czwartek, 19 grudnia 2013

Korona Gór Polski

Tatry Wysokie
Górskie wędrówki mają wielu swoich miłośników. Każdy, kto choć raz wędrował po szlakach znanych lub mniej znanych mógł poczuć niesamowity klimat takiej przygody. Turystyka górska pozwala, choć na chwilę zapomnieć o problemach życia codziennego, można znaleźć się w miejscach rzadko odwiedzanych przez człowieka i podziwiać piękno dzikiej przyrody. Bardzo istotnym elementem takiej wędrówki jest walka z własnymi słabościami oraz poczucie ogromnej satysfakcji po zdobyciu upragnionego szczytu.

I właśnie o szczytach będzie ten artykuł. Dla każdego miłośnika gór ciekawym wyzwaniem będzie zdobycie Polskiej Korony Gór, czyli 28 najwyższych szczytów pasm górskich Polski, na które prowadzi szlak turystyczny.

Koncepcja ta została stworzona w 1997 roku, na łamach czasopisma „Poznaj swój kraj”. Utworzony został również Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego przynależeć może każdy zainteresowany zdobywaniem wszystkich szczytów.
Zaliczenie całej Korony spowoduje odwiedzenie wielu miejsc, o których nie wiedzieliście, a które są równie interesujące, co słynne Tatry, Karkonosze, czy Bieszczady.

Poniżej wymienimy i opiszemy wszystkie szczyty od najwyższego do najniższego, zamieszczając wszystkie przydatne podczas wędrówki informacje.

1. Rysy [Tatry] (2499 m.n.p.m.)
Jest to najwyżej położony punkt w całej Polsce, a zarazem turystyczne przejście graniczne ze Słowacją. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Tatry Wysokie, z najwyższym ich szczytem – Gerlachem (2655 m.n.p.m.) na pierwszym planie.

Rysy (fot. wikipedia.org)
Wejście stroną polską jest bardzo wymagające i stosunkowo długie (podejście ze schroniska nad Morskim Okiem trwa około 4 godzin, zejście – 3,5). Należy pamiętać o dojściu do samego schroniska z Palenicy Białczańskiej, a jest to dystans około 9 kilometrów.
Polecamy wyjście na szlak jak najwcześniej i podczas dobrej pogody. Powyżej Buli Pod Rysami zaczynają się trudniejsze odcinki z łańcuchami i podczas nawet niewielkiego deszczu szlak staje się bardzo niebezpieczny. Dodatkowo, podczas słonecznej pogody, po obejściu Czarnego Stawu zobaczymy piękna tęczę przy niewielkim wodospadzie. Jako ciekawostkę dodamy, że Rysy to dwa wierzchołki, wyższy - słowacki ma wysokość 2503 m.n.p.m.

Widok z Rysów (fot. www.beskidy24.pl)
2. Babia Góra [Beskid Żywiecki] (1725 m.n.p.m.)
Góra ta leży na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego i stanowi najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich. Przebiega tu granica polsko-słowacka. Z najwyższego wierzchołka (tzw. Diablak) roztacza się malownicza panorama na Beskidy, Gorce, Tatry, Słowację, a nawet Kraków (przy wyjątkowo dużej przejrzystości powietrza). Szczyt najlepiej zdobyć korzystając z czerwonego szlaku z Przełęczy Krowiarki (1012 m.n.pm.), gdzie dojedziemy autobusem z Zawoi, całość zajmie nam około 3,5 godziny. Schodząc z Babiej Góry najlepiej skorzystać z czerwonego szlaku, przez Przełęcz Brony i Markowe Szczawiany (czas – około 2 godzin).

Babia Góra (fot. www.tenpieknyswiat.pl)
3. Śnieżka [Karkonosze] (1602 m.n.p.m.)
Najwyższy szczyt Karkonoszy to jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Charakterystyczną sylwetkę tej góry rozpozna każdy, kto choć raz odwiedził okolice Jeleniej Góry. Na szczycie znajduje się charakterystyczny budynek Obserwatorium Meteorologicznego z restauracją, kaplica św. Wawrzyńca i budynki czeskie (m.in. najwyżej położona poczta w tym kraju). Zdobycie Śnieżki jest stosunkowo łatwe, ponieważ wystarczy wjechać wyciągiem krzesełkowym z Karpacza na Kopę, a następnie prostą drogą wejść na szczyt. Polecamy jednak wędrówkę ze Świątynii Wang, szlakiem niebieskim przez schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka oraz Przełęcz Pod Śnieżką, co zajmie nam około 4 godzin.

Śnieżka (fot. www.zobaczkarkonosze.pl)
Na szczycie Śnieżki zimową porą
4. Śnieżnik [Masyw Śnieżnika] (1425 m.n.p.m.)
Jest to siedemnasty, co do wielkości szczyt w całych Sudetach, z którego rozpościera się bardzo ładny widok. Mieści się tu turystyczne przejście graniczne, a na Hali pod Śnieżnikiem znajduje się popularne schronisko. Dawniej na szczycie wybudowano wieżę widokową, która niestety została zburzona. Szczyt najlepiej zdobyć szlakiem z Międzygórza przez wspomniane schronisko (najpierw znaki czerwone, potem zielone – całość zajmie nam około 3 godzin).

Śnieżnik (fot. http://www.domek-na-wzgorzu.pl)
5. Tarnica [Bieszczady] (1346 m.n.p.m.)
Każdy, kto wybiera się w Bieszczady powinien zdobyć ten popularny szczyt, wznoszący się w paśmie połonin. Na Tarnicy znajduje się żelazny krzyż z 1987 roku upamiętniający pobyt Karola Wojtyły w roku 1954. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na całe Bieszczady. Najlepiej wejść tu czerwonym szlakiem z Ustrzyk Górnych (wejście 3 godziny, zejście – około 2).

Tarnica (fot. www.bieszczady.net.pl)
6. Turbacz [Gorce] (1314 m.n.p.m.)
Jest to najwyższy szczyt mało znanych, ale urokliwych Gorców. Pod Turbaczem, w roku 1958, wybudowano schronisko PTTK, z którego możemy podziwiać panoramę Tatr i Pienin. Obok mieści się też Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej. Na szczyt prowadzi czerwony szlak z Rabki Zdrój przez Stare Wierchy lub zielony z Nowego Targu.

Turbacz (fot. http://turbacz.net/)
7. Radziejowa [Beskid Sądecki] (1262 m.n.p.m.)
Na szczyt warto wejść z wagi na drewnianą wieżę widokową o wysokości 20 metrów, z której roztacza się malownicza panorama. Na górę prowadzi niebieski lub zielony szlak ze Szczawnicy przez Przehybę (stąd znaki czerwone). Wędrówka w jedną stronę powinna nam zająć niecałe 4 godziny.

8. Skrzyczne [Beskid Śląski] (1257 m.n.p.m.)
Tą najwyższą górę w Beskidzie Śląskim łatwo rozpoznamy z uwagi na wieże telewizyjną znajdującym się na jej szczycie. Znajdziemy tu wiele atrakcji turystycznych, takich jak schronisko PTTK, ściankę wspinaczkową, strzelnicę, boisko oraz wyciąg krzesełkowy. Jest to popularny ośrodek narciarski, przyciągający corocznie masę turystów. Na szczyt można wejść czerwonym szlakiem ze Szczyrku lub wjechać wcześniej wspomnianym wyciągiem.

Skrzyczne (fot. www.podroze.gazeta.pl)
9. Mogielica [Beskid Wyspowy] (1171 m.n.p.m.)
To kolejny szczyt, na którym wybudowano drewnianą wieżę widokową. Dzięki temu turyści mogą podziwiać rozległą panoramę. Góra ma charakterystyczną budowę, dzięki czemu miejscowa ludność nazywa ją Kopą. Można tu wejść żółtym szlakiem z Tymbarku (około 5h) lub niebieskim z Jurkowa (około 2:45 h).
Panorama z Mogielicy (fot. wikipedia.org, autor: jerzy Opioła)
10. Wysoka Kopa [Góry Izerskie] (1126 m.n.p.m.)
Jest to doskonały punkt widokowy z uwagi na brak drzew na szczycie. Jest to efekt klęski ekologicznej lat 80’. Obecnie las powoli się odbudowuje tworząc piękne krajobrazy. Można tu wejść czerwonym szlakiem ze Świeradowa Zdroju.

11. Rudawiec [Góry Bialskie] (1113 m.n.p.m.)
Jest to reprezentant niewielkich, ale bardzo ładnych Gór Bialskich, w pobliżu są wyższe szczyty, ale nie prowadzą na nie szlaki turystyczne. Niewątpliwie warto odwiedzić to mało znane miejsce, jeśli lubimy poczuć spokój i ciszę górskich szlaków.

12. Orlica [Góry Orlickie] (1084 m.n.pm.)
Jest to najwyższy szczyt Sudetów Środkowych, gdzie dawniej mieściło się schronisko i wieża widokowa. Można tu wejść zielonym szlakiem z Zieleńca.

13. Wysokie Skałki [Pieniny] (1050 m.n.p.m.)
Każdy zna popularne Trzy Korony w Pieninach, ale mało kto wie, że najwyższy szczyt tego pasma to Wysokie Skałki, na którym możemy skorzystać z punktu widokowego zabezpieczonego barierkami. Możemy tu wejść szlakiem niebieskim ze Szczawnicy.

Pieniny (fot. wikipedia.org, autor: Marcin Szala)
14. Wielka Sowa [Góry Sowie] (1015 m.n.p.m.)
Ten popularny sudecki szczyt jest celem wycieczek wielu turystów. Na szczycie wybudowano ciekawą, 25-metrową wieżę kamienną. Jest to idealne miejsce widokowe, które niewątpliwie warto odwiedzić. Można tu wejść szlakiem żółtym z Walimia (2 godziny) lub z Sokolca (około 45 minut).

Na szczycie Wielkiej Sowy (fot. wikipedia.org, autor: Przykuta)
15. Lackowa [Beskid Niski] (997 m.n.p.m.)
Najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego zaprasza widoczną z daleka kopułą, w ramach ciekawostki dodamy, iż wiele osób nazywają ją górą policyjną (z uwagi na wysokość). Na szczyt prowadzi szlak zielony.

16. Kowadło [Góry Złote] (989 m.n.pm.)
Jest to graniczny szczyt, który porastają młode świerki i z którego zobaczymy piękną panoramę Gór Złotych, a czasem nawet Opole. Dotrzemy tutaj zielonym szlakiem z Bielic.

17. Jagodna [Góry Bystrzyckie] (977 m.n.p.m)
Dzięki działaniu wiatru, ze szczytu można podziwiać interesującą panoramę na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie. Dawniej była tu również wieża widokowa – dziś niestety zobaczymy jedynie jej pozostałości. Dojdziemy tu szlakiem niebieskim z Międzylesia.

Jagodna szczyt (fot. www.tenpieknyswiat.pl)
18. Skalnik [Rudawy Janowickie] (945 m.n.p.m.)
Szczyt interesujący z uwagi na duże walory widokowe – zobaczymy stąd panoramę Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich, Gór Kamiennych, Rudaw Janowickich, a nawet Ślężę. Na szczyt prowadzi szlak turystyczny ze Strużnicy.

19. Waligóra [Góry Kamienne] (936 m.n.p.m.)
Jest to mało znany, ale ciekawy szczyt, który położony jest w bliskim sąsiedztwie Przełęczy Trzech Dolin z dużym węzłem szlaków. Dotrzemy tutaj żółtym szlakiem z Sokołowska przez ruiny zamku Radosno.

20. Czupel [Beskid Mały] (933 m.n.p.m.)
Góra była w całości zalesiona, ale wiatrołomy oraz wycinka spowodowały wylesienie partii szczytowej, dzięki czemu zobaczymy tu piękne krajobrazy. Dotrzemy tu szlakiem niebieskim z Bielska Białej, lub czerwonym z Łodygowic.

21. Szczeliniec Wielki [Góry Stołowe] (919 m.n.p.m.)
Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Znajduje się tu wiele tarasów widokowych, z których rozpościerają się cudowne panoramy. Szczyt jest bardzo charakterystyczny, a jego sylwetkę łatwo rozpoznać (blok skalny porośnięty lasem).

Szczeliniec Wielki (fot. wikipedia.org)
"Małpolud" (fot. www.szamot.miechowice.net)
Jest to piaskowiec, dzięki czemu skały nabierają różnorodnych form, zobaczymy tu Wielbłąda, Mamuta, Słonia, Psa, Małpę, Sowę itp. Dużą atrakcja są głębokie wąwozy, jak np. słynne Piekiełko (to tu kręcono sceny Opowieści z Narni). Na górę prowadzi kręty szlak turystyczny z Karłowa, ułożony z kamiennych schodów.

22. Lubomir [Beskid Makowski] (904 m.n.p.m.)
Szczyt jest znany z obserwatorium astronomicznego, które wybudowano w roku 2007, na miejscu dawnego obserwatorium z czasów przedwojennych. Często góra ta jest zaliczana do Beskidu Wyspowego. Dotrzemy tu czerwonym szlakiem z Myślenic.

23. Biskupia Kopa [Góry Opawskie] (889 m.n.p.m.)
Jest to najwyższe wzniesienie województwa opolskiego, na którym wybudowano wieżę widokową (18 metrów wysokości). Przebiega tu granica polsko-czeska, a przy dobrej pogodzie można podziwiać Masyw Śnieżnika, Góry Złote, zarysy Karkonoszy, Gór Stołowych i Sowich oraz miasto Zlate Hory. Wejdziemy tu szlakiem czerwonym z Pokrzywnej lub żółtym z Jarnołtówka.

24. Chełmiec [Góry Wałbrzyskie] (869 m.n.p.m.)
Jest to doskonały punkt widokowy na Sudety, z uwagi na istniejąca kamienną wieżę widokową o wysokości 22 metrów. Znajduje się tu również maszt radiowo-telewizyjny (dawniej wykorzystywany by zagłuszać Radio Wolna Europa), oraz 48-metrowy krzyż oświetlany nocą. Dzięki temu wszystkiemu górę łatwo można zobaczyć nawet z kilkudziesięciu kilometrów. Na szczyt wejdziemy szlakiem żółtym z Wałbrzycha. Po korekcie danych wysokościowych w ostatnich latach okazało się, że najwyższe wzniesienie Gór Wałbrzyskich to jednak Borowa.
Chełmiec (fot. wikipedia.org)
25. Kłodzka Góra [Góry Bardzkie] (765 m.n.p.m.)
Jest to mało znany, prawie w całości zalesiony szczyt. Nie odwiedza go wielu turystów, pomimo iż żółty szlak prowadzący na górę to jedyny pieszy szlak wychodzący z Kłodzka. Dotrzemy tu również szlakiem niebieskim z Lądka Zdroju.

26. Skopiec [Góry Kaczawskie] (724 m.n.p.m.)
Wierzchołek góry ciężko rozpoznać w terenie, gdyż jest to słabo zaznaczona kopuła, w całości porośnięta lasem. Wejdziemy tu szlakami turystycznymi z Wojcieszowa, Komarna, Kaczorowa lub Radomierza. Na szczycie można zobaczyć niewielkie rumowisko skalne.

27. Ślęża [Masyw Ślęży] (718 m.n.p.m.)
Jest to góra, którą zna chyba każdy mieszkaniec Dolnego Śląska. Jest bardzo dobrze widoczna i świetnie położona, o czym decyduje bliskość takich miast jak Wrocław, Świdnica, czy Dzierżoniów. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych, ścieżki rowerowe i archeologiczne. Na szczycie zobaczymy maszt przekaźnikowy o wysokości 136 metrów, Dom Turysty PTTK, kościół Najświętszej Marii Panny, ruiny zamku oraz wieżę widokową (piękne widoki na Jezioro Mietkowskie, Nizinę Śląską oraz Sudety). Warte uwagi jest również miasteczko Sobótka, położone u podnóża góry.

Ślęża (fot. http://europejki.blog.onet.pl)
28. Łysica [Góry Świętokrzyskie] (612 m.n.p.m.)
Jest to najniższy szczyt w całej Koronie, ale za to bardzo ciekawy. Możemy podziwiać tu charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich gołoborza oraz piękną przyrodę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na szczycie znajduje się krzyż z 1930 roku oraz wieża triangulacyjna (geodezyjna). Na Łysicę najlepiej wejść wygodnym, czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny. Po drodze miniemy urokliwą kapliczkę ze źródełkiem św. Franciszka.

Gołoborza na Łysicy (fot. www.swietokrzyskipn.org.pl)
To już koniec opisu całej Korony Gór Polskich. Przyznacie, że zdobycie wszystkich 28 szczytów jest ciekawym wyzwaniem dla każdego.

A Ty ile z tych szczytów już zdobyłeś ?
Posted By: Trzymaj Koło

Korona Gór Polski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: