poniedziałek, 16 grudnia 2013

Rezerwat Geologiczny Morasko

Największy krater
Niedaleko wsi Morasko pod Poznaniem znajduje się niespotykane na skalę europejską miejsce. Dla większości, nie poinformowanych, osób wizyta tu będzie tylko wrażeniem spaceru po lesie, gdzie co jakiś czas położone są zwykłe stawy. Jednak jak się okazuje, opisywane stawy, leżą w kraterach wyrytych przez meteoryty.

Cały rezerwat można zwiedzić dzięki wygodnej ścieżce dydaktycznej, która rozpoczyna się już na parkingu.

Ścieżka dydaktyczna składa się z kilku przystanków, umiejscowionych w szczególnie interesujących miejscach, gdzie znajdują się tablice informacyjne, opisujące rezerwat.

Podczas spaceru można wejść na Górę Moraską, najwyższe wzniesienie, ciągnącego się od Poznania wału moreny czołowej, która została utworzona podczas ostatniego zlodowacenia. Znajdziemy się na wysokości 154 m n.p.m. Na szczycie również znajduje się tablica informacyjna, opisująca powstanie wzniesienia.
Staw na ścieżce dydaktycznej
Wzdłuż ścieżki umiejscowione są zdecydowanie najciekawsze i najcenniejsze obiekty – kratery powstałe na skutek zderzenia odłamków meteorytu żelaznego (tzw. syderytu) z powierzchnią Ziemi. Zdarzenie to datowane jest na 4000 – 3000 rok p.n.e. Można zobaczyć aż siedem kraterów o różnej średnicy i głębokości (największy to aż 100 metrów średnicy). Jest to zjawisko bardzo rzadkie i właśnie dlatego, obszar ten często nazywany jest „geologiczną perłą Polski”.

Dodatkowo podczas spaceru po rezerwacie można podziwiać cudowną przyrodę, w tym również wiele gatunków zwierząt (głównie ptactwa). Każdego kto pragnie zwiedzić to fascynujące miejsce zachęcamy do odbycia całodniowej wycieczki "Kosmiczna Przygoda" po rezerwacie i okolicy, której dokładny plan można zobaczyć pod linkiem.

Przydatne informacje organizacyjne:

MPK:
- do Moraska dojechać można z Poznania autobusem MPK linii 88, który kursuje we wszystkie dni tygodnia na trasie:

Osiedle Sobieskiego
Osiedle Zygmunta Starego
Osiedle Marysieńki
Ulica Deszczowa
Ulica Szklarniowa
Morasko
Osiedle Lubczykowa Góra
Radojewo
Morasko

- z osiedla Sobieskiego przejazd potrwa około 11 minut
Posted By: Trzymaj Koło

Rezerwat Geologiczny Morasko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: