czwartek, 26 grudnia 2013

Zielonogórski spacer


Wyświetl większą mapę

Dziś zapraszamy do wizyty w mieście, które jest jedną z dwóch stolic województwa Lubuskiego. To właśnie to miejsce kojarzone jest z wieloletnią tradycją winobrania, co podkreślane jest w wystroju miasta, dając mu jedyny w swoim rodzaju urok. Zapraszamy na spacer, pozwalający na bliższe poznanie Zielonej Góry.
Wzgórze Winne
Wzgórze Winne
Wycieczkę rozpoczynamy przed dworcem PKP, kierując się w stronę placu Kolejarza, gdzie stoi dawna lokomotywa. Dalej idziemy ulicą Bohaterów Westerplatte, skręcamy w lewo w ulicę Ułańską, gdzie zobaczymy poewangelicki kościół Najświętszego Zbawiciela, wybudowany w latach 1915-1917, słynny z uwagi na świetną akustykę (często odbywają się tutaj koncerty muzyki dawnej). Następnie czeka nas spacer Aleją Niepodległości, gdzie zobaczyć można wiele secesyjnych kamienic i dawnych pałacyków.
Kościół poewangelicki w Zielonej Górze
Kościół poewangelicki w Zielonej Górze
Po krótkiej chwili docieramy na Plac Bohaterów, gdzie znajduje się Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej z roku 1965 oraz fontanna, będąca popularnym miejscem spotkań Zielonogórzan w upalne, letnie dni. Przy placu stoi też, niewielki, poewangelicki kościółek.

Dalszy spacer aleją Niepodległości doprowadzi nas na Deptak miejski, gdzie znajduje się Muzeum Ziemi Lubuskiej, które warto zwiedzić. Można tu zobaczyć, jedyny w Polsce, dział winiarski, w którym są takie eksponaty jak: narzędzia do uprawy winogron, kadzie, prasy do wyciskania soku, butelki i inne. Po wizycie w muzeum kontynuujemy spacer mijając kościół z 1866 roku, stanowiący dawną kaplicę staroluterańską, kino Nysa z 1922 roku oraz Teatr Ziemi Lubuskiej im. Leona Kruczkowskiego, mieszczący się w modernistycznym budynku z 1931 roku.
Widok ze Wzgórza Winnego na Zieloną Górę
Widok ze Wzgórza Winnego na Zieloną Górę
Domek Winiarza i Palmiarnia
Domek Winiarza i Palmiarnia
Ławeczka na Wzgórzu Winnym
Ławeczka na Wzgórzu Winnym
Kolejny punkt to masywne Wzgórze Winne, gdzie zobaczymy Dom Winiarza z 1818 roku oraz jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta – Palmiarnię. Samo wzgórze pokryte jest uprawą winorośli i przypomina wszystkim bogatą historię uprawy sprzed XIX wieku. Produkcja wina rozpoczęła się tutaj już w roku 1314, niestety w wyniku zmian klimatycznych oraz dużej konkurencji winiarni francuskich trzeba było zrezygnować z produkowania tego wspaniałego trunku.

Wnętrze Palmiarni
Wnętrze Palmiarni
Wnętrze Palmiarni
Wnętrze Palmiarni
Bardzo ciekawe będzie zwiedzenie palmiarni. Znajduje się tu wiele egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje olbrzymi daktyl kanaryjski. W budynku znajdują się dwa tarasy widokowe – na 14 i 18 metrach, z których rozpościera się malowniczy widok na całą Zieloną Górę. Dodatkowo znajduje się tu restauracja oraz kawiarnia, która daje możliwość zjedzenia pysznych dań wśród nietypowej roślinności.

Konkatedra św. Jadwigi
Konkatedra św. Jadwigi
Po obejrzeniu imponującej palmiarni idziemy obejrzeć Konkatedrę św. Jadwigi z roku 1294, która jest najstarszym zabytkiem w mieście. Świątynia jest mieszanką różnych stylów architektonicznych, ponieważ kościół był wielokrotnie przebudowywany, zauważymy tu elementy gotyckie, renesansowe oraz barokowe. Na szczególną uwagę zasługują niewątpliwie przepiękny barokowy chór z XVII wieku przedstawiający wizerunki świętych oraz renesansowa krata kuta przy wejściu do Kaplicy Oliwnej.

Wieża Łazienna nazywana też Głodową
Wieża Łazienna nazywana też Głodową
Następnie udajemy się w kierunku Wieży Łaziennej, mijając po drodze 800-letni cis, będący jednym z najpopularniejszych pomników przyrody w mieście. Wieża pochodzi z czasów średniowiecznych i stanowiła element trzeciej bramy miejskiej z 1487 roku. W XVIII wieku dobudowany został barokowy hełm z latarnią. Wieża ma wysokość 35 metrów, a jej nazwa pochodzi od, znajdującej się niegdyś w pobliżu, łaźni miejskiej. Mieszkańcy Zielonej Góry uparcie jednak nazywają budowlę Wieżą Głodową.
800-letni Cis
800-letni Cis
Kolejny punkt naszej wycieczki to Stary Rynek, który stanowi centralny punkt miasta od XIV wieku. Znajduje się tu, powstały w XV wieku, ratusz. Budowla była wielokrotnie przebudowywana, a jej charakterystycznym punktem jest, nakryta barokowym hełmem, wysmukła wieża z XVI wieku.

Ratusz
Ratusz
Rynek w Zielonej Górze
Rynek w Zielonej Górze
Po krótkiej wizycie na rynku idziemy zobaczyć kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, wybudowany w stylu szachulcowym, w latach 1746-1748. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Zielonej Górze, charakterystyczny jest zwyczaj odsłaniania obrazu patronki przed każdą Mszą Świętą. Zwiedzając kościół warto zwrócić szczególną uwagę na: regencyjny ołtarz główny z 1749 roku, rokokową chrzcielnicę kamienną z 1755 roku, organy z 1906 roku, barokowy prospekt organowy z 1752 roku, wykonany z drewna oraz liczne epitafia.
Zabytkowe Kamienice na Starówce
Zabytkowe Kamienice na Starówce
Kończąc naszą wycieczkę można jeszcze zobaczyć Filharmonię Zielonogórską imienia Tadeusza Bairda, założoną w roku 1974. Charakterystyczne jest połączenie dwóch budynków – pierwszy wybudowany został w 1900 roku, drugi w 2004. Filharmonia dysponuje dwoma salami koncertowymi, mogącymi pomieścić w sumie 600 osób.

To już koniec naszego spaceru po tym niewielkim, ale bardzo ładnym mieście. Zobaczyliśmy najciekawsze zabytki i miejsca warte uwagi. Jesteśmy pewni, że pobyt w Zielonej Górze zachęci do zakupu wina, trunku bezpośrednio kojarzonego z tym miejscem i na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Koszt wycieczki (dane 2010 rok):
normalny / ulgowy
Wstęp do Muzeum Ziemi Lubuskiej: 6 zł / 3 zł
Razem: 6 zł / 3 zł

Przydatne informacje organizacyjne:

Muzeum Ziemi Lubuskiej:
- czynne:
1 czerwiec – 30 wrzesień
> środa 12:00 – 19:00
> czwartek, piątek: 11:00 – 17:00
> w soboty i niedziele: 11:00 – 16:00 
1 październik – 31 maj
> od środy do piątku: 11:00 – 17:00
> soboty: 10:00 – 15:00
> niedziele: 10:00 – 16:00
- ekspozycje muzealne są nieczynne dla zwiedzających w poniedziałki
- w soboty wstęp wolny na ekspozycje stałe
- dodatkowe opłaty: przewodnik po polsku – 30zł, w języku obcym – 40zł,
fotografowanie – 5zł

Palmiarnia:
- czynne:
Kawiarnia
> od wtorku do niedzieli: 10:00 – 20:00
Restauracja
> od wtorku do niedzieli: 12:00 – 23:00
- w poniedziałki nieczynne – jest to czas poświęcony na pielęgnację roślin
Posted By: Trzymaj Koło

Zielonogórski spacer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: