środa, 22 stycznia 2014

Szukając Kunegundy

Sobieszów – Chojnik – Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego


Pokaż Szukając Kunegundy na większej mapie

Zapraszamy na niezwykle interesującą wycieczkę po okolicach dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowa. Znajdują się tu ruiny malowniczo położonego zamku Chojnik, które będziemy zwiedzać podczas spaceru po enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Połączenie cudownej przyrody i mistyki zamczyska tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Wejście do Zamku Chojnik
Wejście do Zamku Chojnik
Kościół w Sobieszowie
Kościół w Sobieszowie
Wnętrze kościoła w Sobieszowie
Wnętrze kościoła w Sobieszowie
Zaczynamy w centrum Sobieszowa, na przystanku autobusu miejskiego, który dojeżdża tu z Jeleniej Góry. Na początku idziemy obejrzeć kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1744 roku, który jest dawnym zborem ewangelickim. Jeśli będziecie mieli szczęście i możliwość wejścia do świątyni, warto zwrócić uwagę na ołtarz główny oraz ambonę.

Chojnik widziany z Sobieszowa
Chojnik widziany z Sobieszowa
Następnie udajemy się w kierunku, widocznego z każdego punktu Sobieszowa, Chojnika i po około 15 minutach znajdziemy się przy budynku wejściowym do Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie należy uiścić stosowną opłatę. Należy dodać, iż obszar ten jest enklawą Parku, chroniącą lasy porastające zbocza góry.

Teraz idziemy czerwonym szlakiem, wybierając łagodniejszą formę wejścia na szczyt. Przed nami ciekawy spacer po porośniętym lasem zboczu góry, podczas którego podziwiać można piękną przyrodę i interesujące formy skalne.

Po około godzinie znajdziemy się na szczycie (627 m n.p.m.) i naszym oczom ukaże się wejście do urokliwych ruin zamku. Warownia ta została wybudowana w XIV wieku przez księcia Bolka II, aby następnie przejść w posiadanie rodziny Schaffgotschów.
Dziedziniec zamku
Dziedziniec zamku
Panorama z wieży Zamku Chojnik
Panorama z wieży Zamku Chojnik
Legenda głosi, iż jedną z mieszkanek zamku była Kunegunda, o której względy walczyło wielu rycerzy. Jednak, aby zdobyć jej serce musieli przechodzić niezwykle trudne próby, które kończyły się upadkiem w przepaść. Kiedy jednak najodważniejszy rycerz dostał się ostatecznie do Kunegundy stwierdził, że nie chce się z nią ożenić, przez co kobieta popełniła samobójstwo skacząc w przepaść. Do dziś jej duch pojawia się na zamku strasząc turystów.
Widok z wieży zamkowej na Karkonosze
Widok z wieży zamkowej na Karkonosze
Obecny stan, zamek zawdzięcza uderzeniu pioruna w roku 1675, po którego uderzeniu spłonęła większa część warowni. Dziś ruiny są podświetlone nocą, a na szczycie utworzone zostało schronisko.

Po dokładnym zwiedzeniu ruin schodzimy tą samą ścieżką, aby po chwili skręcić w prawo idąc czarnym szlakiem. Zejście trudniejszą drogą warto wybrać z uwagi na przejście przez Zbójeckie Skały – charakterystyczne formy skalne, przez które prowadzi ścieżka. Dodatkowo na szlaku znajdują się tablice informacyjno-edukacyjne, opisując Karkonoski Park Narodowy.

Zbójeckie Skały
Zbójeckie Skały
Po zejściu wracamy już do miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę. Jesteśmy pewni, że wszyscy jesteście zadowoleni z tej wycieczki, gdyż każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Warto raz jeszcze spojrzeć w kierunku szczytu, na którym wznosi się tajemniczy zamek – być może przy odrobinie szczęścia dojrzycie spacerującą Kunegundę ;)
   
Koszt wycieczki (dane na 2011 rok):
normalny/ ulgowy  
Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego: 4,60 zł 2,30 zł
Wstęp na Zamek Chojnik: 5 zł 3 zł
Razem: 9,60 zł 5,30 zł

Przydatne informacje organizacyjne (dane na rok 2011):

Zamek Chojnik:
- czynne codziennie:
> luty, marzec, kwiecień: 10:00 – 16:00
> maj, czerwiec: 10:00 – 17:00
> lipiec, sierpień: 10:00 – 18:00
> wrzesień: 10:00 – 17:00
> październik, listopad: 10:00 – 16:00
> grudzień, styczeń: 10:00 – 16:00
- w poniedziałki w miesiącach: marzec, kwiecień, wrzesień, październik, listopad - nieczynne
- sprzedaż biletów kończy się pół godziny przez zamknięciem zamku
Posted By: Trzymaj Koło

Szukając Kunegundy

1 komentarz:

  1. Okolice Jeleniej Góry i Karkonosze są piękne :) Warto się wybrać o każdej porze!

    OdpowiedzUsuń

Polecamy: