czwartek, 19 grudnia 2013

Modernizm w Poznaniu, szpeci czy zdobi ?

Modernizm - ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.

Okrąglak (fot. www.http://poznan.zle-urodzone.pl)
Zobacz jak wyglądają budynki modernistyczne w Poznaniu, czy należy je traktować jak atrakcje turystyczne ?
Dla jednych budynki odstraszające swoim wyglądem, dla innych perełki architektoniczne stanowiące przykład budownictwa XX wieku.
Modernizm, bo o tym stylu piszemy, rozwijał się w latach ok. 1928-1975 i zakładał całkowite odejście od historii i stylizacji. Priorytetem była forma i konstrukcja wywodząca się wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.

Praktycznie w każdym dużym mieście znajdują się budynki stanowiące przykład takiej architektury. Do niedawna uważano, że powinno się je zburzyć, bo straszą wyglądem. W ostatnich latach zaczęto je jednak traktować jak zabytki będące artakcją turystyczną.
Tak zrobiono na Górnym Śląsku, gdzie obecnie powstaje nawet modernistyczny szlak turystyczny.

Dziś jednak przedstawimy budynki tego typu w stolicy Wielkopolski - Poznaniu. Na prawdę jest co oglądać !

1. Hala Widowiskowo-Sportowa Arena
rok powstania: 1972-1974
Dach kopuły pokryty jest blachą aluminiową barwioną na złocisty kolor. Hala posiada 4200 miejsc siedzących na trybunach oraz ok. 3000 miejsc dostawnych na parkiecie. Arena jest dostosowana do organizowania imprez sportowych, koncertów, przedstawień i seansów filmowych.
Budynek położony w sercu Parku Jana Kasprowicza.

Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. wikipedia.org, autor: Radomil)
2. Dom Towarowy Okrąglak
rok powstania: 1949-1954
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Poznaniu, który zna każdy mieszkaniec miasta.
Zbudowany jako ośmiopiętrowy (według pierwotnego projektu pięter miało być dziesięć, jednak ze względu na niestabilność gruntu ograniczono ich ilość) dom towarowy z charakterystyczną, położoną centralnie, okrągłą klatką schodową o 5m średnicy i trzech biegach schodów.

Okrąglak wewnątrz (fot. http://gfx.mmka.pl)
Budynek ma 45m wysokości, zaś jego powierzchnia wynosi 5,9 tys. m².
Obecnie przeprowadzany jest tu generalny remont.


Pokaż Poznański modernizm na większej mapie

3. Domy Towarowe Alfa
rok powstania: 1965-1972
Pięć 12 kondygnacyjnych wysokościowców przy ulicy Święty Marcin, powstałych na miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic. Powodem wybudowania Alfy  w miejscu starych kamienic miało byc nadanie tej części centrum bardziej wielkomiejskiego, w opinii ówczesnych urbanistów, charakteru.
Domy Towarowe Alfa (fot. wikipedia.pl, autor: Radomil)
4. Collegium Novum
rok powstania: 1968
Składa się z dwóch bloków - cofniętego w stosunku do ulicy, 6-piętrowego A (mieszczącego m.in. Instytut Historii Sztuki, na IV i III piętrze) i 5-piętrowego bloku B (bezpośrednio wzdłuż al. Niepodległości), połączonych przeszklonym łącznikiem mieszczącym holl wejściowy, oraz z niskiego bloku C, wzdłuż ul. Kościuszki, w którym się znajdują duże sale wykładowe i bar, zwany "Patio", od przyległego lecz niewykorzystywanego dziedzińca wewnętrzego między częściami B i C.
Collegium Novum (fot. fotopoznan.blogspot.com)
5. Budynek Akademii Wychowania Fizycznego
Główny budynek Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, który stoi na miejscu katastrofy lotniczej z 1952 roku. Mało kto w Poznaniu wie, że obiekt ten jest zabytkowy i stanowi przykład modernizmu.

Budynek AWF Poznań (fot. www.skyscrapercity.com)
6. Budynek Arsenał
Budynek mieści się na Starym Rynku w Poznaniu i wiele osób uważa, że po prostu szpeci to piękne miejsce. Na pewno wielu turystów jest zdziwionych widząc budowlę tego typu w samym sercu zabytkowego rynku z pięknym ratuszem w tle.
Budynek Arsenał w Poznaniu (fot. www.poznan.gazeta.pl)
A Wy jak myślicie, czy takie budynki szpecą ogólny wizerunek miasta i należałoby je po prostu wyburzyć, czy ukazują historię architektury naszego kraju i należy traktować je jak zabytki i atrakcje turystyczne ?
Posted By: Trzymaj Koło

Modernizm w Poznaniu, szpeci czy zdobi ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: