piątek, 27 grudnia 2013

Gorzowski spacer


Wyświetl większą mapę
Dziś zapraszamy do wizyty w jednej z dwóch stolic województwa lubuskiego – Gorzowa Wielkopolskiego, zwanego dawniej Landsbergiem. Proponujemy przyjemny spacer, po wszystkich obiektach w mieście, które warte są zobaczenia i zapamiętania.
Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski (panorama z punktu widokowego)
Wycieczkę rozpoczynamy przy ulicy Woskowej, gdzie znajduje się modernistyczny kościół Chrystusa Króla z 1930 roku. Jest to przykład architektury XX wieku, charakterystyczne są tu wysokie, prostokątne okna, ażurowa wieża, klinkierowa rotunda i kopułowe sklepienia. Umieszczono tu współczesne witraże, wykonane z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 roku.

Następnie kierujemy się na ulicę Fabryczną, gdzie zwiedzimy zabytkowy spichlerz z 1763 roku – siedzibę Muzeum Warty. Jest to budynek szachulcowy, który w przeszłości pełnił funkcje przeładunkowe w porcie po otwarciu Kanału Bydgoskiego. Prezentowane są tu wystawy czasowe, historyczne, malarstwo Jana Korcza i galerie tkaniny unikatowej. Przed budynkiem zobaczymy m.in. postument pomnika Pauckscha, kadzie na koncentrat oranżady i maszynę parową.

Nad Wartą
Nad Wartą
Następnie przechodzimy przez most Starowiejski, aby przespacerować się ładnym Bulwarem Nadwarciańskim, który polecamy szczególnie na wieczorne, romantyczne przechadzki. Później będziemy mijać zabytkowy budynek poczty z 1890 roku, który jest przykładem architektury eklektycznej, charakteryzującej się bogatymi detalami. Elewacja budynku nawiązuje do założeń baroku, klasycyzmu oraz gotyku, można tu zobaczyć takie formy jak rozeta cyrklowa i ryzality. Po chwili znajdziemy się w Parku Wiosny Ludów, który został założony w 1913 roku. Niegdyś mieścił się tu park zoologiczny, zachęcamy do spaceru wokół stawu, wśród parkowej roślinności, po czym ulicami Strzelecką oraz Bolesława Chrobrego dojdziemy do kościoła Mariackiego.

Wziebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Wziebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Po drodze miniemy jeszcze pomnik Edwarda Jancarza – gorzowskiej legendy sportu, po czym naszym oczom ukaże się wczesnogotycki kościół katedralny Wziebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku, nazywany często kościołem mariackim. Świątynia ta posiada elementy romańskie i została zbudowana na fundamentach z kamienia łamanego. Na szczególną uwagę zasługuje masywna wieża oraz gotycki portal wejściowy. W kościele zobaczyć można cenne wyposażenie, na które składa się m.in. grupa pasyjna na belce tęczowej, tryptyk ze sceną ukrzyżowania, witraże wykonane na 1000-lecie chrztu Polski, organy z XV wieku oraz groby biskupów gorzowskich. Warto też wejść na wieżę katedralną, z której roztacza się rozległy widok na miasto.

Katedra w Gorzowie Wlkp.
Katedra w Gorzowie Wlkp.
Po wizycie w katedrze udajemy się na ulicę Wełniany Rynek, aby zobaczyć zabytkowy tramwaj – obecnie punkt informacji turystycznej oraz ładne kamienice, a następnie kierujemy się na ulicę Zabytkową, gdzie zobaczymy, bardzo dobrze zachowane, fragmenty murów miejskich. Są to pozostałości po średniowiecznych fortyfikacjach z początku XIV wieku, z czterema basztami. W sumie mur ma długość 130 metrów, wysokość 4,5 metra i jest zbudowany a kamienia polnego oraz czerwonej cegły.

Kolejny punkt naszej wycieczki to kościół Świętego Antoniego i Stanisława Kostki z 1696-1704 roku, nazywany kościołem Zgody lub po prostu Białym Kościółkiem. Po przebudowie, w latach 60’ XIX wieku świątynia uzyskała wygląd neoromański, wraz z dobudowaną wtedy wieżą. To właśnie tutaj, po raz pierwszy, w dniu 25 stycznia 1995 roku, po raz pierwszy modlili się wspólnie landsberczycy i gorzowianie, przekazując sobie znak pokoju. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewniane ornamenty na sklepieniu.

Punkt widokowy
Punkt widokowy
Po zwiedzeniu kościoła udajemy się na ulicę Teatralną, gdzie swoją siedzibę ma teatr im. Juliusza Osterwy. Jest to neoklasyczny budynek z 1873 roku, a pierwsze przedstawienie odbyło się w 1886 roku. Warto zwrócić uwagę na fasadę budynku, zdobioną czterema kolumnami doryckimi i trójkątnym frontonem.

Następne miejsce, które zwiedzimy to Willa Schroedera, w której mieści się Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta i które można zwiedzić korzystając z biletu zakupionego w Spichlerzu. Jest to eklektyczna budowla z 1903 roku, zdobiona ryzalitem z okazałym balkonem, sześcioboczną wieżyczką i bogatymi detalami architektonicznymi, wykonanymi z piaskowca. Dookoła pałacu, na terenie około 3 ha, znajduje się piękny Ogród Dendrologiczny, w którym obserwować możemy około 150 gatunków drzew i krzewów. Najcenniejsze w parku są platany klonolistne, cisy, dęby i kolekcja magnolii. Wart uwagi jest zrekonstruowany grobowiec megalityczny sprzed około 4100 lat, który zbudowano z, ważących do trzech, ton wielkich płyt łupanych.

W pałacu można oglądać tematyczne wystawy stałe oraz piękną, reprezentacyjną klatkę schodową z ażurową balustradą i dębową poręczą. Zbiory muzeum to eksponaty związane z konwisarstwem, stylem biedermeier, malarstwem polskim, sztuce zdobniczej wyrobów porcelanowych i szklanych oraz sztuki złotniczej. Znajdują się tu również, przeniesione z katedry, portrety epitafijne duchownych ewangelickich z XVI i XVIII wieku, herby, broń drzewcowa i numizmatyki. Najcenniejsze są jednak as rzymski cesarza Klaudiusza (41-54 rok n.e.), srebrna drachma partyjska z I/II wieku oraz cykl akwarel Henryka Rodakowskiego – „Album Połahickie”.

Niedaleko muzeum znajduje się neoromański kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z 1905-1907 roku, który wybudowano z klinkierowej cegły. Jest to świątynia o układzie bazylikowym, z nakrytą hełmem wieżą, a jej cechą charakterystyczną jest występowanie ośmiu, fantazyjnie połączonych ze sobą różnych elementów (nawa główna, dwie nawy boczne, dwie półbaszty, transept, zakrystia i prezbiterium). W środku warto zwrócić szczególną uwagę na malowidła ścienne z 1907-1915 roku, organy z 1912 roku, ołtarz główny przedstawiający sceny Chrystusa na krzyżu i ofiary Abrahama, drewnianą, rzeźbioną ambona oraz dekorowane konfesjonały i ławki. Przy świątyni znajduje się, najstarszy w Gorzowie, cmentarz chrześcijański, który również warto zobaczyć, z uwagi na wiele zabytkowych nagrobków.

Fontanna Paukscha
Fontanna Paukscha
Następnie przechodzimy przez most Lubuski, aby zobaczyć Willę Paukscha, mieszczącą się przy ulicy Wał Okrężny. Jest to bardzo ładny, eklektyczny budynek z 1876 roku. Na uwagę zasługują liczne portyki oraz ośmioboczna wieża. We wnętrzu znajdują się piękne kasetonowe sufity, boazerie, kominki i dwukondygnacyjny hol. Szczególnie interesujące wydają się być buduar pani domu z pokoikiem pod wieżą, biblioteka i gabinet właściciela. Obok willi mieści się niewielki park krajobrazowy, gdzie zobaczymy pomnikowe lipy drobnolistne i platany. Znajdują się tu również dwa wozy cygańskie, które stanowią pamiątkę dawnych taborów cygańskich oraz ładna fontanna.

W tym miejscu kończymy nasz spacer po tym ciekawym mieście. Zobaczyliśmy wszystkie miejsca warte uwagi. Zabytkowe kościoły, pałacyki i wille na pewno na długo pozostaną w Waszej pamięci.


Koszt wycieczki (dane na rok 2010):
normalny / ulgowy
Wstęp do Muzeum Lubuskiego (spichlerz i willa): 5 zł / 2,5 zł
Razem: 5 zł / 2,5 zł


Przydatne informacje organizacyjne:

Muzeum Lubuskie - Spichlerz:
- czynne:
> od wtorku do czwartku: 09:00 – 16:00
> w piątki: 11:00 – 19:00
> niedziele: 12:00 – 17:00
- ekspozycje muzealne są nieczynne dla zwiedzających w poniedziałki oraz soboty
- we wtorki wstęp wolny

Wieża katedralna w kościele Wziebowzięcia Najświętszej Marii Panny:
- czynne:
> od poniedziałku do piątku: 10:00 – 16:00
> w soboty: kilka godzin
- w wybranych godzinach dla wszystkich zainteresowanych będzie także dostępny pracownik Muzeum Lubuskiego, który ma pełnić rolę przewodnika po ekspozycji

Muzeum Lubuskie – Willa Schroedera:
- czynne:
> od wtorku do czwartku: 09:00 – 16:00
> w piątki: 12:00 – 19:00
> niedziele: 11:00 – 16:30
- ekspozycje muzealne są nieczynne dla zwiedzających w poniedziałki oraz soboty
- we wtorki wstęp wolny
Posted By: Trzymaj Koło

Gorzowski spacer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: