wtorek, 17 grudnia 2013

W Kórniku - mieście Białej Damy

Zapraszamy do odwiedzenia uroczego, wielkopolskiego miasta, w którym zobaczyć można wiele interesujących obiektów zabytkowych i przyrodniczych. Szczęśliwcy mogą zobaczyć tu przechadzającą się Białą Damę, czyli ducha nawiedzającego kórnicki zamek.


Pokaż W mieście Białej Damy na większej mapie

Gdy znajdziemy się w Kórniku najlepiej zostawić samochód na parkingu, niedaleko zamku i tu rozpocząć nasz spacer. Po chwili znajdziemy się przed najsłynniejszym zabytkiem miasta. Pierwsza budowla powstała tu już drugiej połowie XIV wieku.


Zamek w Kórniku
Zamek murowany został wzniesiony w roku 1520. Wielokrotnie przebudowywany ostatecznie uzyskał wygląd gotycko-renesansowy (bryła i elewacja zaprojektowana w stylu neogotyku angielskiego). Jest to budowla dwupiętrowa, z wieżą od wschodu i basztami narożnymi. Otoczony jest średniowieczną fosą wypełnioną wodą, a do zamku prowadzi neogotycki most (obecnie w remoncie).

Zamek w Kórniku
Obecnie mieści się tu muzeum z bogatymi zbiorami pamiątek historycznych i narodowych, zbroi, broni palnej, obrazami, starymi meblami, zbiorami etnograficznymi, archeologicznymi, przyrodniczymi i numizmatycznymi. Jest tu również jedna z najbardziej znanych polskich bibliotek naukowych w kraju, gdzie mieszczą się cenne starodruki i unikatowe wydania dzieł literackich.
W pobliżu znajdują się trzy barokowe oficyny z XVIII wieku oraz nowa powozownia z 1977 roku (trzy cenne powozy angielskie z roku 1856).

Po zwiedzeniu zamku polecamy spacer po pięknym arboretum. Jest to park o powierzchni 33,5 ha zarządzany przez Instytut Dendrologii PAN, który został założony w stylu francuskim, jednak w roku 1830 przekształcono go w stylu angielskim. Występują tu obce gatunki drzew, z przewagą chińskich, japońskich, koreańskich i północnoamerykańskich. Jest to największy park dendrologiczny w Polsce. Przy głównej alei wybudowano pomnik ku czci założycieli arboretum – Tytusa i Jana Działyńskich oraz Władysława Zamoyskiego.

Zamek w Kórniku
Oglądać można też zabytkowy pawilon z drugiej połowy XVI wieku, który stanowi jedyną pozostałość po dawnym zagospodarowaniu parku (obecnie Murszejące drzewo w arboretummieści się tu muzeum dendrologiczne z bogatą kolekcją szyszek drzew iglastych oraz owoców egzotycznych). Najlepiej do arboretum udać się w miesiącach wiosennych, w maju można oglądać tu kwitnące azalie i magnolie, które tworzą niesamowity urok parku.


Azalie w Arboretum
Azalie w Arboretum
Po spacerze w arboretum idziemy na kórnicki rynek, gdzie znajdują się kamienice z XVIII i XIX wieku, jak również XV-wieczny układ ulic. Na początku warto zobaczyć gotycki kościół Wszystkich Świętych z 1437 roku. Jest to świątynia wybudowana z cegły, otoczona murem. Na uwagę zasługują dwie dzwonnice, neogotycka fasada, późnorenesansowe nagrobki (rodziny Górków i Teofilii z Działyńskich – tytułowej Białej Damy) oraz krypty w podziemiach.

Barokowa oficyna
W arboretum
Bardzo blisko kościoła mieści się neobarokowy ratusz z XIX wieku, który został odbudowany po pożarze w 1909 roku. Jest to budynek dwukondygnacyjny z mansardowym dachem, zwieńczonym wieżyczką z hełmem i iglicą. Codziennie w południe usłyszymy tu hejnał kórnicki oraz pianie kura.


Arboretum
Neobarokowy ratusz
Na rynku znajduje się również tzw. Ucho Igielne, czyli przejście do nieistniejącej już synagogi żydowskiej, gdzie znajdują się macewy ze zlikwidowanego cmentarza żydowskiego.

Na zakończenie można jeszcze skorzystać z miejscowej atrakcji – rejsu stateczkiem wycieczkowym Anna Maria po jeziorze. Przystań znajduje się w pobliżu parkingu.
Kościół Wszystkich Świętych
Ucho Igielne
Po zakończeniu wycieczki, gdy znajdziecie się już w naszym samochodzie na pewno będziecie zadowoleni z tak spędzonego dnia. Zobaczyliście fascynujące obiekty zabytkowe, jak również wiele gatunków roślin, których nie zobaczycie w typowym polskim lesie.


Koszt wycieczki (dane na rok 2010):

normalny    /    ulgowy
Wstęp do zamku: 13 zł / 7 zł
Wstęp do arboretum: 6 zł / 4 zł

Razem: 19 zł / 11 zł

Przydatne informacje organizacyjne:

Kórnik:
- godziny otwarcia zamku:
> 6.02 – 30.04 10:00 – 16:00
> 1.05 – 30.09 10:00 – 17:00
> 1.10 – 15.12 10:00 – 17:00
> 16.12 – 31.12 nieczynne
> poniedziałki nieczynne
- godziny otwarcia arboretum:
> czynne codziennie od 9:00 – 18:00

> od 15.11 do 1.04 nieczynne
Posted By: Trzymaj Koło

W Kórniku - mieście Białej Damy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: