wtorek, 17 grudnia 2013

Północna Wielkopolska z piwem w ręku

Oborniki – Szamotuły – Obrzycko – Czarnków – Trzcianka - Wałcz


Wyświetl większą mapę


Opisywana wycieczka zapozna nas z pięknymi miasteczkami znajdującymi się na północ od Poznania. Dojedziemy aż poza granicę województwa i zobaczymy wiele interesujących miejsc. Zapraszamy !

Wycieczkę zaczniemy w Obornikach Wielkopolskich. Na początek udajemy się na rynek, który został wytyczony w XIII wieku, gdzie będziemy podziwiać zabudowę z XIX-XX wieku. Następnie warto zobaczyć gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z przełomu XV/XVI wieku, nazywany obornicką farą, zlokalizowanym przy ulicy Kościelnej. Inne kościoły, które niewątpliwie warto zobaczyć to szachulcowy kościół Świętego Krzyża z 1766 roku (ul. Zwycięstwa) oraz poewangelicki kościół św. Józefa z 1901 (ul. Lipowa 1). W mieście interesujące są także pozostałości dawnego klasztoru franciszkanów z 1768 roku (ul. Sądowa).

Zamek w Szamotułach - fot. ZeroJeden, IV 2005
Po zwiedzeniu Obornik jedziemy do Szamotuł, czyli miasta, którego największą atrakcją turystyczną jest gotycki zamek Górków z XV wieku. Budowla ta została odnowiona i obecnie znajduje się w niej interesujące Muzeum Ziemi Szamotulskiej. Zamek znajduje się nieopodal rynku, w północnej części miasta, dodatkowo warte obejrzenia są baszta z 1518 roku ze stałą wystawą archeologiczną, XVIII-wieczna oficyna oraz XIX-wieczny spichlerz, gdzie mieści się Muzeum Archeologii Gazociągu Tranzytowego. Wspomniana baszta nazywana jest „Basztą Halszki” z uwagi na historię budynku. W wieży, przez 14 lat była więziona przez męża Halszkę z Ostroga, zwaną Czarną Księżniczką, która ostatecznie popadła w obłąkanie i zmarła.

Baszta Halszki (fot.http://s3.flog.pl)
W Szamotułach warto też zwiedzić piękny, późnogotycki kościół kolegiacki Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa z 1423 roku, znajdujący się niedaleko rynku (dojście ulicą Kapłańską). Warte uwagi są gwiaździste sklepienia oraz cenne wyposażenie (XVI-wieczna mosiężna płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego, późnogotycki ołtarz z 1616 roku, gotycki krzyż z 1370 roku oraz koronowany w 1970 roku obraz Matki Boskiej Pocieszenia Szamotuł Pani, który jest XVII-wieczną ikoną). W mieście interesujące są również barokowy zespół poklasztorny św. Krzyża z 1675-1682 roku oraz zabudowa rynku, którą stanowią XIX- i XX-wieczne kamieniczki.

Następnie, korzystając z drogi nr 175 jedziemy w kierunku Obrzycka. Jednak zanim dotrzemy do tego miasteczka warto zatrzymać się jeszcze na kilka krótkich postojów.

Pierwszy z nich odbędzie się we wsi Gaj Mały, aby zobaczyć eklektyczny zespół pałacowy z 1803 roku, w którym zachowana została kaplica z rokokowym ołtarzem z 1759. Reszta pałacu jest niestety bardzo zaniedbana, ale pomimo tego wciąż można oglądać wieżę z bramą, basztę narożną oraz neogotycką i neorokokową elewację.
Jadąc dalej tą samą drogą dotrzemy do Kobylnik, gdzie znajduje się piękny, neorenesansowy pałac zbudowany w roku 1886. Cechami charakterystycznymi tej budowli są: elewacja z surowej cegły z obramieniami z tynku i piaskowca oraz stromy dach z licznymi wieżyczkami i kominami. Przy parku znajduje się ładny park, obecnie obiekt ten jest hotelem.

Następny, krótki postój odbędzie się we wsi Słopanowo, gdzie obejrzymy zabytkowy, drewniany kościół św. Mikołaja z lat 1695-1699. Najciekawsze jest wnętrze świątyni z późnorenesansowymi i barokowymi polichromiami, które przedstawiają sceny z życia św. Mikołaja i innych świętych. Najsłynniejsza polichromia znajduje się pod chórem i przedstawia diabła w wołowej skórze trzymającego karczmarkę z kuflem piwa, który spisuje grzechy (najcięższy grzech zdaniem autora jest wypisany nad głową karczmarki – „Bo nie dolewała”).

Pałac Raczyńskich w Obrzycku (wikipedia.pl, autor:Rzuwig)
Po obejrzeniu tych trzech miejsc docieramy do Obrzycka. W mieście warto zobaczyć rynek, gdzie znajduje się barokowy ratusz z połowy XVII wieku z renesansowym obramowaniem okiennym z 1527 roku oraz szachulcowe i murowane domy z pierwszej połowy XIX wieku. Najciekawszym zabytkiem jest późnobarokowy kościół z 1714 roku z obrazem „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Eugenio Caxesa z roku 1609 oraz bogatym, rokokowym wnętrzem. Warto też zobaczyć neobarokowy kościół ewangelicki z 1911 roku, pałac Raczyńskich z 1856 roku wraz z parkiem krajobrazowym z XIX wieku oraz grodzisko stożkowe położone przy ujściu rzeki Sany do Warty.

Kolejne duże miasto na trasie naszej wycieczki to Czarnków, w którego kierunku jedziemy drogą 182. Po drodze mijamy miejscowość Piotrowo, gdzie znajduje się ciekawy kościół poewangelicki z 1836 roku. Warto też zwiedzić Lubasz, gdzie znajduje się Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to budowla późnobarokowa, wybudowana na planie krzyża, otoczona murem i bramą z 1900 roku. Ciekawa jest neogotycka dzwonnica przykościelna, wybudowana w roku 1856 oraz bogate, rokokowe wnętrze świątyni z 1760 roku. Jadąc drogą do Czarnkowa, przed wsią Dębe znajduje się też zabytkowy wiatrak typu koźlak.
Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (fot.www.keim.home.pl)
Kolejny punkt naszej wycieczki to malowniczo położony Czarnków, słynny w Wielkopolsce za sprawą XIX-wiecznego browaru piwa naturalnego – będąc w tym mieście trzeba spróbować ciemnego piwa Noteckiego. Znajduje się tu również wiele interesujących zabytków. Warto zobaczyć późnogotycki kościół pokolegiacki św. Marii Magdaleny wybudowany w latach 1570-1580. 

Szczególnie ciekawe jest wnętrze świątyni (późnobarokowy ołtarz główny z XVIII wieku, obraz Anioła Stróża z 1630 roku, stalle rokokowe z 1768 roku, dwie późnobarokowe kaplice, późnogotycka kaplica Czarnkowskich, kaplica Biczowania Pana Jezusa ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, wczesnobarokowa trumna Sędziwoja Czarnkowskiego z 1602 roku, późnobarokowa kaplica św. Antoniego, ambona i chrzcielnica rokokowa z XVIII wieku). Przed kościołem, w roku 1945, postawiono pomnik ku czci poległych żołnierzy radzieckich. W mieście warto zobaczyć jeszcze ratusz z 2 połowy XIX wieku, neogotycki budynek starostwa z 1900 roku, dworek klasycystyczny z XVIII wieku oraz liczne zabudowania z XVIII-XIX wieku. Na koniec można zwiedzić Muzeum Ziemi Czarnkowskiej przy ulicy Wronieckiej 32, w którym znajdują się eksponaty historyczne, etnograficzne i archeologiczne.

www.czarnkow.pl
Po dokładnym obejrzeniu miasta i napiciu się wybornego trunku, jakim niewątpliwie jest ciemne piwo (kierowcy oczywiście nie piją, ale piwo można kupić w butelkach i zabrać ze sobą do domu) jedziemy drogą nr 178 do Trzcianki.
W mieście tym znajduje się m.in. neobarokowy kościół św. Jana Chrzciciela z lat 1914-1916. Na szczególną uwagę zasługują: barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, dwa rokokowe ołtarze boczne z XVIII wieku i neobarokowy obraz patrona z końca XIX wieku. Przy ulicy Grunwaldzkiej znajduje się murowana kapliczka (tzw. Boża Męka) z roku 1811, która została postawiona na cześć wojsk Napoleońskich. Warto również zobaczyć ratusz miejski z 1908 roku, neogotycki budynek poczty z 1893, dawną rytualną łaźnię żydowską z przełomu XVIII/XIX wieku przy ulicy Wita Stwosza oraz domy z pierwszej połowy XIX wieku przy ulicy Żeromskiego. Na tej samej ulicy można udać się do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w późnoklasycystycznym budynku z przełomu XVII/XIX, w którym zgromadzono wiele interesujących pamiątek historycznych związanych z regionem.

Następnie udajemy się do ostatniego miasta na trasie naszej wycieczki – Wałcza, które leży już poza granicami województwa wielkopolskiego.

Wałcz (fot. www.polskieradio.pl)
Rozpoczynając poznawanie tego miejsca warto udać się na Plac Wolności, gdzie znajduje się neogotycki kościół św. Mikołaja z 1865 roku oraz neorenesansowy ratusz z 1890 roku, który stanowi część średniowiecznego zespołu architektonicznego. Następnie warto przejść się ulicą Kilińszczaków, gdzie znajduje się kolegium pojezuickie, spichlerz, zabytkowa szkoła – „Ateny Wałeckie”, oraz neogotycki budynek poczty z 1895 roku. Następnie warto udać się do Muzeum Ziemi Wałeckiej na ulicy Pocztowej, które mieści się w klasycystycznym dworze z XIX wieku, ze zbiorami historycznymi regionu.

Zdecydowanie najciekawszym obiektem zabytkowym jest kościół św. Antoniego na ulicy Sądowej, powstały w latach 1902-1907. Jest to budowla neogotycka zbudowana z cegły ceramicznej na planie krzyża. Na uwagę zasługuje bryła świątyni urozmaicona okrągłymi klatkami schodowymi i przyporami. W mieście warto jeszcze zobaczyć cerkiew Świętej Trójcy przy ulicy Kujawskiej, pochodzącej z XIX wieku, w której znajduje się zabytkowy ikonostas oraz kościół greckokatolicki Podwyższenia Krzyża Świętego z 1923-1924 roku, mieszczący się na ulicy 12 lutego.

To już koniec tej wycieczki. Mamy nadzieję, że wszystkie zabytki, które mogliście dziś oglądać były warte uwagi i jesteśmy pewni, że na długo zapamiętacie smak doskonałego ciemnego piwa Noteckiego.

Koszt wycieczki (rok 2010):
normalny    /    ulgowy
Wstęp do Zamku w Szamotułach: 3 zł / 1,50 zł
Wstęp do Baszty Halszki: 3 zł / 1,50 zł
Wstęp do Muzeum Ziemi Czarnkowskiej: 1,5 zł / 1 zł
Wstęp do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej: 2,50 zł / 1,50 zł
Wstęp do Muzeum Ziemi Wałeckiej: 3 zł / 1,50 zł

Razem: 13 zł / 7 zł

Długość wycieczki:
Oborniki Wielkopolskie Szamotuły 17,4 km
Szamotuły Czarnków 37,4 km
Czarnków Trzcianka 18,5 km
Trzcianka Wałcz 29,4 km  
Razem: 102,7 km

Przydatne informacje organizacyjne:

Zamek Górków i Baszta Halszki w Szamotułach:
- czynne:
> od wtorku do piątku: 09:00 – 16:00
> w soboty i niedziele: 10:00 – 16:00
- w poniedziałki i dni poświąteczne muzeum nieczynneMuzeum Ziemi Czarnkowskiej:
- czynne:
> wtorek – piątek: 10:00 – 16:00
> sobota: 11:00 – 16:00

Browar w Czarnkowie:
- koszt piwa Noteckie Ciemne w pijalni przy browarze to koszt około 2,50 – 3 zł

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance:
- czynne:
> od wtorku do piątku: 10:00 – 16:00
> w soboty i niedziele: 11:00 – 16:00

Muzeum Ziemi Wałeckiej:
- czynne:
> od wtorku do piątku 10:00 – 16:00
> w niedziele 11:00 – 15:00
- ekspozycje muzealne są nieczynne dla zwiedzających w poniedziałki, soboty, pierwszy dzień świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok i dzień Wszystkich Świętych.
Posted By: Trzymaj Koło

Północna Wielkopolska z piwem w ręku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: