wtorek, 17 grudnia 2013

Ogórkiem wśród zwierząt

Wycieczka ta idealna jest na przyjemne spędzenie całego dnia. Proponujemy ją zarówno najmłodszym, jak i starszym. Jest to jeden z najlepszych sposobów spędzenia niedzieli w towarzystwie najbliższej rodziny.
Obiecujemy, że wycieczka będzie pełna wrażeń i na długo zapadnie w pamięć – da nam przecież możliwość obcowania z piękną i nieznaną przyrodą.

Autobus typu "Ogórek" (fot. Marcin Ciszewski)
Wycieczkę zaczynamy na dworcu kolejowym (w tym przypadku około godziny 10:00), następnie udajemy się w kierunku Ronda Kaponiera, na którym skręcamy w lewo i idziemy prosto ulicą Zwierzyniecką, przy której zlokalizowany jest pierwszy punkt naszej wycieczki – Stare Zoo (plan dojścia na załączonej mapce).

Plan dojścia do Starego Zoo
Jest to trzeci pod względem wieku ogród zoologiczny w naszym kraju (początki sięgają roku 1871). Na niewielkim obszarze zgrupowano wiele gatunków zwierząt z całego świata. Ogród ten to połączenie bogatego świata zwierząt i historii, ponieważ obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Kolej parkowa Maltanka
W zoo spędzamy około 2 godzin, ponieważ o 13:00 z pobliskiego przystanku-zajezdni na ulicy Gajowej (zaznaczonym na mapce) odjeżdża nasz zabytkowy autobus MPK – popularny „ogórek”. Zajezdnia na ulicy Gajowej to zabytek przemysłowy – najstarsza zajezdnia w Poznaniu, która warta jest obejrzenia. Autobus powiezie nas przez centrum Poznania, aż ostatecznie dotrze do Ronda Śródka, gdzie przesiadamy się do Kolejki Parkowej Maltanka. Odjazd kolejki zaplanowany jest na godzinę 13:30 (w przypadku wystąpienia nieplanowanych komplikacji kolejny odjazd to godzina 14:00). Kolejka zawiezie nas malowniczą trasą nad Jeziorem Maltańskim do, dużo większego od swojego poprzednika, Nowego Zoo. Sam przejazd popularną Maltanką jest dużą atrakcją, w szczególności dla najmłodszych uczestników wycieczki.

Jezioro Malta
Po chwili znajdziemy się w ogromnym, bo zajmującym 117 ha, ogrodzie zoologicznym (Nowe Zoo), który otwarto stosunkowo niedawno, bo w roku 1974. Po parku prowadzi kilka szlaków dla odwiedzających, do wyboru w zależności, co dokładnie chcemy zobaczyć. Jest tu bardzo dużo ciekawych gatunków zwierząt, na szczególną uwagę zasługuje pawilon zwierząt nocnych, w którym panują kompletne ciemności oraz motylarnia, gdzie motyle fruwają swobodnie dookoła zwiedzających. Ostatnio największa popularnością cieszy się wybieg tygrysów syberyjskich, które można oglądać przez szybę pancerną, co robi ogromne wrażenie. Ostanio została otwarta także słoniarnia, która jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w naszym kraju.

Kościół Jana Jerozolimskiego
Kościół Jana Jerozolimskiego za murami w PoznaniuSpacer po ogrodzie zoologicznym powinien zająć nam około 2 - 2,5 godziny. Po tym czasie udajemy się na stację Maltanki, aby o godzinie 16:30 rozpocząć podróż powrotną. Przy Rondzie Śródka możemy jeszcze obejrzeć interesujący zabytek – kościoł Jana Jerozolimskiego, ponieważ autobus, który zawiezie nas z powrotem na ulicę Gajową mamy o godzinie 17:20.
Gdy już wsiądziemy do naszego autobusu czeka nas krótka podróż przez stolicę Wielkopolski (mijać będziemy między innymi słynną poznańską katedrę na Ostrowie Tumskim).
Około godziny 17:45 jesteśmy już na miejscu i możemy udać się w kierunku domu.

Po takiej wycieczce na pewno pozostaną ciekawe wspomnienia i uczucie zadowolenia. Dodatkowo wycieczka ta, co jest bardzo cenne w dzisiejszych czasach, daje możliwość spędzenia czasu w rodzinnym gronie.


Koszt wycieczki (rok 2010): 
normalne    /     ulgowe
Bilet wstępu do Starego ZOO: 9 zł / 6 zł
Bilet wstępu do Nowego ZOO: 9 zł / 6 zł
Przejazd autobusem MPK: 10 zł / 5 zł
Przejazd Kolejką Parkową Maltanka: 4,50 zł / 3 zł

Razem: 32,50 zł / 20 zł

Przydatne informacje organizacyjne:

MPK:
- wycieczka odbywać się musi w niedzielę, z uwagi na jeżdżące tylko w ten dzień autobusy turystyczne MPK
- koszt przejazdu autobusem (10zł i 5zł) obejmuje przejazd w dwie strony oraz przejazd Maltanką w jedną stronę

Stare i Nowe ZOO:
- dzieci do lat 3 mają darmowy wstęp
- godziny otwarcia:
> od listopada do lutego w godz. 9 - 16 (kasa 9 - 15)
> marzec i październik w godz. 9 - 17 (kasa 9 - 16)
> od kwietnia do września w godz. 9 - 19 (kasa 9 - 18)
- istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego (25,00 zł - dla nie więcej niż 6-ciu członków rodziny, w tym nie więcej niż 2 osoby pełnoletnie)
- Nowe ZOO można zwiedzać lokalną kolejką (koszt to 3zł, kursuje w dni wolne od maja do września, w godzinach od 10:00 do 15:00)
Kolejka Parkowa Maltanka:
- kursuje w okresie od 19 kwietnia do 19 października codziennie, od 10:00 do 19:00, co godzinę w dni powszednie i co pół godziny w dni wolne od pracy

Informacje dla dociekliwych:

1. Stare ZOO
Ogród zoologiczny założony został już w roku 1871 (starsze w Polsce są tylko ogrody we Wrocławiu i Toruniu). Ponieważ miasto posiada dwa ogrody zoologiczne, drugie – Nowe ZOO – znacznie większe, to w Starym ZOO prezentuje się drobniejsze zwierzęta.

2. Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej
Jest to najstarsza zajezdnia tramwajowa w stolicy Wielkopolski (początki sięgają roku 1886). Do 1962 roku była to siedziba władz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Obecnie teren został sprzedany, trwają rozmowy dotyczące przyszłości tego obszaru.

3. Kolejka Parkowa Maltanka
Turystyczna linia wąskotorowa (szerokość toru - 600mm) o długości 3850 metrów. Początki kolejki to rok 1956, wtedy jednak jeździła w innej części miasta. Na Maltę została przeniesiona w roku 1972. Kolejka wozi rocznie 200 tysięcy turystów i jest świetnym środkiem lokomocji wożącym ludzi do Nowego ZOO.

4. Jezioro Maltańskie
Jest to sztuczne jezioro zaporowe na rzece Cybinie, zajmujące obszar 67,5 ha, powstałe w 1952 roku. Jezioro jest dużym ośrodkiem sportów wodnych (kajakarstwo, wioślarstwo), na którym często odbywają się imprezy międzynarodowe.
Na brzegach jeziora istnieje wiele interesujących obiektów: całoroczny stok narciarski Malta-Ski, Kopiec Wolności, kotwica ze statku SS Poznań, letni rynnowy zjazd saneczkowy, pomnik Harcerzy-Powstańców Wielkopolski, wysoka fontanna). Jest to również miejsce startu/mety jednego z największych maratonów w Polsce.

5. Nowe ZOO
Ogród zoologiczny otwarty w roku 1974 i zajmujący obszar 117 ha. Powstał, ponieważ dotychczasowy ogród zoologiczny nie miał wystarczającej przestrzeni potrzebnej dla dalszego rozwoju. Nowe ZOO cechuje się różnorodnym ukształtowaniem terenu, występowaniem licznych stawów (największy ma aż 6 hektarów) oraz bardzo ciekawymi gatunkami zwierząt, jak na przykład tygrysy syberyjskie, żubry, pantery śnieżne, nosorożce i wiele innych. W przyszłości zostanie otwarta nowoczesna słoniarnia, która my być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Na uwagę zasługuje również, leżący na terenie parku, zabytkowy pruski Fort III z 1881 roku.

6. Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami
Ten piękny, późnoromański kościół został wybudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest to jeden z pierwszych w Polsce kościołów, do którego budowy użyte zostały cegły.
Kościół ma dwie nawy, spadzisty dach, masywne skarpy, romański portal, sklepienia gwieździste oraz żebrowe. Na szczególną uwagę zasługują: odwrotnie ustawiona zabytkowa kolumna z XI wieku, figura Jana Chrzciciela, romańska rozeta, krzyż maltański na szczycie, barokowa kaplica Świętego Krzyża, freski Stanisława Teisseyre’a z 1949 roku, późnogotycki tryptyk z 1520 roku, krucyfiks z XVII wieku uważany za cudowny (zazwyczaj zasłonięty przez obraz Serca Jezusowego), chrzcielnica z 1522 roku wykonana z piaskowca oraz neogotycki prospekt organowy z 1948 roku.

7. Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Katedra w Poznaniu ma bardzo bogatą historię, pierwszy kościół powstał tu już w drugiej połowie X wieku i stanowi miejsce spoczynku władców z dynastii Piastów (m.in. Mieszko I i Bolesław Chrobry). Katedra to przykład architektury gotyckiej, jest to wysoka i strzelista budowla posiadająca piękny portal wejściowy z XV wieku.
Na szczególną uwagę zasługują: gotycki poliptyk w prezbiterium z przełomu XIV i XV wieku, ambona z XVII wieku, chrzcielnica z 1720 roku, kopia miecza św. Piotra, wieniec bogato zdobionych kaplic otaczających katedrę (kaplice: św. Marcina, św. Cecylii, Matki Boskiej i św. Franciszka Ksawerego, Najświętszego Sakramentu, Złota Kaplica, Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Kostki, Serca Jezusowego, Matki Boskiej Anielskiej, Świętej Trójcy, św. Jana Kantego, św. Stanisława Biskupa i Męczennika), podziemia z grobami władców z dynastii Piastów oraz pozostałościami po poprzednich świątyniach.
Posted By: Trzymaj Koło

Ogórkiem wśród zwierząt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: