wtorek, 17 grudnia 2013

Poznań na wojennej ścieżce

Stolica Wielkopolski, jak większość miast w kraju, stanowiła istotny ośrodek podczas wielu wojen. Największe ślady pozostawiły oczywiście I i II wojna światowa i właśnie po miejscach, z tymi wydarzeniami związanymi, chcemy Was dziś oprowadzić.
Plan wycieczki
Wycieczkę zaczniemy w miejscu, które zdecydowanie najbardziej kojarzy się Poznaniakom z wojną – na Cytadeli, gdzie do roku 1945 znajdował się ogromny Fort Winiary, górujący nad miastem.

Obecnie znajduje się tu największy w Poznaniu park, o powierzchni 93 ha wraz z cmentarzami wojskowymi.

W miejscu tym zapraszamy Was na pasjonujący spacer, który pozwoli zobaczyć wszystko to, co na Cytadeli zobaczyć po prostu trzeba. Plan spaceru przedstawiony został na dołączonej mapce, miejsca szczególnie interesujące oznaczono cyframi.
Cytadela
1. Po wejściu na teren parku długimi schodami, gdzie po lewej i prawej stronie znajdują się cmentarze wojskowe docieramy pod 23-metrowy Pomnik Bohaterów. Dawniej na szczycie umieszczona była gwiazda radziecka, ale została ona zdemontowana.

2. Po chwili docieramy do budynku dawnego laboratorium artyleryjskiego Fortu Winiary, gdzie obecnie mieści się Muzeum Uzbrojenia. Jest to bardzo ciekawe miejsce przede wszystkim dla osób interesujących się wojskiem i tematyką II wojny światowej, znajdują się tu, bowiem fotografie, ikonografie oraz bardzo duża kolekcja sprzętu wojskowego (samoloty, śmigłowce, samochody, czołgi, haubice i armaty).

Czołg w Muzeum na Cytadeli
Pomnik Bohaterów
3. Po zwiedzeniu muzeum udajemy się dalej i docieramy do kolejnego punktu naszego spaceru, w którym znajduje się Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Waży on 850 kg, a jego średnica to 102 cm, zdobiony jest ornamentami i symbolizującymi pokój gołębiami. Przy dobrych warunkach atmosferycznych brzmienie dzwonu słychać na odległość 6-10 km, a można tego doświadczyć z okazji większych świąt, kilka razy w roku.

Dzwon Przyjaźni i Pokoju Między Narodami
4. i 5. Idąc dalej Aleją Republik docieramy do zabudowań dawnego Fortu Winiary, a dokładniej do bunkrów, które niestety można oglądać tylko z zewnątrz. Wyżej zlokalizowany jest bar, w którym można coś zjeść lub wypić. Kontynuując spacer obejrzymy kolejne pozostałości po dawnych bunkrach i zabudowaniach fortecznych.

6. Na koniec spaceru zapraszamy do obejrzenia pięknego rozarium, gdzie w sezonie rośnie ogromna liczba kwiatów, a uroku dodaje niewielki staw. Jest tu na prawdę bardzo ładnie i jest to świetne miejsce żeby usiąść na chwilę na ławce i odpocząć.
Muzeum Uzbrojenia
Było to ostatnie miejsce na poznańskiej Cytadeli. Teraz udajemy się do kolejnego punktu wycieczki – Fortu VII. Żeby się tam dostać będziemy musieli skorzystać z komunikacji miejskiej. Należy udać się na przystanek autobusowy na ulicy Słowiańskiej (dojście ulicami Żniwną, Winogrady oraz Zagonową, przystanek nosi nazwę „Ozimina”), gdzie następnie pojedziemy autobusem linii 82 w kierunku Górczyna. Wysiadamy na przystanku Ogrody i najlepiej pieszo idziemy prosto ulicą Dąbrowskiego lub ulicą Nowina aż do ulicy Polskiej, na której znajduje się nasz cel.

Muzeum Uzbrojenia
Już na początku warto wspomnieć, że oglądany przez nas, Fort VII w czasie II wojny światowej był obozem zagłady (najpierw służył jako, pierwszy na ziemiach polskich, obóz koncentracyjny, później jako siedziba Gestapo oraz obóz przejściowy). Na terenie obozu zginęło około 20 tysięcy Wielkopolan. Obóz powstał najprawdopodobniej na zlecenie namiestnika Rzeszy Arthura Greisera. Zginął w nim między innymi wybitny Wielkopolan – Franciszek Witaszek. Obecnie znajduje się tu Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które niewątpliwie jest warte zwiedzenia, z uwagi na liczne eksponaty potwierdzające fakt istnienia w tym miejscu obozu zagłady.

Bunkry na Cytadeli
Po dokładnym obejrzeniu Fortu VII wracamy na przystanek, na którym wysiadaliśmy, gdzie linią autobusową 82 udajemy się na ostatni przystanek – Górczyn.

Na Górczynie wsiadamy do autobusu nr 56 i jedziemy aż do przystanku Poniatowskiego, gdzie obok, na ulicy Niezłomnych znajduje się kolejny punkt naszej wycieczki.

Jest to były, niemiecki obóz karno-śledczy w Żabikowie. Został on założony w kwietniu 1943 roku i służył głównie jako miejsce przesłuchań dla Gestapo, były tu też wykonywane wyroki śmierci. W sumie przez obóz przeszło około 40 tysięcy więźniów, z czego znaczna część zginęła. Obecnie znajduje się tu Muzeum Martyrologiczne oraz pomnik „Nigdy wojny” autorstwa Józefa Gosławskiego. Muzeum warto zobaczyć, znajduje się tu wiele eksponatów z czasów funkcjonowania obozu, na szczególną uwagę zasługuje materiał archiwalny obrazujący likwidację i ewakuację obozu, wraz z fotografiami wykonanymi już po wyzwoleniu oraz mapa plastyczna, pokazująca jak wyglądało to miejsce podczas II wojny światowej.


Był to już ostatni punkt wycieczki po Poznaniu, związanej z tematyką wojenną. Zobaczyliście wszystko, co w Poznaniu jest najbardziej kojarzone z II wojną światową. Myślę, że miejsca te na długo zapadną Wam w pamięć, a obozy w Żabikowie i Forcie VII zmuszą do refleksji.


Koszt wycieczki (rok 2010): 
Wstęp do Muzeum Uzbrojenia:
4 zł 2 zł 

Wstęp do Muzeum Martyrologii Wielkopolan: 
0 zł 0 zł 

Wstęp na Muzeum Martyrologii w Żabikowie:
0 zł 0 zł 

24-godzinny bilet MPK: 
13,20 zł 6,60 zł 

Razem: 
17,20 zł 8,60 zł 

Przydatne informacje organizacyjne:

Muzeum Uzbrojenia:

- godziny otwarcia:

> poniedziałek nieczynne
> wtorek-sobota 09:00 – 16:00
> niedziele i święta 10:00 – 16:00

- w piątki wstęp bezpłatny

Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII:

- godziny otwarcia:

1.04 - 30.09

> poniedziałek nieczynne
> wtorek-sobota 09:00 – 17:00
> niedziela 10:00 – 17:00

1.10 – 31.03

> poniedziałek nieczynne
> wtorek-sobota 09:00 – 16:00
> niedziela 10:00 – 16:00

> 1.11 09:00 – 19:00
> 2.11 10:00 – 16:00
- wstęp bezpłatny

Muzeum Martyrologii w Żabikowie:

- godziny otwarcia:
> poniedziałek: nieczynne
> wtorek-piątek: 09:00 – 15:00
> sobota-niedziela: 10:00 – 14:00
- wstęp bezpłatny

MPK:
- z uwagi na dużą ilość przejazdów komunikacją miejską zdecydowanie najbardziej opłaca się kupić bilet 24-godzinny i nie martwić się czasem jazdy
Posted By: Trzymaj Koło

Poznań na wojennej ścieżce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy: