymy tu dzieje oraz technikę wytwarzania i produkcji papieru.

Na zakończenie wizyty w Dusznikach koniecznie trzeba udać się do urokliwego Parku Zdrojowego, gdzie mieści się tzw. dworek Chopina (miejsce słynnego, sierpniowego Festiwalu Chopinowskiego) oraz niezwykła fontanna ze słupem wody o wysokości 40 metrów. Jest niezwykła, ponieważ w dni wolne od pracy, w sezonie odbywają się tu pokazy iluminacji, które potrafią znakomicie zakończyć romantyczny wieczór.

Zdrojowy w Dusznikach - barometr (fot. Red81)
Zdrojowy w Dusznikach - barometr (fot. Red81)
Z uwagi na wspomnianą fontannę to właśnie tu proponujemy nocleg. W urokliwej miejscowości uzdrowiskowej wyjdzie nam to na pewno na zdrowie.

DZIEŃ II


Pokaż W urokliwej Kotlinie Kłodzkiej na większej mapie

Po zasłużonym wypoczynku jedziemy do kolejnego uzdrowiska – Polanicy Zdrój, gdzie warto przejść się urokliwą promenadą i dotrzeć do parku zdrojowego z różnymi egzotycznymi drzewami. W miejscowości działają dwa muzea: Muzeum Kamieni Szlachetnych (w pijalni wód) oraz Muzeum Misyjne (ul. Reymonta 1), gdzie zgromadzono ciekawe eksponaty etnograficzne z różnych części świata. Znajdują się tu również dwa kościoły: Królowej Pokoju i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Polanica Zdrój (fot. Iksnigo)
Polanica Zdrój (fot. Iksnigo)
Polanica Zdrój (fot. Vindicator)
Polanica Zdrój (fot. Vindicator)
Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka
Następne miasto na naszej trasie to Bystrzyca Kłodzka. Urok tego miejsca poznamy poprzez widok z Wieży Kłodzkiej przy ulicy Okrzei, gdzie usytuowany jest punkt widokowy. Spacerując po mieście trzeba zobaczyć wczesnogotycki kościół z 1260 roku, gdzie na uwagę zasługują: XV-wieczna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem oraz XVI wieczna kamienna chrzcielnica, jak również renesansowy rynek z ratuszem i kolumną wotywną św. Trójcy. Bardzo ciekawe jest też Muzeum Filumenistyczne (Mały Rynek 1), którego ekspozycja poświęcona jest dziejom niecenia ognia. Zobaczymy tu przeróżne zapalniczki i krzesiwa oraz 500 tysięcy etykiet zapałczanych.

Wodospad Wilczki w Międzygórzu
Wodospad Wilczki w Międzygórzu
Teraz jedziemy do znanego miasteczka górskiego – Międzygórza, położonego w malowniczym Masywie Śnieżnika. Ogród Bajek (fot. Ukasiu)W urokliwej wsi, gdzie większość domów utrzymana jest w stylu szwajcarskim, zobaczymy drewniany kościółek z XVIII wieku, poewangelicki kościół kamienny oraz modrzewiowy dworek księżnej Marianny Orańskiej wraz z arboretum. Najciekawsze miejsca w okolicy Międzygórza to jednak 20-metrowy wodospad Wilczki oglądany z mostku nad krawędzią oraz zabawny Ogród Bajek, położony na stokach Iglicznej. Dojdziemy tam czerwonym szlakiem od wodospadu, przez około 20 minut. Sam ogród to wyjątkowa atrakcja dla naszych najmłodszych uczestników, ponieważ zobaczyć tu można postacie prawie z każdej znanej bajki, a dla starszych uczestników będzie to niewątpliwie powrót do dzieciństwa.
Jaskinia Niedźwiedzia (źródło: www.jaskinia.pl, autor: Mariusz Burszta)
Jaskinia Niedźwiedzia (źródło: www.jaskinia.pl, autor: Mariusz Burszta)
Przed nami jedne z najciekawszych obiektów, które zobaczymy podczas tej wycieczki, bowiem znajdziemy się w okolicach Kletna, gdzie zapraszamy do zwiedzenia pięknej Jaskini Niedźwiedziej. Z uwagi na bogactwo szaty naciekowej jest to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce, dodatkową atrakcją jest zrekonstruowany szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Do jaskini dotrzemy z parkingu strzeżonego, po około 20 minutach spaceru. Warto również zobaczyć, znajdującą się w pobliżu jaskini, podziemną trasę turystyczną „Nieczynne Kopalnie Uranu” oraz Muzeum Ziemi.

Ratusz w Lądku Zdrój (fot. Adam Czerwiński)
Ratusz w Lądku Zdrój (fot. Adam Czerwiński)
Po wizycie w tych niezwykłych obiektach, jedziemy do kolejnego miasta uzdrowiskowego na naszej trasie – Lądka Zdrój, gdzie zapraszamy na uroczy spacer. Zaczynamy na renesansowym rynku, otoczonym barokowymi i renesansowymi kamienicami. Na uwagę zasługuje neorenesansowy ratusz, średniowieczny pręgierz oraz grupa wotywna Michała Klahra umieszczona w narożniku. Budowle znajdujące się na rynku posiadają piękne, zdobione fasady. Następnie przechodzimy przez późnogotycki, kamienny most św. Jana i idziemy do Zdroju, który uważa się za najstarszy w Polsce. Nasz wzrok niewątpliwie przykuje od razu zakład przyrodoleczniczy Wojciech – jest to barokowa budowla z XVII wieku z pięknymi wnętrzami i równie ciekawym otoczeniem parkowym z fontannami. W środku zobaczymy basen wykładany kolorowymi marmurami, zdobioną kopułę oraz pijalnię wód. Warto też przejść się po górskim ogrodzie botanicznym (dojście ulicą Moniuszki), gdzie na obszarze 2 hektarów rośnie 150 gatunków roślin, a całość zachęca do uroczego spaceru.


Zdrój w Lądku (fot. Grzegorz Wysocki)
Zdrój w Lądku (fot. Grzegorz Wysocki)
Następny punkt naszej wycieczki to Złoty Stok, gdzie zwiedzimy bardzo ciekawą Kopalnię Złota, a dokładniej sztolnię Gertruda i Czarną. W pierwszej zobaczymy zabawną wystawę tablic BHP, dawne mapy i minerały, w drugiej podziemną rzeczkę, 8-metrowy wodospad, a całość dopełni zejście po stalowych schodkach 8 pięter w dół. Za dodatkową opłatą można popływać łódką po podziemnej rzeczce (10zł).

Kłodzko panorama (fot. Jakub Zasina)
Kłodzko panorama (fot. Jakub Zasina)
Teraz pojedziemy do najpopularniejszego miasta tego regionu – Kłodzka. Przede wszystkim udamy się na Starówkę, aby przez zabytkowy, gotycki most z XIV wieku dojść do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przechodząc przez most nie sposób zauważyć, że jest to miniaturowa kopia słynnego Mostu Karola w Pradze, ponieważ tu również stoją figury świętych. Wspomniana świątynia to kościół gotycki z XIV wieku, w którym warto zwrócić uwagę na barokowe wyposażenie: ozdobne sklepienie z XVII wieku, ławy, ambona, konfesjonały, tumba Arnoszta z Pardubic, rzeźba Madonny z Czyżykiem oraz ołtarz główny z witrażem.

Ratusz w Kłodzku (fot. Jan Mehlich)
Ratusz w Kłodzku (fot. Jan Mehlich)
Kościół MB Różańcowej (fot. Jan Mehlich)
Kościół MB Różańcowej (fot. Jan Mehlich)
Po wizycie w świątyni, przejdziemy się podziemną trasą turystyczną (wejście poniżej kościoła, 10:00-15:00). Jest to ciąg wyremontowanych i połączonych, średniowiecznych piwnic kupieckich. Każdy będzie pod wrażeniem oświetlonych czerwonym światłem narzędzi tortur i kościotrupów.
Twierdza Kłodzka (fot. Jak Mehlich)
Twierdza Kłodzka (fot. Jak Mehlich)
Wyjście z trasy znajduje się przy słynnej Twierdzy Kłodzkiej, która jest naszym następnym punktem spaceru po mieście. Warownię na pewno widzieliśmy już wcześniej, ponieważ wznosi się ona dumnie nad Kłodzkiem. Początkowo znajdował się tu gród z czasów Mieszka I, później średniowieczny zamek, aby ostatecznie stać się pruską fortecą. Do zwiedzania udostępniona jest 1/3 twierdzy: tajemniczy labirynt z bardzo niskimi przejściami, trzy dziedzińce i taras z malowniczym widokiem na górskie otoczenie. W pomieszczeniach zobaczymy dzieje zamku, twierdzy oraz sławnych ucieczek, na dziedzińcach dostępna jest również wystawa szkła. Po zwiedzeniu twierdzy schodzimy z powrotem do rynku i udajemy się w prawo na ulicę Łukasiewicza, by zobaczyć Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Poznamy tu dokładnie historię tego pięknego miasta oraz wytwory rzemiosła i szkło artystyczne.

Twierdza Kłodzka (fot. Jak Mehlich)
Twierdza Kłodzka (fot. Jak Mehlich)


Następnie udajemy się do miejscowości Bardo, gdzie zobaczymy Sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej wraz z zespołem pocysterskim. W samym centrum Barda wznosi się późnobarokowa Bazylika Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny, wybudowana w latach 1686-1704, w której znajduje się słynny posążek Matki Boskiej Bardzkiej z XII wieku. We wnętrzu świątyni warto zobaczyć też organy z 3,5 tysiąca piszczałek, rokokowy prospekt Hartmanna oraz posągi św. Barbary i Walentego. Do Bazyliki dojdziemy przez zabytkowy, kamienny most z XV wieku. Warto również udać się na spacer na Górę Kalwarię, gdzie znajduje się Górska Kaplica z XVII wieku oraz trzy drogi krzyżowe: polska, niemiecka i czeska (początek niebieskiego szlaku na górę znajduje się za stacją PKP).
Srebrna Góra (fot. wikipedia.org, autor: Pudelek)
Srebrna Góra (fot. wikipedia.org, autor: Pudelek)
Tą niezwykle interesującą wycieczkę zakończymy, w ukrytej w lesie, twierdzy w Srebrnej Górze, która została wybudowana w latach 1765-1777, zgodnie z zarządzeniem ówczesnego króla Prus – Fryderyka II. Całość składa się z głównego fortu Donżon, mniejszego Ostroga, fortu Rogowego, nazywanego Harcerzem oraz wielu fortów pomocniczych.
My zwiedzimy dokładnie Fort Donżon, który składa się z czterech bastej o wysokości 30m i średnicy 60m. Duże wrażenie robią mury twierdzy, które mają aż 12 metrów grubości. Dla turystów udostępnione jest wejście na zwieńczenie twierdzy z cudownymi widokami oraz dziedziniec i ciasne wnętrza. Dla chętnych pozostaje również Fort Ostróg, w którym w okresie Wiosny Ludów więziono polskich oficerów (wstęp: 1,50zł i 1,00zł).Twierdza w Srebrej Górze (fot. VindicatoR)
Twierdza w Srebrej Górze (fot. VindicatoR)
Było to już ostatnie miejsce na trasie tej bardzo ciekawej wycieczki. Jesteśmy przekonani, że Kotlina Kłodzka to w Waszym odczuciu region bardzo atrakcyjny turystycznie, w którym wszystkie oglądane obiekty na długo pozostają w pamięci. Jesteśmy też pewni, że wkrótce będziecie chcieli tu wrócić.

Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy     
Wejście na Szczeliniec Wielki: 5,00 zł / 2,50 zł
Wejście na Błędne Skały: 5,00 zł / 2,50 zł
Wstęp do Kaplicy Czaszek 4,00 zł / 2,00 zł
Wstęp do Muzeum Papiernictwa: 6,00 zł  / 4,00 zł
Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku: 7,00 zł / 4,00 zł
Wstęp do labiryntów Twierdzy Kłodzkiej: 6,00 zł / 4,00 zł
Wstęp na Twierdzę Kłodzką: 6,00 zł / 4,00 zł
Wstęp do Muzeum Ziemi Kłodzkiej: 5,00 zł / 3,00 zł
Wstęp do Kopalni Złota w Złotym Stoku: 15,00 zł / 12,00 zł
Wstęp do pijalni wód w Lądku Zdrój: 1,00 zł / 0,50 zł
Wstęp do arboretum w Lądku Zdrój: 3,00 zł / 1,50 zł
Wstęp do Jaskini Niedźwiedziej: 16,00 zł / 11,00 zł
Podziemna trasa Nieczynne Kopalnie Uranu: 7,00 zł / 5,00 zł
Wstęp do Ogrodu Bajek: 5,00 zł / 3,00 zł
Wstęp do Muzeum Filumenistycznego: 6,00 zł / 4,50 zł
Wstęp na Twierdzę Donżon: 3,50 zł / 2,50 zł
Razem: 100,50 zł / 67,00 zł

Odległości:        
         
Wambierzyce - Radków 7,4 km
Radków - Karłów 11,1 km
Karłów - Kudowa Zdrój 10,9 km
Kudowa Zdrój - Duszniki Zdrój 15 km
Duszniki Zdrój - Polanica Zdrój 11,6 km
Polanica Zdrój - Bystrzyca Kłodzka 15,2 km
Bystrzyca Kłodzka - Międzygórze 17,9 km
Międzygórze - Lądek Zdrój 27,1 km
Lądek Zdrój - Złoty Stok 20,1 km
Złoty Stok - Kłodzko 18,3 km
Kłodzko - Bardo 10,6 km
Bardo - Srebrna Góra 14,3 km        
Razem: 179,5 km

Przydatne informacje organizacyjne(rok 2010):

Ruchoma szopka w Wambierzycach:
- czynne codziennie oprócz poniedziałków:
> od V do IX: 09:30 – 13:00 i 14:00 – 16:30
> od X do IV: 10:00 – 13:00 i 14:00 – 16:00

Błędne Skały:
- czynne:
> codziennie: 09:00 – 18:00
- wjazd o pełnych godzinach, zjazd o półgodzinach
- wjazd na parking górny: samochód 10zł, autokar 15zł

Muzeum Żaby:
- czynne:
> od poniedziałku do piątku: 09:00 – 17:00
> w soboty i niedziele: 09:00 – 13:00

Kaplica Czaszek w Czermnej:
- czynne codziennie oprócz poniedziałków:
> sezon letni: 09:30 – 17:00
przerwa 13:00 – 14:00
> poza sezonem: 10:00 – 16:00
przerwa 13:00 – 14:00

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach:
- czynne codziennie:
> od V do X: 09:00 – 17:00
> od IX do IV: 09:00 – 15:00 (oprócz poniedziałków)

Fontanna w Dusznikach - iluminacje:
- w dni wolne od pracy od V do IX, w godzinach:
> maj: 21:30
> czerwiec: 21:45
> lipiec: 22:00
> sierpień: 21:45
> wrzesień: 20:30 

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy:
- czynne:
> w poniedziałki: nieczynne
> od wtorku do soboty: 08:00 – 16:00
> w niedziele: 10:00 – 14:00

Arboretum w Lądku Zdrój:
- czynne od maja do października:
> w poniedziałki: nieczynne
> od wtorku do niedzieli: 10:00 – 18:00

Wieża Kłodzka w Bystrzycy:
- czynne:
> od poniedziałku do piątku: 09:00 – 17:00
> w soboty: 09:00 – 15:00
> w niedziele: 10:00 – 15:00

Ogród Bajek w Międzygórzu:
- czynne codziennie:
> od X do IV: 10:00 – 16:00
> od V do XI: 10:00 – 18:00
- 1 listopada ogród jest nieczynny

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku:
- czynne codziennie:
> od 18.04 do 31.10 10:00 – 18:00
> od 1.11 do 17.04 09:00 – 16:00

Jaskinia Niedźwiedzia koło Kletna:
- czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków i czwartków:
> od V do VIII: 09:00 – 16:40
> od II do IV: 10:00 – 17:40
> od IX do XI: 10:00 – 17:40
- konieczna wcześniejsza rezerwacja pod numerem 74814 12 50

Pijalnia Wód w Lądku Zdrój:
- czynne:
> codziennie: 08:00 – 18:00

Kopalnia Złota w Złotym Stoku:
- czynne codziennie:
> od IV do X:  09:00 – 18:00
wejście co 15 minut, ostatnie – 17:30
> od XI do 15.I: 10:00 – 16:00
wejście co 45 minut, ostatnie – 15:30
> od 16.I do III: 09:00 – 16:00
wejście co 45 minut, ostatnie – 16:00

Twierdza Kłodzka:
- czynne codziennie:
> od IV do X: 09:00 – 18:00
> od XI do III: 09:00 – 16:00

Muzeum Ziemi Kłodzkiej:
- czynne:
> od środy do piątku: 10:00 – 16:00
> w soboty i niedziele: 11:00 – 17:00
- w niedziele wstęp bezpłatny

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku:
- czynne codziennie:
> II - XI: 09:00 – 17:00

Fort Donżon w Srebrnej Górze:
- czynne codziennie od rana do zmroku
Posted By: Trzymaj Koło

Uroki Kotliny Kłodzkiej

1 komentarz:

  1. Z wymienionych we wpisie miejsc, najbardziej w pamięci utkwiła mi Kudowa Zdrój, gdzie byłam w zeszłe wakacje, mieliśmy noclegi w Willi Sudety, które naprawdę polecam.

    OdpowiedzUsuń

Polecamy: