środa, 1 stycznia 2014

Z widokiem na Tatry Zachodnie

Siwa Polana – Dolina Chochołowska – Grześ – Rakoń – Wołowiec – Polana Chochołowska – Siwa Polana


Pokaż Z widokiem na Tatry Zachodnie na większej mapie

Poziom trudności: łatwa
Czas trwania: 9 h
Ilość szczytów: 3
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: aparat fotograficzny

Ta wycieczka pozwoli poznać Wam Tatry Zachodnie, dość odległe od Zakopanego, ale niewątpliwe warte odwiedzenia. Będziecie podziwiać wiele malowniczych widoków i znajdziecie się jednym z tatrzańskich dwutysięczników - Wołowcu. Zapraszamy do kolejnej ciekawej wędrówki.

Tatry Zachodnie
Tatry Zachodnie
Zaczynamy na Siwej Polanie, gdzie można dojechać busem z Zakopanego. Tutaj wchodzimy na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem. Będziemy szli Doliną Chochołowską – największą doliną w Polsce (zajmuje ok. 35 km2), gdzie po drodze zobaczymy m.in. Wywierzysko Chochołowskie oraz Polanę Huciską. Po około 1,5 godziny dojdziemy do schroniska na Polanie Chochołowskiej, gdzie można chwilę odpocząć. Budynek ten powstał w latach 1951-1953 i położony jest na wysokości 1150 m n.p.m.

Grześ (fot. www.tropster.pl)
Następnie pójdziemy żółtym szlakiem, który początkowo prowadzi bardzo przyjemną leśną ścieżką. Po około 90 minutach dotrzemy na nasz pierwszy i zarazem najniższy szczyt – Grześ (1653 m n.p.m.). Na górze zachęcamy do podziwiania rozległej, tatrzańskiej panoramy (widać tu zarówno Tatry Zachodnie jak i Wysokie).

Z Grzesia idziemy szlakiem niebieskim, aby po około godzinie wejść na kolejny szczyt – Rakoń (1879 m n.p.m.). Jesteśmy już coraz bliżej naszego głównego celu – zdobycia wysokości dwóch tysięcy metrów.

Wołowiec (fot. www.tropster.pl)
Aby to osiągnąć kontynuujmy wycieczkę niebieskim szlakiem, gdzie po chwili zejścia zaczniemy podchodzenie pod Wołowiec (2064 m n.p.m.). Po około 90 minutach powinniśmy znaleźć się na szczycie, na którym zazwyczaj wieje bardzo silny wiatr. Znaleźliśmy się powyżej upragnionej granicy dwóch tysięcy metrów i możemy podziwiać piękne widoki na całe Tatry. Zasłużyliśmy sobie na odpoczynek, po którym schodzimy tą samą drogę na przełęcz.

Następnie skręcamy w prawo i zielonym szlakiem zaczynamy zejście Wyżnią Chochołowską Doliną aż do schroniska. Od razu warto dodać, że przejście to bardzo się dłuży i powinno potrwać około godziny i czterdziestu minut.

Wyżnia Dolina Chochołowska (www.wikipedia.pl, fot. Jerzy Opioła)
Gdy już dotrzemy na Polanę Chochołowską zostaje nam już tylko powrót doliną aż na Siwą Polanę, skąd busem wracamy do Zakopanego. Warto też spojrzeć raz jeszcze na Wołowiec, przeświadczenie, że jeszcze niedawno byliśmy tam u góry dla każdego będzie powodem do dumy.

Jesteśmy pewni, że wycieczka bardzo Wam się podobała, zobaczyliście malownicze Tatry Zachodnie i stanęliście na wysokości 2064 metrów. Jeśli spodobały Wam się okoliczne szczyty zachęcamy do odbycie innych wędrówek w tym rejonie, które charakteryzują się łatwymi szlakami i malowniczymi, tatrzańskimi panoramami.

Koszt wycieczki (dane rok 2010):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Razem: 4,40 zł / 2,20 zł
Posted By: Trzymaj Koło

Z widokiem na Tatry Zachodnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: